Według różnych danych za rok 2020 CHAD (choroba afektywna dwubiegunowa) dotyka prawie 2% społeczeństwa. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że chorych może być znacznie więcej, bo osoby zmagające się z nią nie zawsze zgłaszają się do lekarza i nie zawsze są prawidłowo diagnozowani. CHAD bywa mylona z depresją schizofrenią czy zwykłym sezonowym pogorszeniem się nastroju. Bądźmy świadomi tego, że to nie to samo. Jednak ocenić to może jedynie lekarz specjalista i to do niego powinniśmy udać się po pomoc, jeśli zauważyliśmy u siebie zmiany nastroju będące naprzemiennie stanami nadmiernej euforii i depresji. CHAD może dotknąć każdego, a szczególnie podatne są na nią osoby inteligentne o silnej osobowości. Wśród znanych osób zmagających się z tą dolegliwością wymienić można takie sławy jak Mel Gibson Katherine Zeta-Jones czy Jean-Claude Van Damme.
.
Po raz pierwszy miałam możliwość przeczytania książki opisującej ten problem. Czy zetknęłam się z nim osobiście? Chyba nie, aczkolwiek mogłabym wskazać w swoim otoczeniu osoby (bardzo młode osoby), które mają różne problemy ze zdrowiem psychicznym i przyznają się do nich. Zaburzenia psychiczne przestają być postrzegane jako tematy tabu, a stają się chorobą jak każda inna.
.
Książka zawiera kilka widocznych błędów wymagających korekty typu brak kropek na końcu zdania, przecinków czy błędów typu: ?jak sam chciałabyś?, ?chciałaby? zamiast ?chciałabym?, ale to już kwestia niedokładnej korekty. Nie będę rozsądzać czy książka jest dobra, rewelacyjna czy może słaba. Myślę, że w tym przypadku nie jest to ważne. Istotniejsze jest to, że zwraca ona uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych i tego, jak postrzegają je sami chorzy i całe ich otoczenie. Bohaterka o imieniu Oda (tak samą siebie nazywa) opisuje swoją codzienność w formie relacji, pamiętnika. Zwierza się ze swoich lęków i mówi o tym, jak diagnoza choroby zmieniła jej życie i postrzeganie siebie. Jedni wpadliby w rozpacz, inni w niedowierzanie, a Oda rzuca się w wir zabawy i alkoholu. Taki jest jej sposób na poradzenie sobie z chorobą. Mimo że w pracy postrzegana jest jako osoba inteligentna, kreatywna i zorganizowana to w życiu codziennym jest kimś zgoła innym. Każdy dzień jest dla niej ciężką i nierówną walką o własne zdrowie psychiczne. Czy kobieta poradzi sobie z własnymi demonami, wyjdzie zwycięsko z tej walki i nauczy się żyć z tą chorobą? Ja już wiem, a jeśli wy także chcecie się dowiedzieć, zachęcam was do lektury książki ?Chadowa dziewucha?.
.
Opinia bierze udział w konkursie