SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

15 Dywizja Piechoty Wielkopolskiej w wojnie polsko-bolszewickiej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Agencja Wydawnicza CB
Oprawa miękka
Liczba stron 204
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

K. Drozdowski omawia zmagania bydgoskiej 15 Dywizji Piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. na tle polskich dążeń do odzyskania i obrony niepodległości. Krótko przypomina przyczyny, które spowodowały, że Polska w latach 1918-1921 musiała podejmować zbrojną walkę z prawie wszystkimi sąsiadami. Historia 15 DP jest związana z powstaniem wielkopolskim. Uczestnicząca w nim 2 Dywizja Strzelców Wielkopolskich była protoplastą 15 DP. W styczniu 1920 r. pułki 15 DP dyslokowano do Gniezna, Chodzieży, Chojnic i Bydgoszczy, gdzie zostało ulokowane jej dowództwo. Od marca do października 1920 r. dywizja brała udział w walkach na froncie polsko-bolszewickim, najpierw uczestnicząc w ofensywie na Kijów, potem walcząc na Białorusi i Podlasiu, a jesienią brała udział w operacji niemeńskiej. Autor omówił także historię bydgoskiego garnizonu wojskowego w 1920 r., w którym przebywały oddziały zapasowe i formowały się uzupełnienia. W ostatnim rozdziale zamieszczono biografie najważniejszych oficerów 15 DP, którzy dowodzili dywizja i jej poszczególnymi pododdziałami. Tekst uzupełniają liczne fotografie archiwalne oraz szkice bitew i manewrów wojennych. W tabelach zamieszczono syntetycznie ujęte zestawienia dotyczące stanów żywnościowych oraz stanów bojowych zarówno omawianej dywizji, jak i armii, w ramach których walczyła bydgoska jednostka.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski,  Polski XX wieku,  Militaria i broń,  Książki o wojnie
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 168 x 235
Liczba stron: 204
ISBN: 9788373392731
Wprowadzono: 12.02.2021

RECENZJE - książki - 15 Dywizja Piechoty Wielkopolskiej w wojnie polsko-bolszewickiej - Krzysztof Drozdowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Historyk

ilość recenzji:1

4-05-2021 09:43

Historia wojny polsko-bolszewickiej jest obecnie różnie oceniana. Zdecydowanie jednak odchodzimy od opisów niemal hagiograficznych na rzecz rzetelnego przedstawienia działań poszczególnych jednostek czy też związków wojskowych oraz wybitnych jednostek, dzięki którym doszło do ostatecznego zwycięstwa. Przedstawiamy dziś książkę, której autorem jest nasz redakcyjny kolega Krzysztof Drozdowski.
Co raz częściej pojawiają się publikacje lokalnych pasjonatów historii omawiające mało znane epizody historii z 1920 roku, czy też rodzin dumnych ze swojego przodka biorącego udział w tej pierwszej wojnie odrodzonej Rzeczpospolitej.
Tegoroczna setna rocznica Bitwy Warszawskiej była doskonałą okazją by i żołnierze z 15 Dywizji Piechoty odzyskali swój głos i należne miejsce w historii. Pomimo ogromnego wkładu w polskie zwycięstwo jednostka ta nie cieszy się wielkim zainteresowaniem historyków. Dlatego też uważam, że niniejsza publikacja w znaczący sposób przyczyni się do rozpowszechnienia historii i tradycji 15 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, która od momentu powstania w trakcie Powstania Wielkopolskiego aż do kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku zawsze stawała na wysokości zadania. I to pomimo częstych braków w umundurowaniu i wyposażeniu na co zwróciłem uwagę również w niniejszej publikacji. Brak podstawowego sprzętu nie zniechęcał żołnierzy do dalszej ofiarnej walki dla odrodzonej Ojczyzny.

W niniejszej publikacji starałem się przedstawić działania 15 DP Wlkp. w odniesieniu do całokształtu działań na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Tylko zrozumienie całości, pozwala na spojrzenie na rolę pojedynczych pułków, batalionów, kompanii czy wręcz żołnierza, który z karabinem w ręku szedł na ukraińskie stepy, a gdy przyszło bronić stolicy z często zaciśniętym żołądkiem od głodu stawał z bronią gotową do strzału, za pancerz mając jedynie własny mundur

- tłumaczy autor publikacji Krzysztof Drozdowski.

Badania nad historią 15 DP Wlkp. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej na pewno wymagają dalszych pogłębionych badań. Powodem jest brak należycie zachowanej dokumentacji w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Bydgoska dywizja niestety posiada jedynie fragmentarycznie zachowaną dokumentację z czasów swojej epopei wojennej.
Dywizja nie doceniana przez Naczelnego Wodza miała jednak szczęście do swoich dowódców. Na przestrzeni lat można śmiało powiedzieć, że zarówno dywizją jak i jej poszczególnymi jednostkami dowodzili jedni z najwybitniejszych polskich oficerów. Również oni, w zdecydowanej większości nie doczekali się godnego sobie opracowania biograficznego.

Myślę, ze ta publikacja będzie dobrym zaczynam do rozpoczęcia takich badań i uhonorowania tych, którzy na to zasługują dzięki swoim czynom i postawie

- dodaje autor.

Czy recenzja była pomocna?