Powroty do poznanej wcześniej twórczości Pana Marka Telera wzbudza zaciekawienie ze względu na to, że opisuje historyczną tematykę, w której można się zatrzymać nieco dłużej i przyglądnąć bliżej, jak żyli amanci dwudziestolecia międzywojennego, o czym marzyli, czy byli spełnieni zawodowo, co sprawiało im najwięcej radości, jak wypełniali wolny czas, jak byli postrzegani przez rodzinę, w jakich okolicznościach czuli, że nie do końca czują się komfortowo, czy potrafili, dzielnie przetrwać nie zawsze łatwe chwile zawodowe tego dowiemy się z książki pt.Amanci II Rzeczypospolitej.
Należy zaznaczyć to, że Pan Marek Teler potrafi dotrzeć do nie zawsze dostępnych archiwalnych materiałów źródłowych, na podstawie których dokładnie analizuje, co się kiedyś wydarzyło, kiedy to opisywani przez niego główni bohaterowie tworzyli artystyczny świat.
Amanci, którzy wykreowali, własny styl artystyczny mieli w sobie ikrę do działania niebędącą dla nich koniecznie właściwą.
Będziemy świadkami wydarzeń scenicznych, teatralnych, kinowych i prywatnych amantów, dla których praca jest ucieczką od codziennych problemów nie zawsze ich dotyczących bezpośrednio.
Autor podzielił amantów na trzy grupy: amanci dojrzali, amanci klasyczni, amanci nowocześni.
Uważam, że został pomysłowo skonstruowany podział amantów, gdyż dowiemy się, kiedy zyskali największą popularność i w jakich rodzajach gatunkowych filmach oni grali.
Należy podkreślić to, że przedstawione biograficzne dwunastu amantów II Rzeczypospolitej wywoła miłe wspomnienie, o ile widz zapamiętał filmy z ich udziałem, łzę wzruszenia, a zamieszczone ich fotografie przypomną, jak wyglądali w młodości i w czasie wykonywanej zawodowej artystycznej pracy.
Pan Marek Teler od przedstawionej pierwszej biografii z grupy amantów dojrzałych Pana Kazimierza Junosza-Stępowskiego aż po ostatniego amanta nowoczesnego Pana Witolda Zacharewicza potrafi idealnie odkrywać na nowo głębię artystyczną, która na zawsze została zawarta jedynie w życiu zawodowym, a nie posiadamy wiedzy prywatnej o amantach II Rzeczypospolitej, a dzięki niemu poznamy je na nowo.
Warto przeczytać tę książkę.
Opinia bierze udział w konkursie