SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nowa Huta

Przewodnik

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa miękka
Liczba stron 128
  • Dostępność niedostępny
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Przedstawiamy kolejny z serii przewodników po Krakowie. Tym razem jest to przewodnik po Nowej Hucie, obejmujący cały obszar tej do niedawna największej dzielnicy Krakowa [przed podziałem na dzielnice katastralne] położonej w dolinie Wisły i Dłubni. Urody krajobrazowi dodają łagodnie wypiętrzone Wzgórz Krzesławickie.
Nie tylko ze względu na walory krajobrazowe ale także żyzne ziemie, możliwość rozwoju garncarstwa, hutnictwa czy hodowli, tereny te były od stuleci zaludnione. Stąd znajdujemy tu unikalne zabytki architektury jak np. Kościół i Klasztor Cystersów w Mogile, cenne obiekty architektury drewnianej, pałace i dworki zbudowane przez właścicieli wsi, które weszły w skład Nowej Huty. Wiek XIX przyniósł włączenie tych terenów do twierdzy Kraków poprzez budowę drugiej i trzeciej linii fortyfikacji. Na początku XX wieku zbudowano na tych terenach letnisko - obecnie jedyne w Polsce Muzeum Lotnictwa o niezwykle bogatych i atrakcyjnych zbiorach. II Wojne Światowa odcisnęła się ponurą kartą.
Upamiętniają te wydarzenia pomniki ku czci pomordowanych przez hitlerowców. . Po wojnie zapadła decyzja o budowie Kombinat metalurgicznego na terenie wsi Mogiła i budowy nowego miasta. Powstało unikalne rozwiązanie urbanistyczne i architektoniczne wzbudzające podziw i zainteresowanie specjalistów jak i licznych turystów odwiedzających Nową Hutę, wpisane od grudnia 2004 roku do rejestru zabytków.
Tutaj nie brakuje miejsc ściśle związanych z najnowszą historią dzielnicy ale także historią Polski. Miejsca walki o krzyż w tym mieście, które miało być pozbawione Boga, czasy `Solidarności` to tu była największa organizacja zakładowa :`Solidarności`, tu odbywały się miesięcznice wybuchu Stanu wojennego, tu rozpoczęła się odbudowa Związku.
Naszym zadaniem jest przybliżenie Państwu dziejów, zabytków, współczesnych realizacji w Nowej Hucie.
Ze względu na rozległość prezentowanego terenu podzieliliśmy przewodnik na osiem tras spacerowych. Czas przejścia pojedynczej trasy powinien zająć ok. 3 - 4 godz.
Życzymy miłych spacerów z naszym przewodnikiem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 118x168
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-7998-017-8
Wprowadzono: 25.02.2015

RECENZJE - książki - Nowa Huta, Przewodnik - Lena Ciepły, Janina Jędrosz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Jan

ilość recenzji:46

brak oceny 12-09-2017 23:48

Nowa Huta to miejsce unikatowe, wzbudzające mnóstwo emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nowe miasto, powstałe w roku 1949 jako "konkurencja" dla Krakowa, z czasem stało się jego dzielnicą. Miała być miastem komunistycznym, bez Boga, ale paradoksalnie stała się symbolem walk o niepodległość Polski. Warto wiedzieć, że na jej terenie znajduje się mnóstwo obiektów, które stanowią dużą atrakcję turystyczną. "Nowa Huta. Przewodnik", autorstwa Leny Ciepły i Janiny Jędrosz, to pozycja, która ma na celu przybliżenie historii, zabytków i kultury Nowej Huty. Autorki proponują czytelnikom zwiedzanie tej dzielnicy poprzez 8 tras spacerowych, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek i zwiedzić cenne zabytki, które znajdują się na terenie Nowej Huty. Perełki architektoniczne, takie jak klasztor Cystersów w Mogile, Arka Pana, dworki: Matejki i w Branicach, Muzeum Lotnictwa, to tylko niektóre z miejsc, jakie zwiedzają przybywający tutaj turyści.

Czy recenzja była pomocna?