SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mitologia Słowian

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Uniwersytet Warszawski
Oprawa miękka
Liczba stron 407

Opis produktu:

Książka przybliża mitologię Słowian, rozumianą jako system alegorii, symboli, personifikacji, wyrażających stosunek człowieka do świata. Od ponad 20 lat służy jako pomoc dydaktyczna na wielu kierunkach uniwersyteckich.

Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora.
- Wprowadzono aparat badawczy (przypisy, bibliografię obejmującą kilkaset pozycji), przygotowany częściowo przez Aleksandra Gieysztora i zachowany w rękopisie, częściowo zaś opracowany przez Anetę Pieniądz i wydawcę na podstawie zachowanych notatek autora.
- Włączono niepublikowane dotąd teksty dotyczące mitologii, ilustrujące różne obszary działalności badawczej i popularyzatorskiej autora - referaty konferencyjne, zapisy audycji telewizyjnych i radiowych.


Aleksander Gieysztor (1916-1999) - polski historyk mediewista, profesor historii Polski średniowiecznej i nauk pomocniczych historii na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Instytutu Historycznego UW do 1975 roku, wieloletni (1980-1991) dyrektor Zamku Królewskiego
Jeden z założycieli (1994) Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, która od 2002 roku nosi jego imię.
Autor i współautor kilkuset publikacji, jak np.: Historia Polski (1947), Ze studiów nad genezą wypraw krzyżowych (1948), Zarys nauk pomocniczych historii (1948), Sposoby rozumowania i postępowania historyków (1967), Dzieje sztuki polskiej (1971), Zarys dziejów pisma łacińskiego (1972), Zamek Królewski w Warszawie (1973), Społeczeństwo Warszawy w średniowieczu i dawnej Rzeczypospolitej (1977), Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie (1988).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski,  starożytność,  Religie i mitologie,  Mitologia słowiańska
Wydawnictwo: Uniwersytet Warszawski
Oprawa: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 407
ISBN: 83-235-0234-X
Wprowadzono: 13.02.2007

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Mitologia Słowian - Aleksander Gieysztor

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 34 oceny )
  • 5
    27
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Akazasona

ilość recenzji:243

brak oceny 11-10-2012 23:12

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Na początku była Grecja. Wzgórza pełne Partenonów, płótna wypełnione po brzegi Muzami i Tytanami, a niemal każdy tomik poezji zawierał nawiązanie do losów któregoś z licznych bogów. Zaszło słońce, rozpętała się burza, a w naszych umysłach na dobre zagościła mroczna mitologia północy. Jednak jeżeli chodzi o nastanie Ery Słowiańskiej, musieliśmy się zadowolić jedynie niewielką ekspedycją Adama Mickiewicza. Czemu? Wobec tak ogromnej ilości materiałów dotyczących wierzeń Greków czy Ludów Germańskich wniosek nasuwa się jeden: brak źródeł. Nic bardziej mylnego!
?Mitologia Słowian? Aleksandra Gieysztora to 407 stron szczegółowych opisów zdumiewających rytuałów i obszerna charakterystyka naprawdę interesujących stworzeń. Zaczynając od znanych wszystkim wampirów i wilkołaków(tak tak, to naprawdę nasze), przechodząc w bóstwa zupełnie zapomniane jak np. polska boginka Lamia, która wykradała dzieci z kołyski i podmieniała na inne, czy rodzący się z małymi skrzydłami pod pachami i walczący ze złem Zmaj. Dzieło Aleksandra Gieysztora to wyczerpująca praca, będąca w stanie zadowolić etnografa(albo przynajmniej zapewnić mu soczystą przekąskę), równocześnie wystarczająco intrygująca by zachęcić do czytania wszystkich pozostałych czytelników. A co do osławionego ?nie dającego się czytać? stylu pana Gieysztora ? nie wierzcie. To coś w rodzaju niezwykłego sposobu formułowania zdań u Yody z ?Gwiezdnych Wojen?. Przez pierwsze kilka minut czujecie się skonfundowani, a potem zaczynacie łapać rytm i czytanie mija jeszcze szybciej niż przy innych pozycjach.
Tak więc czytajcie, czytajcie, gdyż Mitologia Słowian jedną z najciekawszych mitologii jest!
Gorąco polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?