SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Baśnie i legendy polskie (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 288
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy Ten produkt może nie dotrzeć do Ciebie przed Świętami!
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Pozycja, której nie może zabraknąć w żadnym domu - eleganckie wydanie ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski z niezapomnianymi ilustracjami Mirosława Tokarczyka.

Znajdziemy tu legendy warszawskie, krakowskie i poznańskie, znad Wigier oraz baśnie śląskie. Opowieści o Warsie i Sawie, Świętej Kindze i księciu Popielu. Historie o skarbach, zbójcach i rycerzach, smokach, utopcach, diabłach i innych baśniowych stworach.

Doskonały prezent dla dzieci małych i dużych.

Mirosław Tokarczyk (ur. 1934) - malarz, ilustrator, przewodniczący Rady Nadzorczej i współwłaściciel Wydawnictwa `Nasza Księgarnia`. Studiował grafikę w pracowni Jana Marcina Szancera na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był kierownikiem artystycznym w `Ruchu`, naczelnym grafikiem w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych i w Instytucie Wydawniczym `Nasza Księgarnia` oraz doradcą artystycznym w Wydawnictwie `Alfa`. Charakterystyczna dla tego artysty jest intensywna, kontrastowa kolorystyka oraz prostota formy. Mirosław Tokarczyk opracował graficznie i zilustrował ponad dwieście książek dla dzieci i młodzieży, w tym `Baśnie i legendy polskie`, `Słonia na huśtawce` Jerzego Kiersta, `Szablę Salima` i cztery inne książki Zdzisława Nowaka o Hodży Nasreddinie, `Spacer lwa` Tadeusza Śliwiaka czy cykl Krystyny Boglar o Rafale (`W kogo ty się wdałeś, Rafał?` i inne).
Brał udział w wielu wystawach (m.in. w Bratysławie, Wiedniu, Monachium, Bolonii). Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia - w tym Srebrny Krzyż Zasługi (1988), nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do encyklopedii dla najmłodszych `Sezam` Jána Navrátila (1990), a także wyróżnienie i I nagrodę w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najpiękniejszą książkę roku (1987, 1990). Zilustrował również m.in. `W aeroplanie` Juliana Tuwima oraz `Czy to lama, czy to plama?` Zofii Bezdomny w legendarnej serii `Poczytaj mi, mamo`.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Książki na prezent 🎁,  Dzień Dziecka,  Strefa Wydawnictwa Nasza Księgarnia,  3 - 6 lat,  Klasyka
Wydawnictwa: Nasza Księgarnia
Kategoria: Dla dzieci,  Bajki,  Książki o smokach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 195x254
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-10-13740-1
Wprowadzono: 07.03.2022

RECENZJE - książki - Baśnie i legendy polskie - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

yllla

ilość recenzji:80

brak oceny 10-10-2016 06:43

Słyszeliście o jakimś bajarzu w Waszej okolicy? Nie wiem, czy opowiadanie bajek można nazwać zawodem, ale jeżeli tak to, ten zawód jest już nieaktualny.
Legendy, podania, baśnie od dawien dawna przekazywane były w formie ustnej. Opowiadano je, by oderwać się od ciężkiej rzeczywistości, by zaspokoić ciekawość ludzi, czy po prostu dla rozrywki. Dziś chyba już nikt nie opowiada, a w każdym razie nie tak jak dawniej. Jednak legendy i baśnie nadal trwają. Zostały spisane i ubrane w piękne, twarde okładki, dzięki temu możemy je poznać i przekazać ich treść następnym pokoleniom.
"Baśnie i legendy polskie" to praca zbiorowa wielu znakomitych twórców literatury. Wśród nich pojawiają się nazwiska znane większości, choćby ze słyszenia: Janusz Korczak, Wanda Chotomska, Gustaw Morcinek, Jan Kasprowicz, Ewa Szelburg-Zarembina i wiele innych.
W książce zebrano ponad 50 tekstów, a wśród nich pojawiły się baśnie i legendy, jak sam tytuł zresztą sugeruje, ze wszystkich regionów Polski. Znajdziecie w nich opowieści z Torunia, Warszawy, Poznania, Krakowa i wielu innych miejscowości. Opowiadają one o znanych postaciach, o wydarzeniach, miejscach, czy też wyjaśniają znaczenie pewnych rzeczy.
Zerkając już w sam spis treści, w oko wpadają nam postacie tak znane jak Twardowski, Popiel, Wars i Sawa, Bazyliszek, Szewczyk Dratewka, Janosik ... Znani są nam oni czy to z lekcji polskiego, czy z legend opowiadanych przez przewodnika na wycieczce, czy też z bajeczek czytanych w dzieciństwie przed snem. Pojawiają się również postaci mniej znane, jak Bulandra i Zuzanka, czy Bolko z Poznania, których dzięki tej książce mamy okazję poznać.
Zagłębiając się w kolejne utwory dowiadujemy się skąd wzięły się na ratuszu poznańskim koziołki, jak powstała Smocza Jama pod Wawelem, kto pierwszy zapalił ogień na Rozewiu ... a nawet skąd wzięło się Gniezno.
"Baśnie i legendy Polskie" ze względu na język, nie należą do lektur łatwych dla młodego czytelnika, jednak biorąc pod uwagę ich treść i różnorodność występujących w nich postaci i stworzeń, z pewnością zainteresują one nie jedne dziecko. Zresztą, legendy są naszą tradycją, powinniśmy dbać o to, by nasze dzieci, poznały chociaż te najbardziej znane legendy.
"Baśnie i legendy polskie" to książka, która wyjątkowo mnie cieszy. Po pierwsze nie miałam do tej pory zbioru tak wielu i tak dobrze opracowanych legend. Po drugie ta, książka jest bardzo ładnie wydana, a jej ilustracje zwyczajnie przyciągają moje oczy. Już sama okładka co w pada w oko, to wywołuje uśmiech. Lubię książki i cieszę się z nich jak dziecko, ale na prawdę, ta pozycja wyjątkowo mi się spodobała i choć jest to książka przeznaczona dla dzieci, to czytałam ją sama sobie.
Polecam "Baśnie i legendy polskie", bo jestem pewna, że w każdej rodzinie znajdzie się choć jedna osoba, którą ta książka ucieszy, ale również dlatego, że zawiera ona legendy i podania, które znać powinniśmy i których znajomość przyda się dzieciom w szkole.

Na moim blogu możecie zobaczyć zdjęcia książki, zapraszam http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2016/10/basnie-i-legendy-polskie-recenzja-nasza.html

Czy recenzja była pomocna?

Dominika Ławicka

ilość recenzji:74

brak oceny 9-10-2016 11:00

Uwielbiam baśnie, fascynuje mnie w nich cienka granica między tym co realne a magiczne. Jakiś czas temu wywiązała się dyskusja, czy opowiadając dziecku baśń powinno się pomijać fragmenty, które mogłyby wywołać strach. Opinie były różne, ale sugerowano, by nie fundować dzieciom niepotrzebnego stresu. Jestem temu absolutnie przeciwna, dzieci powinny wiedzieć, że istnieje dobro i zło, nie ma sensu rozkładać nad nimi parasola ochronnego, to niczemu nie służy i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Charakterystyczne dla baśni motywy, a zatem to, co w nich najistotniejsze będzie zrozumiałe tylko i wyłącznie wtedy, gdy przesadnie nie złagodzimy pierwotnej wersji.

Jako dziecko zaczytywałam się "Baśniami" Andersena, ale zachwycałam się również książką, którą dostałam od babci, a mianowicie "U źródła. Baśnie polskie" ("Nasza Księgarnia", 1989 r.) z przepięknymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. Mam to wydanie do dziś i z ogromną przyjemnością wracam do tej lektury. Czytam swoim dzieciom i rozpiera mnie duma, bo wiem, że uczę je szukania w literaturze rzeczy wartościowych, przemycam nie tylko ciekawe historie, pięknie zresztą napisane, ale opowiadające o Polsce. Jeżeli chodzi o legendy, to mam wrażenie, że traktujemy je po macoszemu, oczywiście potrafimy wymienić tytuły najbardziej znanych polskich legend, ale gdyby przyszło nam je opowiedzieć, to z pewnością byłoby to nie lada wyzwanie. Baśniom bardzo blisko do legend, choć te drugie bazują głównie na postaciach historycznych, bądź też uważanych za takie, ale mają wspólny mianownik - elementy fantastyczne. Polskie legendy powinny wrócić do łask, bo w nich znajduje się klucz do zrozumienia tradycji i kultury naszego kraju, a poza tym są częścią naszej tożsamości narodowej, dlatego gorąco namawiam do sięgnięcia po najnowsze wydanie "Baśni i legend polskich", które ukazało się nakładem Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" .
"Królowa Bałtyku", "Toruńskie pierniki", "Orle gniazdo", "Boruta", "Wiano świętej Kingi", "Legenda o Morskim Oku", "Jak powstały Karpaty" to tylko niektóre z cudownych opowieści. Dawne baśnie i legendy przypomnieli Janusz Korczak, Wanda Chotomska, Maria Krüger, Artur Oppman (OR-OT), Marian Orłoń i wielu innych wybitnych twórców. Ilustracje są dziełem Mirosława Tokarczyka i zapewniam, że są świetne i stanowią doskonałe uzupełnienie książki.
"Baśnie i legendy polskie" to obowiązkowa lektura i książka, która powinna znaleźć się w każdym polskim domu!
http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/

Czy recenzja była pomocna?

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 28-09-2016 20:01

Baśnie i legendy polskie to obszerny zbiór historii z terenów całej Polski. Znajdziemy tutaj opowieści zarówno z Wielkopolski, Małopolski, Warmii i Mazur, gór i pomorza. Spotkamy tutaj utopce, diabły, chochliki, ale i postaci na wpół legendarne, takie jak chociażby król Popiel, Wandę, która Niemca nie chciała i św. Kingę.

Wśród autorów poszczególnych historii znajdziemy osoby, które silnie kojarzą się z ?odświeżaniem? ludowych podań i legend miejskich, jak chociażby Artur Oppman posługujący się pseudonimem Or-Ot, ale i wielu innych sławnych twórców, np. Janinę Porazińską czy Janusza Korczaka.

Czy recenzja była pomocna?

jezyna122

ilość recenzji:174

brak oceny 27-09-2016 14:08

Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po zbiór baśni i legend , którego wyboru dokonała Elżbieta Brzoza. Pięknie wydane przez ?Naszą Księgarnię?, w twardej oprawie, zdecydowanie przyciągają uwagę. Dodatkowym atutem są interesujące, barwne ilustracje Mirosława Tokarczyka, którego prace już w drugiej części serii ?Poczytaj mi mamo? przypadły mi do gustu. Nie udziwnione, proste, ogromnie barwne rysunki, świetnie ilustrują tekst i są zrozumiałe dla młodego czytelnika. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie wprowadzenia, w którym podano definicje baśni, legend i podań. Pomaga to, zwłaszcza młodemu czytelnikowi w odróżnieniu tekstów o treści fantastycznej, od tych opartych na historiach autentycznych postaci, czy dotyczących danego regionu. Ich twórcami są znakomici polscy autorzy : Maria Krüger, Janina Porazińska, Ewa Szelburg- Zarębina, Hanna Zdzitowiecka, Franciszek Fenikowski, Zdzisław Nowak i wielu innych. Spotkamy tu tak charakterystycznych bohaterów jak Pan Twardowski, diabeł Boruta, Szewczyka Dratewka, Janosik jak i tych mniej znanych jak kamieniarz Daniel Eggert czy Elżbietka, córka rycerza Bolecha zwanego Wielgoszem. Poznamy legendy związane z Poznaniem, Krakowem, Warszawą czy też Toruniem.
Zarówno baśnie jak i legendy to elementy tradycji, które w sposób ogromnie interesujący przybliżają wydarzenia ważne naszej historii, ówczesne realia i wierzenia. Najważniejsze jednak dla mnie są ogromne emocje w nich zawarte. Dziecko nie tylko ma możliwość odróżnić dobro od zła, lecz uczy się pewnej wrażliwości, zauważa jak z pozoru błaha pomoc drugiej osobie może skutkować wielkim sukcesem. Teksty nie tracące nic na aktualności, wciąż ogromnie żywe, zapraszają do podróży w świat, gdzie problemy rozwiązywane są na bieżąco, bohaterowie nie boją się trudnych wyzwań a marzenia urzeczywistniają się.
Baśnie zawarte w tomie są niedługie, idealnie nadają się na wieczorne, wspólne czytanie.
Zbiór ten, będzie bardzo dobrą pomocą również do szkoły, legendy tutaj zawarte (np. krakowskie i warszawskie) omawiane są na zajęciach z języka polskiego.
Warto przybliżyć sobie, lub po prostu powtórzyć ten zapomniany czas, kiedy opowieści przekazywane były z pokolenia na pokolenie a wierzenia stanowiły ogromną siłę. Zdecydowanie polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Michał Lipka

ilość recenzji:1989

brak oceny 20-09-2016 20:36

TRADYCJA WIELU POKOLEŃ

Baśnie, legendy, opowieści. Przekazy ustne i pisemne. Wszystko to towarzyszy nam od zarania dziejów, bawiąc, ucząc, pouczając i starając się w typowy dla siebie sposób wprowadzić nieco niezwykłości do naszego życia, a także usiłując wytłumaczyć to, co wytłumaczenia jeszcze nie miało. Warto więc je znać, co tam warto, trzeba!, a teraz jest ku temu kolejna dobra okazja, wraz z tomem zbierającym najważniejsze z nich.

Co znalazło się na jego łamach? Właściwie wszystko to, co powinno, czyli ponad pięćdziesiąt legend i baśni polskich. Nie zabrakło wśród nich opowieści o Twardowskim, który chciał przechytrzyć diabła, księciu Popielu i myszach, a także historii poznańskich koziołków. Wśród tekstów możemy przeczytać tak znane legendy, jak ta o Warsie i Sawie, Złotej Kaczce, Bazyliszku, Janosiku czy Wandzie, która nie chciała Niemca. Oczywiście swoje miejsce znalazły też podania mniej znane, choć wcale nie mniej znaczące. Zresztą trudno jest oceniać je z perspektywy popularności, która zależy przecież nie od faktu, iż któreś są mniej rozpowszechnione, a od regionu, którego dotyczą. Każda jednak to wspaniała, wartościowa opowieść dla każdego, niezależnie od wieku.

Za spisanie wszystkich zebranych tu legend i baśni wzięła się grupa pisarzy, którzy zasłynęli dzięki twórczości dla dzieci. Wśród nich znalazła się autorka ?Karolci? Maria Krüger, twórca Detektywa Noska Marian Orłoń, poetka Wanda Chotomska oraz człowiek, któremu zawdzięczamy choćby ?Króla Maciusia Pierwszego? Janusz Korczak. O jakość literacką można więc być spokojnym. Podobnie jest także z treścią ? czytelnicy dostają do rąk dokładnie to, czego oczekiwali. Nie ma tu więc zaskoczenia, ale przecież nie o to chodzi. Jest natomiast wielkie świadectwo historyczne i kulturalne Polski, jest imponująca tradycja, która stoi za każdym tekstem i jest także wielki sentyment, bowiem każdy z nas w większym bądź mniejszym stopniu wychował się na tych historiach. Może opowiadali nam je rodzice, może przedstawiała je szkoła, a może trafiły do nas jeszcze inaczej, nie mniej wiele z nich jest czymś wspólnym dla każdego z nas.

Jednak ?Baśnie i legendy polskie? to nie tylko absolutna klasyka, jeśli chodzi o teksty, podana w kompleksowy sposób, ale także i bardzo ładne wydanie. Świetnie zilustrowane, staranne edytorsko, zamknięte w twardej oprawie pięknie prezentuje się na półce i zachęca by po nie sięgnąć. I zachęcam również ja, jeśli jeszcze nie posiadacie tej pozycji w swojej kolekcji, nadróbcie ten błąd jak najszybciej.

Czy recenzja była pomocna?