Różnice pokoleniowe to niełatwy temat ale i grząski grunt. Z uwagi na odmienne wychowanie ale i dojrzewanie w różnorodnych realiach, trudno czasem znaleźć wspólny język osobom, które dzieli znaczna różnica wieku. Zwłaszcza jeśli są to kobiety o zgoła odmiennych charakterach, połączone poprzez relację z jednym mężczyzną, żyjące wspólnie na skromnym metrażu... W takiej sytuacji każda, nawet błaha sytuacja, może spowodować wybuch większy aniżeli erupcja wulkanu. Nie wzięły się znikąd dowcipy o teściowych i synowych, a gdy doda się do tego galimatiasu jeszcze wnuczkę.. cóż, lepiej uważać co może z tego wyniknąć.
Natalia całkiem młodo owdowiała i to przez nieszczęśliwy wypadek. Co ciekawe, nie cierpi mocno po utracie drugiej połówki, bowiem pomimo wielu lat trwania w małżeństwie, przyzwyczaiła się do samotności. Patrząc z zewnątrz jej związek daleki był od ideału, ona postrzegała to natomiast jako naturalny stan rzeczy. Całe swoje pokłady miłości przelała na córkę i pomimo tego, że ta jest już dorosła, siła jej uczuć nie uległa zmianie. Piekło na ziemi z życia natomiast robi jej teściowa- złośliwa, nawet można by się pokusić o to, że po prostu wredna i często sprawiająca wrażenie, że Natalii nawet nie lubi, za to wini za wszelkie zło tego świata. A Natalia należy do osób uległych, które nie potrafią jawnie się przeciwstawić, wszystkie udręki kryjąc głęboko w sobie.
Ida to wulkan energii, choć od dawna jest już na emeryturze. Kompletnie nie przypomina typowej babci, choć może i zdrowie momentami jej szwankuje to absolutnie nie daje po sobie tego poznać. Uwielbia hazard, inwestycje w potencjalnie dobrze rokujące biznesy, spotkania z zaufanym gronem koleżanek oraz swoje ukochane psy. Nie wzbrania się przed poruszaniem nawet nieco kontrowersyjnych tematów i stanowi świetną powierniczkę wnuczki. Czerpie też dużą satysfakcję z nieustannego dokuczania synowej, choć może i w tym szaleństwie jest jakaś metoda, a to jej odrobinę specyficzny sposób na zmuszenie Natalii do wyjścia ze swojej bezpiecznej skorupy.
Ola od zawsze była otoczona matczyną troską, śmiało można powiedzieć, że łączy je ogromna więź i przyjaźń. Jednak wraz z dojrzałością przychodzi do niej też refleksja, że może nadszedł czas na to, by odciąć już pępowinę i zacząć egzystować po swojemu. Ona dopiero zaczyna smakować życie, studia odrobinę ją nudzą, a sytuacja w domu także nie polepsza jej samopoczucia. Ma duże aspiracje na zrobienie kariery w branży modelingowej, wie jednak, że nie jest to proste. Okazyjny wyjazd do Jordanii ma być jej przepustką do upragnionego świata ale też możliwością spróbowania życia na własną rękę. Lecz czy to na pewno dobry pomysł?
"Chłopak dla teściowej" to teoretycznie komedia omyłek, jednak pod płaszczykiem lekkości znajdziemy skomplikowany zarys relacji międzypokoleniowej, a nawet fragmenty kryminału. Autorka pisze płynnie i ciekawie, dzięki ciętemu językowi i doskonałym ripostom sprawia, że naprawdę wczuwamy się w toczącą się akcję. Uwagę przykuwa skomplikowana, aczkolwiek intrygująca sytuacja wszystkich pań i ich wzajemnych powiązań. Nie są to relacje łatwe, wręcz przeciwnie, przypominają momentami zderzenie z wielkim murem, lecz za tym, co dostrzegalne na pierwszy rzut oka można też zauważyć, że darzą się uczuciami. Specyficznie pokazywanymi, ale jednak. Wszystkie trzy na swój sposób mierzą się także ze stratą ich głównego łącznika- syna, męża i ojca i również temat Krzystofa jest interesujący, a raczej wątek tego, jakim człowiekiem był dla teoretycznie najważniejszych w swoim życiu kobiet. W książce znajdziemy przykład miłości matczynej, która chce ochronić przed całym złem tego świata i zrobi wszystko dla dziecka, miłości twardej, ostrej, która zmusza do wychodzenia poza strefę komfortu, a także miłości romantycznej. Każda z pań ma bowiem okazję poznać mężczyznę, który przykuwa jej uwagę, lecz czy będą to uczucia, które pozostaną z nimi do śmierci? Ta pozycja to humorystyczne podjęcie ważnych wątków obyczajowych, które ukazują jak skomplikowane i pełne niespodziewanych zakrętów może być życie. Wyróżnia się na rynku i dla szukających świeżości w świecie wydawniczym powinna być odpowiednią propozycją.
Opinia bierze udział w konkursie