Pani Joanna Kalina autorka książki pt. Biedronki z Kalinowej Łąki z gatunku literatury dla dzieci zaprasza je do świata, w którym pojawią się pytania dotyczące występujących zachowaniach u jednej z dwóch głównych bohaterek, którymi są biedronki.
Z twórczością Pani Joanny Kaliny nie miałam okazji do tej pory zapoznać, ale chciałam podkreślić to, że ujęła mnie pomysłowością na wykreowanie dwóch głównych bohaterek tak różnych od siebie, które są siostrami.
Spodobało mi się to, że autorka rozpoczyna opisywać wierszem, kim są główne bohaterki i czym jest ta historia o nich dla niej czy stanowi wymysł lub, czy ona trwa i rozwija, się nadal mając ciąg dalszy wśród nas przyjmujących również z czasem ich cechy charakteru.
Lubię czytać literaturę dziecięcą, która wzbudza u mnie to coś, co daje mi inspiracje, abym mogła czerpać to coś od bohaterów, którzy stanowią dla mnie zagadkę i tak było właśnie i tym razem, gdy poznałam siostry biedronki: Anię i Hanię.
Jest to dla mnie, jako odbiorczyni, że mogę wraz z nimi widzieć ich świat z ich perspektywy, jakie one są, jak się zachowują, co myślą, nad czym muszą pracować, aby stawać się lepszymi i nie mieć w sobie poczucia winy, które nie jest nieuniknione tak, abyśmy tego na ogół nie chcieli, bo to jest wpisane w naszą ludzką naturę.
Zadawałam, sobie pytanie w trakcie czytania czym obie biedronki mnie zaskoczą, a czym zasmucą, ponieważ miłość siostrzana nie zawsze bywa pozytywna w relacjach ze względu na przewagę bycia starszym, a czy to wystarczy, aby jedna z młodszych sióstr doceniła, jaka wielka jest siła w słowach przekazu płynącego z doświadczenia, które się miewa, już za sobą będąc tą starszą siostrą biedronką?
Jestem pod wrażeniem zobrazowania tego, co opisała autorka z tego względu, że ja jako czytelnik rozumiem płynący z treści przekaz, a równocześnie pozwala ona na to, że wyciągnięcie bardzo łatwych wniosków wynikających z zachowań mamy głównych bohaterek, babcią Grażyną, pozostałych przyjaciół, a przede wszystkim starsze siostry Ani w codziennych relacjach z siostrą Hanią, dla której wszystko bywa, takie inne niż się wydaje, będąc tą mniejszą i mającą własne zdanie na temat, jak ona pokonuje przeszkody i czy jest w stanie poradzić sobie sama, czy jednak potrzebuje wsparcia ?
Doskonale skonstruowane teksty dialogowe dla wszystkich występujących bohaterów, pięknie wykonane ilustracje przez Pana Grzegorza Puszkara oraz została zamieszczona w tej książce czytelna czcionka ułatwiająca jej czytanie.
Jak najbardziej twórczość Pani Joanny Kaliny przypadła mi do mojego czytelniczego gustu z gatunku literatury dziecięcej z tego względu, że można się dowiedzieć, jak wybrnąć z wielu przeszkód, które bywają niełatwe w świecie pełnym ciekawostek, a dzieci pragnący poznać je z bliska poczują, jak to jest w świecie samotności go odkrywać i czy w nim by się tak odnalazły, jak to zrobiła biedronka dwukropka Hania niezdającą sobie sprawy, na czym polega prawdziwa miłość i słuchanie bliskich.
Warto jest przeczytać tę książkę dzieciom.
Opinia bierze udział w konkursie