SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

10 lekcji jogi

Jamy i nijamy w codziennym życiu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Sensus
Oprawa miękka
Liczba stron 128

Opis produktu:

By żyć w zgodzie z innymi i samym sobą
To, co dzisiaj uważamy za jogę - te wszystkie trójkąty, lotosy, powitania słońca - to tylko wierzchołek góry `jogowej`. W czasach gdy powstawała joga, około 5000 lat p.n.e., celem jej uprawiania nie było zawinięcie się w precel ani stanie na rękach, ale uspokojenie umysłu, osiągnięcie spójności - wewnętrznej i zewnętrznej - a także jedności z Bogiem i szczęścia. Jako pierwszy napisał o tym Patańdźali, który żył na przełomie IV i V wieku n.e. Jego Jogasutry to zbiór krótkich zdań na temat jogi, rodzaj notatnika, wielokrotnie w historii opatrywanego komentarzami różnych joginów. Ta książka również stanowi rodzaj komentarza do myśli wyrażonych przez Patańdźalego, choć jej autorka nie stara się wyjaśniać, co mistrz miał na myśli, a raczej podpowiada, jaką naukę może wyciągnąć z Jogasutr współczesny człowiek.
Zdaniem Patańdźalego, ponieważ ludzki umysł zwykle pozostaje nadaktywny, wszyscy cierpimy. By skończyć z cierpieniem, trzeba go uspokoić. Do tego celu służy medytacja, ale przyda się też siedem innych elementów jogi, między innymi asana, czyli wygodna pozycja do medytacji, oraz jamy i nijamy. Te ostatnie na pierwszy rzut oka przypominają Dekalog. Nie bez przyczyny - można je traktować jak zbiór zasad etycznych, które chronią porządek społeczny. Jednak ich główne zadanie jest inne. Jamy i nijamy mają przede wszystkim chronić nas przed nami samymi. Dbają o naszą karmę, o wewnętrzną integralność, o spokojny sen i o to, byśmy mogli patrzeć na siebie w lustrze. I w pewnym sensie - o nasze szczęście.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Ezoteryka i parapsychologia,  Poradniki,  Zdrowie,  Joga
Wydawnictwo: Sensus
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Liczba stron: 128
ISBN: 9788328360808
Wprowadzono: 10.10.2019

RECENZJE - książki - 10 lekcji jogi, Jamy i nijamy w codziennym życiu - Agnieszka Passendorfer

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Qultura słowa

ilość recenzji:313

18-11-2019 18:03

Czas na jogę!
Wokół jogi, umiejscowionej blisko wschodnich filozofii i medycyny, narosło mnóstwo mitów. Wszystkie one wynikają z niewiedzy, tylko tym można bowiem tłumaczyć uznawanie jogi za zagrożenie dla religii chrześcijańskiej, czy ograniczanie jej rozumienia wyłącznie do popularnych sekwencji jogi, jak na przykład Pocałunek Słońca.
Czym zatem naprawdę jest ta jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju? Jak należy ją rozumieć i jak według niej żyć? Na te pytania odpowiada Agnieszka Passendorfer w książce pt. ?10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu?. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja to nie tylko droga do zdobycia / uzupełnienia wiedzy na temat jogi czy też okazja do krążących na jej temat plotek, ale również wspaniała inspiracja do zmiany swojego życia, do osiągnięcia stanu, w który być liczy się bardziej, niż mieć. Po książkę sięgnąć mogą zarówno osoby, które praktykują jogę, ale także osoby, które dotąd mylnie interpretowały jej znaczenie. Lektura pozwala otworzyć się na nowe, pozwala zatrzymać się w biegu i z dystansu spojrzeć na świat, wyciszyć siebie i swoje pragnienia, po prostu trwać?
Książka składa się z dwóch części (pierwsza - Jamy oraz druga ? Nijamy), z których każda zawiera lekcje zakończone pytaniami, skłaniającymi nas do refleksji nad sobą i naszym funkcjonowaniem. Autorka rozpoczyna od tematu niekrzywdzenia, który obejmuje zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Kolejno czytamy również niekłamaniu, czyli szczerości zarówno wobec siebie, jak i innych, niekradzeniu (tu zastanawiać się będziemy jak się wzbogacić nie okradając innych), nietrwonieniu energii, czyli szacunku do swoich zasobów (poznamy termin ?brahmacarya?, czyli jedność z Bogiem) oraz o wolności od chciwości, poczynając od wolności od pożądania przedmiotów do odporności na głosy innych ludzi, że musisz mieć więcej.
W drugiej części książki autorka zachęca nas do przemyśleń na takie tematy, jak czystość, objawiająca się dbaniem o swoje ciało (również o porządek w głowie) jak i otoczenie; zadowolenie, czyli przekonanie, że jesteśmy w najlepszym momencie swojego życia i mamy wszystko, co jest nam potrzebne. Dotkniemy również kwestii umiaru, siły i konsekwencji, które powinny nam towarzyszyć każdego dnia już od momentu wstania. Przyglądać będziemy się też sobie przy okazji lekcji o samopoznaniu, zaś ostatnia lekcja pozwoli nam wyluzować i ?poddać się Bogu.
Lektura ?10 lekcji jogi? nie jest łatwą, bowiem zmierzyć się musimy nie tylko z nowa dla nas terminologią, ale umieszczone na końcu każdej lekcji pytania zmuszają nas do zmierzenia się z prawdą o sobie i otaczającej nas rzeczywistości. Jednak z każdą lekcją odczujemy, że jesteśmy bliżej poznania tajemnicy prawdziwego szczęścia, bliżej poznania siebie. Dlatego też nie warto łapczywie rzucać się na książkę, lepiej ją smakować, lekcja po lekcji rozszerzając swoją świadomość i rozumiejąc, że joga nie ogranicza się wyłącznie do nauki stania na głowie, ale może sprawić, że odkryjemy w sobie wewnętrzną siłę, że odnajdziemy dla siebie miejsce w świecie?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?