SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

BUM! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 320
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Które elektrony mogłyby korzystać z Tindera?

Dlaczego nie myjemy się już piaskiem i popiołem?

Po co chemia dawnym królom i współczesnym politykom?

I czy kiedykolwiek przyda się nam ona w życiu?

Jeśli, tak samo jak pierwsi alchemicy, błądzisz po omacku Coś tam wiesz, ale tablica Mendelejewa jest w twojej głowie wciąż niekompletna Z dzieciństwa pamiętasz, że połączenie proszku do pieczenia i wody powoduje wybuch, ale nie wiesz, skąd się bierze to całe BUM...

Wróćmy do podstaw chemii i w końcu poznajmy ją dobrze. Wojciech Orliński - nietuzinkowy nauczyciel chemii i badacz popkultury - tłumaczy wszystko, co musisz wiedzieć by przeżyć kolejny dzień, albo zdać maturę.

Chemia jest w końcu wszędzie. Spotkamy ją zwiedzając Akropol, oglądając filmy o Jamesie Bondzie i słuchając piosenek Kurta Cobaina. Bez chemii nie ma życia i - jak się okazuje - nie ma też popkultury. Wystarczy poczytać Stanisława Lema i obejrzeć Breaking Bad.

BUM! to książka dla wszystkich, którzy byli (lub wciąż są) znudzonymi chemią uczniami. Po tej lekturze będziecie jak wodór - nie przestaniecie rozglądać się za jakąś reakcją chemiczną.

ZAMIAST PODRĘCZNIKOWYCH WYKŁADÓW - WYBUCHOWA MIESZANKA NAJCIEKAWSZEJ WIEDZY.

Weź 30 lat dziennikarskiego doświadczenia autora i porcję pisarskich umiejętności. Dorzuć praktykę nauczyciela chemii. Dosyp fascynację serialem Breaking Bad. Ostrożnie dodaj ostrego jak brzytwa humoru. Zamieszaj i BUM! Właśnie powstała książka, dzięki której poczujesz chemię do chemii!

Piotr i Aleksandra Stanisławscy, Crazy Nauka

Orliński ma cudowną umiejętność tłumaczenia praw, reguł i równań chemicznych za pomocą prostych metafor. Chemia w jego książce staje się czarującą opowieścią o tańcu elektronów i atomów, które tworzą otaczający nas świat - zapachy, smaki, kolory i faktury. Gdyby szkolne podręczniki były choć w części tak wciągające, chemia z pewnością nie trafiłaby do rankingu najbardziej nielubianych przedmiotów.

Piotr Cieśliński, Gazeta Wyborcza

Odkryj fascynujący świat chemii w towarzystwie Waltera Whitea z Breaking Bad, Yennefer z sagi o Wiedźminie i robotów Stanisława Lema! Ta błyskotliwa książka prowadzi czytelnika od podstaw budowy atomu przez tajniki reakcji chemicznych aż po sekrety mechaniki kwantowej. Autor z humorem i pasją tłumaczy skomplikowane zjawiska, odwołując się do popkultury i codziennych doświadczeń. Dowiesz się, dlaczego perfumy Chanel N°5 zrewolucjonizowały przemysł kosmetyczny i jak działa bananowa dawka promieniowania. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy po prostu osobą ciekawą świata, ta książka sprawi, że spojrzysz na chemię z nowej, ekscytującej perspektywy.

Konrad Skotnicki, Doktor z TikToka


Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: Dla dzieci,  Książki edukacyjne,  Nauki ścisłe,  Chemia
Wydawnictwo: Znak
Wydawnictwo - adres:
m.nowak@znak.com.pl , http://www.znak.com.pl , 30-105 , ul. T. Kościuszki 37 , Kraków , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 155x220
Liczba stron: 320
ISBN: 9788383670034
Wprowadzono: 23.09.2024

RECENZJE - książki - BUM! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień - Wojciech Orliński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mal***************

ilość recenzji:711

6-11-2024 19:32

Chemia! Zmora wielu uczniów. Przedmiot spędzający sen z powiek. Wiedza trudna w przyswajaniu i skomplikowana. Ale czy dla każdego i w każdym wydaniu? Niekoniecznie. Przekonajcie się, czy do chemii można się przekonać i ją polubić ?
Wojciech Orliński, dziennikarz i nauczyciel, odsłania przed nami tajniki chemii. Nie jest łatwo i przyjemnie. Ale autor stara się, aby było ciekawie i intrygująco. Bo czy można o chemii mówić na wesoło i z przymrużeniem oka? Oczywiście, że tak. Każdy z nas ma z chemią do czynienia na co dzień, może jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Chemia jest wokół nas, używamy różnych składników, wdychamy je, obcujemy z nimi w różnej postaci.
Autor przedstawia informacje w pewien ustrukturyzowany sposób, po kolei, z rozmysłem. Jest chemia organiczna i nieorganiczna, dodatkowym smaczkiem jest chemia jądrowa. Stara się nie wychodzić poza ramy programowe, o czym przypomina nam wielokrotnie. W sumie takie podejście do tematu sprawia, że jest to lektura bardziej dla uczniów szkół średnich. Na pewno jest znakomitym skryptem przed egzaminem maturalnym z tego przedmiotu. Dużo w niej definicji, wzorów i opisów. Chociaż bardzo się starała, to nie byłam w stanie zbyt wiele zapamiętać. Nie są to łatwo przyswajalne i zrozumiałe informacje, zwłaszcza dla osób, którym z chemią nie zawsze było po drodze. Tak, jak mi.
Bum! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień to zderzenie z zagadnieniami, które są ważne i istotne dla każdego człowieka. Mnie najbardziej zaskoczyła i przekonała część dotycząca tablicy Mendelejewa. Nie pamiętam, aby ktoś tak ciekawie i z finezją opowiadał o pierwiastkach, ich znaczeniu i wykorzystaniu w codzienności. Tajemna wiedza na wyciągnięcie ręki, okraszona licznymi anegdotami. Chemia na wesoło i z przytupem.
Warto taką pozycję mieć zawsze blisko siebie, na wyciągnięcie ręki. Zawsze można na szybko sprawdzić informację o tym, co nas otacza, czego używamy, czym oddychamy. Trzeba się jednak dobrze przygotować na taką dozę wiedzy, bo to lektura wymagająca i nie dla każdego. Dla odważnych i pewnych siebie, dla tych, których chemia nie pokona i którzy potrafią stawić jej czoła ?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:782

29-10-2024 11:40

" [...] Osiągnięcia Newtona, Einsteina i Skłodowskiej-Curie w moich oczach przebijają dokonania Mozarta, Szekspira i sióstr Brontë (razem wziętych). [...]"

Chemię się lubi lub nienawidzi. Za moich szkolnych czasów chemii się nie lubiło. Była nudna i za dużo wzorów trzeba było wkuwać na pamięć. Do tego ta tablica Mendelejewa. Czy wy też musieliście znać ją na pamięć? W pierwszej klasie dosłownie nienawidziłam chemii. Szkoda, że wtedy nie miałam przed sobą książki Wojciecha Orlińskiego pod tytułem "Bum! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć koleiny dzień". Wtedy możliwe, że miałabym lepsze zdanie o tym przedmiocie. W trzeciej i czwartej klasie liceum pokochałam chemię. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. Fajnie było powrócić do zagadnień związanych z chemią. Autor w idealny sposób wszystko wyjaśnia i dzięki niemu łatwo zapamiętać różne zagadnienia. Dzięki niemu przypomnicie sobie między innymi, co to jest atom i kwant. W przystępny sposób Orliński omawia całą tablicę Mendelejewa. Poraz kolejny żałuję, że ta książka ukazała się dopiero teraz, a nie jakieś 25 lat temu.
Jeżeli chcecie lepiej zrozumieć chemię, to śmiało sięgnijcie po tę lekturę.
"BUM! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień" będzie idealną poropozycją dla wszystkich uczniów i miłośników chemii.
W tej książce znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o chemii.
Nie nudziłam się podczas czytania. Jeżeli lubicie sięgać po literaturę popularnonaukową, to nie powinniście przegapić tego tytułu.
W środku znajdziecie ciekawe i zabawne ilustracje stworzone przez Bartosza Minkiewicza. Dzięki nim poprawi się wam humor.

Ps.

Czy wiecie, kto był pierwszym zawodowym nauczycielem chemii w Polsce?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ilo99

ilość recenzji:2524

28-10-2024 20:24

Cóż, chyba będzie mi ciężko przeżyć kolejny dzień. Wiedza, którą chciał mi przekazać autor trafiała do mych organów pojmowania z dużymi oporami. I naprawdę nie mogę winić o to pisarza. Starał się aby jego wykłady były usystematyzowane, urozmaicone oraz uproszczone. I gdy pisał na przykład o tym, że Mickiewicz opisując mędrca szkiełko i oko miał na myśli jednego z braci Śniadeckich, to ja wszystko rozumiałam i z przyswajaniem nie miałam trudności. Gdy opisywał skąd wzięły się nazwy poszczególnych pierwiastków oraz co oznacza ich miejsce w tablicach Mendelejewa ? podobnie. Lecz gdy wypłynęliśmy na szerokie wody aldehydów, histydyn, czy innych lipidów, moja uwaga zaczęła dryfować ku innym rejonom. A gdy pojawiły się wiązania, polaryzacje elektronów, to nawet rzeczowe informacje o alkoholach nie były w stanie skupić mojej uwagi. Normalnie stała się ulotna niczym gazy. Przynajmniej coś o stanie skupienia zapamiętałam, uff. Książka idealna dla tych wszystkich, którzy chcieliby w przystępny i uporządkowany sposób przyswoić sobie arkana chemii. W ramach podstawy programowej (jak wielokrotnie podkreślał autor). Lebiegi chemiczne mogą na niej polec, nawet pomimo rysunków pomocniczych i żartobliwego stylu prowadzenia wykładu przez autora.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna

ilość recenzji:690

26-10-2024 22:28

Nadanie tytułu książce przez nieznanego mi do tej pory autora Pana Wojciecha Orlińskiego pt. Bum! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień wzbudziła moją ciekawość, gdyż będąc, uczennicą szkoły podstawowej lubiłam wchłaniać przedmiot chemia, stanowiący dla mnie tajemnicę. Nie miałam możliwości przyswojenia wiedzy praktycznej opartej na doświadczeniach chemicznych ze względu na brak warunków na ich przeprowadzenie, lecz wówczas w ciągu dwóch lat nauczanie chemii polegało wyłącznie na poznawaniu jej od strony teoretycznej.

Skupiłam się w trakcie zapoznawania książki nad jej główną treścią, jakie nastąpiły zmiany w zakresie nauczania przedmiotu chemii i co według autora jest w nim najważniejsze, czy więcej poświęcić czasu na teorię, czy jednak na praktykę, a może jest coś takiego, że odsłoni nam czytelnikom, co nie jest nam znane z podstawy programowej.

Lubię, kiedy autor próbuje szukać sposobów na to, że chce wyjaśnić pojęcia, które nie są nam znane i praktykowane na co dzień, bo nie zawsze jest taka konieczność. Wiedza o tym pojęciu jest istotna, ale to zależy od stopnia jego użyteczności.

Podoba mi się, to gdy wprowadzona zostaje historia, która wnosi do opracowanej chemicznej tematyki coś, czy można później ją analizować, oprzeć się na niej, czy ma ona sens, czy jednak jest zbędna, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania do zebranych wcześniej informacji, które stanowią ciekawostkę bądź nie.

Warto zaznaczyć to, że chemia nie należy do łatwych do pojęcia tak od razu przedmiotów szkoły podstawowej, bo należy wiedzieć, co stanowi jej główne źródło wiedzy i w jakim stopniu jest ono ważne w praktyce i teorii.

Uważam, że opisywane przez autora rozdziały są dla niego bardzo ważne i myślę, że chciałby się podzielić zgromadzoną dotychczasową wiedzą i doświadczeniem tak, aby, zapamiętać najdrobniejszy szczegół i mogli korzystać z niej umiejętnie czytelnicy.

Zdarzyło mi się, że kilka razy musiałam czytać rozdział, gdyż nie był on dla mnie zrozumiały.

Zastosowanie poczucia humoru przez autora było dla mnie zbędne.

Najbardziej podobał mi się rozdział drugi tablica Mendelejewa, tłumaczenie zagadnień z zakresu równań chemicznych, reguł, praw i przykładów z życia uczniów, matematyków, fizyków, chemików. To uświadamia nam, że chemia zostawia ślad, po którym wędrujemy każdego dnia.

Polecam przeczytać tę książkę uczniom, którzy interesują się chemią.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?