SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Chciwość

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 464
  • Dostępność niedostępny
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Ponura wizja przyszłości z książek Marca Elsberga już się dzieje.
Po bestsellerowym Blackoucie, Zero i Helisie pisarz podjął się gorącego tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm. Nierówności w dystrybucji dóbr i wszechobecna bieda w dobie konsumpcjonizmu skutkują masowymi protestami. Pisarz zdaje się mieć jednak pomysł na wyjście z kryzysu. Bankructwo banków, korporacji i państw prowadzi do nasilających się konfliktów międzynarodowych, a garstka uprzywilejowanych czerpie z nich korzyści. Znany laureat Nagrody Nobla na szczycie w Berlinie ma wygłosić przemówienie - Herbert Thompson miał znaleźć formułę, dzięki której dobrobyt stanie się dostępny dla wszystkich. Świat może jednak nie poznać genialnego rozwiązania - Thompson i jego asystent giną w wypadku samochodowym. Świadek wypadku zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. Czy uda mu się poznać remedium na nierówności społeczne?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 150x225
Liczba stron: 464
ISBN: 9788328071476
Wprowadzono: 30.10.2019

RECENZJE - książki - Chciwość - Marc Elsberg

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 11 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    5
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1545

18-04-2020 12:40

"Co jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, nie jest piękne."

Chwytając za powieść byłam przekonana, że już czytałam coś Marca Elsberga, znane mi nazwisko i okładki książek zapadły w pamięci, ale jednak to pierwsze spotkanie z autorem. Sumarycznie wypadło na plus, lecz w kilku aspektach nie do końca potrafiłam wygodnie odnaleźć się. Studiowałam ekonomię, mocno mnie interesowała, lubiłam przyglądać się jej z perspektywy mikro i makro. Ale w "Chciwości" miałam jej za dużo. Rozumiem przesłanki autora, ustalenie głównego rdzenia intrygi, lecz momentami wpadałam w osobliwą sztywność i znużenie tematyką nierównego podziału dóbr, kreatywnej księgowości, różnic społecznych, ekstremalnej zachłanności najbogatszych. Tematyczne wyjaśnienia miały podgrzewać atmosferę, ale łamigłówka okazała się przydługa, nie zbilansowano intrygi i tła, natomiast w pozostałych aspektach książka potrafi przyciągać.

Odpowiadał mi początek historii, w którym zanurzamy się w intensywnie sensacyjnych nutach, szaleńczym tempie i nagłych zwrotach akcji. W osobliwych okolicznościach ginie profesor Herbert Thompson, laureat Nagrody Nobla, udający się na międzynarodową konferencję w Berlinie. Uczestnicy wyczekują jego przemowy, gdyż mają pojawić się elementy mogące zmienić oblicze świata. Przypadkowy świadek śmierci profesora staje się niewygodnym pionkiem w grze o wielkie pieniężne stawki i natychmiast zostaje wciągnięty na listę osób do likwidacji. Około dwusetnej strony powieść zwalnia, bohaterowie wykazują się nie do końca wyrazistymi cechami osobowości, lekko podchodzą do spraw, od których tak naprawdę zależy ich życie, tylko cudem umykają pościgowi. To nie kluczowe postaci przekonały mnie do siebie, bo były nijakie, a drugorzędna bohaterka, Maja Paritta, policjantka, jej portret ciekawie zaprezentowano. Pod koniec książki wracamy do spektakularnych incydentów, choć często mało prawdopodobnych, to mających urok i brzmienie, które mogą się podobać. Elsbergowi udało się odmalować scenerię wielkich potęg finansowych, kuluarowych porozumień mieszanki biznesu, lobbyingu, bankowości, inwestycji, polityki i międzynarodowych organizacji. Wiele składników zdecydowanie nam coś przypomina i do czegoś realnego odwołuje się. W powieści głos masowo protestujących głośno się niesie, ale czy faktycznie wybuchające bunty są w stanie cokolwiek zmienić, przełożyć się na coś konkretnego, czy tylko pozostają okazją do wyrażenia niezadowolenia, zwątpienia i nieufności?

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

oczytanakryminolog

ilość recenzji:55

22-12-2019 18:31

W Berlinie odbywa się szczyt gospodarczy, a na ulicach panuje chaos. Masowe protesty społeczeństwa paraliżują niemiecką policję. Przyczyną tak szeroko zakrojonego niezadowolenia jest kryzys gospodarczy, na który złotą receptę wynalazł Herbert Spencer ? noblista z dziedziny ekonomii. Jednak nie było mu dane się nią podzielić, gdyż wskutek nieszczęśliwego ?wypadku? ? poniósł śmierć. Świadkiem zdarzenia był Jan Wutte ? młody pielęgniarz. Jak się okazało, scena ta nie była przeznaczona dla jego oczu, co dobitnie uzmysłowiła mu para ścigających go osiłków. Kto i dlaczego doprowadził do śmierci noblisty? Czy jedynemu świadkowi feralnego zdarzenia uda się ujść z życiem? Książka autorstwa Marca Elsberga z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego odbiorcy. Przez wiele odniesień do zagadnień dotyczących ekonomii i giełdy ? umysłom humanistycznym lektura tej książki może sprawiać kłopot. Niestety tak było w moim wypadku, stąd tak niska ocena tej pozycji. Trudno byłoby mi przypisać jej większą ilość gwiazdek z prostego powodu ? mój do bólu niematematyczny umysł nie pojął istoty fabuły. Elsberg porusza niektóre problemy społeczne, jednak robi to dość powierzchownie. Temat przewodni (pieniądze, a raczej żądza ich posiadania) jest jak najbardziej na czasie. Autor nakreślił w swojej książce nieco apokaliptyczną wizję świata, która wbrew pozorom nie jest tak odrealniona, jak mogłoby się wydawać. Bardziej niż na szczegółowej kreacji bohaterów, autor skupił się na wątkach sensacyjnych. Akcja w tej pozycji pędzi na łeb, na szyję przez co czyta się ją ekspresowo. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostaje przystępna dla oczu czcionka. Mimo niestandardowego wymiaru książki ? jej wydanie wyjątkowo przypadło mi gustu, co uwzględniłam w ogólnej ocenie. ?Chciwość? pod fasadą skomplikowanych zagadek matematycznych kryje w sobie ciekawą, refleksyjną historię. Oprócz dynamicznej akcji przyjdzie się nam spotkać z aktualnymi tematami, które składają się na niepokojący obraz przyszłości. Powyższa pozycja będzie idealną propozycją dla ścisłowców poszukujących odrobiny wrażeń.

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1102

21-11-2019 15:46

Twórczość autora poznałam dzięki książce ?Blackout?, która sprawiła, że mąż chciał budować schron. Musiałam więc przeczytać ?Chciwość?, tym bardziej, że z racji wykształcenia i wieloletnich doświadczeń zawodowych, ekonomia jest mi tematem bliskim.

Ale nie tylko ekonomistom, ale każdemu kto choć w jakimś stopniu jest uczestnikiem rynku, czyli każdemu z nas, ta książka może otworzyć oczy na wiele tematów i zależności w świecie biznesu.

Zasada Pareto w odniesieniu do ekonomii mówi, że olbrzymia większość dóbr na świecie jest w rękach nielicznych. Przepaść pomiędzy bogatymi, a biednymi drastycznie się powiększa. Każdy kryzys ekonomiczny, krach na giełdzie, czy kataklizm najbogatsi wykorzystują, by jeszcze więcej zyskać kosztem reszty społeczeństwa. W takiej rzeczywistości żyjemy i taki jej obraz roztacza przed nami Marc Elsberg.

W obliczu globalnego kryzysu społeczno-ekonomicznego przywódcy państw, najbogatsi ludzie świata i eksperci uczestniczą w szczycie mu poświęconym organizowanym w Berlinie. Spotkaniu towarzyszą ogromne demonstracje ludzi domagających się godnego życia. W drodze na szczyt zamordowany zostaje jeden z prelegentów, noblista w dziedzinie ekonomii, który twierdzi, że opracował model matematyczny mogący zapobiec zapaści i doprowadzić do sprawiedliwego podziału dóbr, na którym zyskają wszyscy.

Brzmi pięknie? Więc komu mogło zależeć na jego śmierci?

Świadek morderstwa wraz z przyjacielem jednego z zabitych wraz z noblistą mężczyzn próbują wyjaśnić powód zabójstwa uciekając przed mordercami i policją, która nie wierzy w opowieść chłopaka.

Pełen napięcia i wartkiej akcji thriller jest atrakcyjną formą na gładkie wpłacenie czytelnego komunikatu, w jakim kierunku zmierza współczesny świat.

Dla humanistów książka może być momentami trudna ze względu na mnogość terminów i dyskusji z zakresu ekonomii, choć autor starał się poprzeć teorię wieloma prostymi przykładami. Dla ekonomistów i kogoś interesującego się rynkiem i biznesem, będzie to prawdziwa uczta. Szczerze polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Gosiak W.

ilość recenzji:1

6-11-2019 20:23

Berlin staje się areną przerażających wydarzeń. Na ulicę wychodzą ludzie protestować i wyrażać swój sprzeciw wobec kolejnego kryzysu gospodarczego. Chaos, bankructwo banków oraz państw grozi konfliktami międzynarodowymi. Podczas spotkania przedstawicieli państw w Berlinie, laureat Nagrody Nobla ma wygłosić przemówienie, które może zmienić postrzeganie świata i gospodarki. Niestety nie udaje mu się dotrzeć na miejsce, gdyż ginie w wypadku samochodowym. Przypadkowym świadkiem zdarzenia jest młody mężczyzna, Jan, który zostaje wplątany w serię niebezpiecznych wydarzeń. Trafia w centrum intrygi i nagle z obserwatora staje się celem.

Moi drodzy, w tej książce przeszkadzała mi jedna rzecz, no może dwie. Mianowicie, za nic w świecie nie mogłam zrozumieć ekonomicznych wywodów. Za dużo było dla mnie matematyczno ? filozoficzno - ekonomicznych dywagacji. Książka momentami była przegadana. Jednakże, pomijając cyferki, wyliczenia, ekonomiczny slang i pojęcia, to uważam, że pozycja ta zasługuje na uwagę. Dobra fabuła, wartka akcja, i ciekawość czytelnika co dalej, nie pozwalają odłożyć książki na bok.

Czy recenzja była pomocna?

Angela

ilość recenzji:77

5-11-2019 09:30

Świat znowu stoi u progu kryzysu finansowego. Ogromne przedsiębiorstwa bankrutują, ludzie zaczynają wychodzić na ulice i strajkują. Noblista Herbert Thompson i jego współpracownik Will Cantor giną w wypadku samochodowym, jadąc wygłosić ważną przemowę podczas szczytu w Berlinie, która może odmienić losy świata. Nie jest to jednak zwykły wypadek - ktoś po shakowaniu komputera w pojeździe steruje nim w odpowiedni sposób i wyłącza hamulce. Jedynym świadkiem tego zdarzenia jest Jan, młody pielęgniarz który chce udzielić pomocy Willowi, który przeżył, ale grupa mężczyzn podpala samochód a Jan staje się niewygodny dla zleceniodawcy a także podejrzany zdaniem policji. Musi wykorzystać ostatnie słowa Willa, aby odkryć prawdę i udowodnić swoją niewinność. Jego najważniejszym sprzymierzeńcem będzie teraz Fitzroy Peel - stary przyjaciel Willa, matematyk hazardzista. Czy uda im się odkryć, co ważnego do przekazania miał znany noblista? I dla kogo były to niewygodne informacje?

Kolejna książka Elsberga to kolejna wizja, niestety niekoniecznie przyszłości, ale tego co nas otacza, świata w którym żyjemy. Jeśli ktoś jest fanem matematyki to na pewno odnajdzie w tej książce coś dla siebie. Ale nie martwcie się! Jeśli tak jak ja niewiele rozumiecie z teorii gier i tego typu rzeczy to wszystki jest tu sensownie wytłumaczone a przede wszystkim rozrysowane. Tak, w tej książce znajdziecie rysunki ????

Akcja jest warta a sceny ucieczki Jana i Fitza przed czterema najemnikami są żywcem wyjęte z filmów o Bondzie czy innym agencie. Dużo się dzieje, mamy pościgi, strzelanie, już nie wiadomo nawet kto kogo goni i dlaczego, bo wiadomo że wypadek bada jeszcze policja i nikt nie wie o co chodzi. Ogólnie jest dobrze. Przyznaję, że od czasu do czasu w trakcie czytania z tylu głowy pojawiała się myśl - ale o co chodzi z tą chciwością? Skąd ten tytuł? Niby przewija się gdzieś w tle wszystkich wydarzeń, ale nie jest na pierwszym planie. Z tym autor poczekał do samego zakończenia. Gdy już wydaje nam się że wszystko jest tak piękne i optymistyczne, to w ostatnich zdaniach, w przypowieści autor pokazuje że pomimo dobrych chęci, altruistycznych idei nasza chciwość wynikająca z ludzkiej natury zawsze zwycięży. A jak autor tego dokonał? Musicie przeczytać książkę i się przekonać ????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna

ilość recenzji:685

5-11-2019 00:44

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Chciwość to najnowsza książka autorstwa Pana Marca Elsberga, w której to przedstawia prawdziwe realia kryzysu, jaki uwidoczniony jest dla banków, korporacji tam, gdzie najważniejszy jest pieniądz dla uzyskania chęci zaczerpnięcia zysku.

Fabuła opisywanej całości książki jak dla mnie na samym początku zapowiadała się obiecująco.

Walka pomiędzy korporacjami to nie lada gratka poczucie smaku adrenaliny bogactwa i korzyści dla ludzi kochających mieć coś dla siebie i nie dzielić się zyskiem, lecz obserwować upadki ludzi, którzy mają pojęcie, jak zmienić świat ekonomi na lepszy.

Książka ta składa się z 82 rozdziałów opisanych przez autora pomysłowo.

Po dokładnym zapoznaniu się z początkowymi rozdziałami odkryjemy tajemnicę śmierci laureata Nagrody Nobla Herberta Thompsona wraz z jego asystentem i kierowcą.

Poznamy głównego świadka wypadku. Będzie, on dzielnie toczył, walkę z czasem narażając się przy tym na własne życie.

Dodatkowym elementem w tej książce był podjęty dla mnie główny temat mający do czynienia z ekonomią, a szczególnie zastosowanie pojęć.

Wiadomo nie od dziś, że są osoby, które chcą dokonać zmian na lepsze, ale czy im się to uda, o tym warto, przekonać się czytając ten oto kryminał.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ambros

ilość recenzji:708

30-10-2019 21:13

Chciwość rządzi światem. Dzisiaj pieniądz liczy się bardziej niż drugi człowiek. Ludzie dążą za wszelką cenę do pomnażania majątku, nie zauważając drugiego człowieka. Chcą mieć jeszcze więcej, i więcej, pragnienie posiadania jeszcze większego majątku przesłania im cały świat. To bardzo przykry i smutny obraz, ale jak bardzo prawdziwy ?
Jan jest przypadkowym świadkiem wypadku samochodowego, w którym ginie laureat Nagrody Nobla, Herbert Thompson. Okazuje się, że nie był to wypadek, tylko celowy zamach. Jan jest podejrzanym w tej sprawie, rozpoczyna się pasmo jego kłopotów i nieszczęść. Musi uciekać, ale chce dotrzeć do prawdy, kto stał za tym zamachem. Noblista miał uczestniczyć w wykładzie, gdzie miał zaprezentować lekarstwo na kryzys finansowy, który nieuchronnie się zbliża. Jana poszukuje nie tylko policja, ale również zleceniodawcy zamachu. W tym czasie w Berlinie trwają zamieszki, ludzie niezadowoleni wyszli na ulicę, domagają się reform i walki z nieuczciwością tego świata. Finansjera całego świata, która obraduje w Berlinie ma zapobiec kryzysowi finansowemu. Czy to się jednak uda? Wątpliwe, gdyż często każdy z wielkich tego świata dąży do zabezpieczenia swoich interesów. Jak w życiu bywa, wygrywają cwańsi i sprytniejsi. W kuluarach są załatwiane prywatne interesy, o demonstrujących ludziach się zapomina. Gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, kończą się wszelkie zasady, prawość traci na znaczeniu. Czy zostanie zaprezentowane lekarstwo na wyjście z impasu, czy rządzący wykażą się rozsądkiem czy egoizmem? Wykaż się chciwością i pazernością na ? czytanie, dowiedz się sam ...
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Marca Elsberga mogę śmiało zaliczyć do udanych. Powieść toczy się w błyskawicznym tempie, nie ma chwili wytchnienia, ani czasu na zbędne dumanie. Bardzo czytelna i prosta w przekazie, chociaż prezentowane teorie ekonomiczne laikom mogą przysporzyć sporo kłopotu w ich zrozumieniu. Ale czasami warto się pogłówkować. A ile satysfakcji przysporzy ich zrozumienie chociażby w małej cząstce.
Książka jest wciągająca i elektryzująca. Oburza i zniesmacza. Dość kontrowersyjna i gorzka. Tylko utwierdza w przekonaniu, jaka jest hierarchia wartości obecnego świata, pokazuje czytelny obraz możnych tego świata. I pojawia się od razu pytanie: gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla człowieka? Czy liczą się takie wartości jak miłość, uczciwość i prawość?
Chciwość to powieść dla odważnych i odpornych na wszelkie wstrząsy. Będzie ich co niemiara w tej lekturze. Usiądźcie wygodnie, zabezpieczcie swój sejf i bezpiecznie ulokujcie swoje pieniądze. Nigdy nie wiadomo, czym nas jutro mogą zaskoczyć rządzący? Lepiej być mądrzejszym i bardziej przewidującym. A że od środków zgromadzonych w słoikach nie urosną odsetki, niewielka strata. A bezpieczny sen.
Polecam, wciąga od pierwszych stron, szczególnie wątek kryminalny dodaje jej uroku i smaku. A wszystko razem stanowi niebezpieczną, wybuchową i intrygującą mieszkankę. Napięcie się wzmaga, całkiem jak przed kolejnym kryzysem finansowym ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

bractworozy

ilość recenzji:1

14-10-2019 22:34

Na co byłoby Cię stać? Do czego byś się posunął?

Jest to kolejna książka Marca Elsberga, którą mogłam przeczytać (a czytałam wszystkie). Kolejny raz wciągnął mnie wir wydarzeń, który zafundował nam autor. I jak w poprzedniej książce ?Helisie? rozumiałam wszystkie prawidła, teorie zasady, które się tam pojawiały (jestem z wykształcenia biologiem), tak tutaj musiałam skupić się bardzo mocno (i pewnie kwestie też doczytać), ponieważ wkraczamy w świat matematyki i ekonomii. Te zagadnienia nie są mi najbliższe.

Ale wróćmy do głównego wątku. W Berlinie odbywa się szczyt ekonomiczny, który spowodowany jest kolejnym kryzysem gospodarczym (gorszym niż ten z 2008 roku). Ekonomiści, milionerzy, politycy oraz naukowcy starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla tej trudnej sytuacji. Bardzo możliwe, że dwóch ludzi ? Herbert Thompson (noblista) oraz Will Cantor (genialny matematyk) - prawdopodobnie wiedzą jak zaradzić kryzysowi. Jednak nie każdemu podoba się ich odkrycie. Gdy Jan Wuttke przez przypadek widzi wypadek samochodowy i jako pielęgniarz chce pomóc poszkodowanym, nie wie że ta chwila zmieni jego życie na zawsze.

Tak jak w przypadku innych książek Elsberga mamy tutaj wiele postaci, których historie poznajemy najpierw w oderwaniu od pozostałych, czy nawet głównego wątku książki. W konsekwencji jednak wszystkie one łączą się w jedną całość i żaden bohater nie mógłby istnieć bez drugiego. Jest tutaj cały przekrój osobistości od milionera przez geniuszy matematycznych i ekonomicznych po aktywistów, płatnych morderców na policjantach skończywszy.

Sama akcja dzieje się w przeciągu doby i najeżona jest wieloma zwrotami akcji oraz niesamowitymi wydarzeniami: pościgi, strzelaniny, porwania, uciekanie po dachach, rauty dla bogaczy czy demonstracje aktywistów. Świetnie się przy tej książce bawiłam i nie mogłam oderwać się. Tak bardzo chciałam się dowiedzieć czy Janowi i Fitzroyowi uda się przekazać światu teorię, która może zapobiec kryzysowi.

Plusy: Co bardzo lubię w książkach, to krótkie rozdziały które dobrze się czyta. Wiedza, która była mi obca, a dzięki tej książce przeczytałam co nieco o ekonomii. Książki Elsberga to rozrywka na wysokim poziomie, która mimo wszystko, porusza bardzo ważne kwestie. W każdym swoim tytule mierzy się z czymś, co może spowodować ogromne szkody dla społeczeństwa, a z czego nie zdajemy sobie zupełnie sprawy. Ewentualnie chowamy te myśli całkowicie z tyłu głowy.

Jedyny minus to literówki, ale wiadomo egzemplarze recenzenckie są jeszcze poprawiane zanim trafią do druku.

Gorąco polecam!!!

Czy recenzja była pomocna?