ARTUR ROJEK - CYGAŃSKI GRAJEK BEZ ZUS-u?
Zacznijmy od tego, że to nie jest książka o Myslovitz. Jeśli o taką Wam chodzi to serdecznie polecam kapitalną pt. "Życie to surfing" Leszka Gnoińskiego.
Artur Rojek - człowiek nieprzeciętny.
Wydaje mi się, że Aleksandra Klich przeprowadzając rozmowy Arturem postawiła sobie za cel pokazanie jego osoby przez pryzmat sytuacji i ważnych momentów z życia artysty. To taka próba spojrzenia z dystansem wstecz, próba zrozumienia samego siebie.
Nie ma w tej książce plotek czy wiadomości rodem z yellow paper. Zresztą niby dlaczego miałyby się tu znaleźć? Artur Rojek buduje swój wizerunek bardzo pieczołowicie, strzeże swojej prywatności jak mało kto i chyba nikt nie spodziewa się nagle w wywiadzie-rzeka opowie o tym kogo z branży nie lubi, a samą książkę będzie reklamował chodząc po imprezach butów i fotografując się na tle ścianek producentów jogurtów.
"Trzeba żyć tak, jakby się nie było popularnym. Zbyt wielu widziałem ludzi uzależnionych od popularności, niepotrafiących bez niej żyć. Mnie jest łatwiej, bo popularność nigdy nie była celem tego, co robiłem. Nagrywałem piosenki, a popularność przyszła później. Żal mi tych, którzy chcą być znani z tego, że są znani."
"Cygański grajek bez ZUS-u"
Ambitny, pracowity, zdyscyplinowany, wymagający od siebie i innych, ciekawy świata i ludzi. Wciąż poszukujący siebie, nowych celów, nowych wyzwań. A w końcu sił i czasu, by każdy powziętą ideę doprowadzić do końca.
"Muzyka jako praca? Na Śląsku?
Długi czas sądziłem, że to niemożliwe. Bo wszyscy wokół mnie, cała rodzina, zamartwiali się, że zajmuję się czymś niepoważnym. Że przecież nie po to tak dobrze się uczyłem, potem studiowałem, żeby zostać jakimś cygańskim grajkiem bez ZUS-u"
To książka o sile charakteru, o tym, co kształtuje człowieka, co wpływa na niego pozytywnie, co negatywnie. Opowieść o świadomym siebie i świata artyście. Co prawda brakuje mi w tych wywiadach pytań z cyklu tych nieoczywistych i czasem niewygodnych. A zamieszczenie na końcu publikacji "wyboru najlepszych [tekstów piosenek] z ostatnich szesnastu lat" bardziej mnie chyba rozśmieszyło, niż zdziwiło.
Niemniej jednak miło czyta się wywiad z ukształtowanym artystą z poukładanym systemem wartości, co w dzisiejszych czasach niestety nie jest już takie oczywiste.
WSZYSTKIE CYTATY POCHODZĄ Z KSIĄŻKI