SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Czarny dziennik kata

Autor:

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Aktywa
Oprawa miękka
Liczba stron 560
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Wspomnienia Andre Obrechta, który wykonał 322 egzekucje

Jak scharakteryzować tych, którzy zabijają zawodowo? Co kryje się w głowie kata. Kim jest? Jak wygląda jego życie codzienne? Co myśli o swojej pracy? Jak sobie radzi z odbieraniem życia jako ze swoją codziennością? Odpowiedzi na te pytania podsunie czytelnikom lektura `Czarnego dziennika kata` i `Dynastii katów`.

`Przyjrzę się wszystkim, z którymi pracowałem w tym zawodzie od trzydziestu lat. [...] Ta książka jest moją własną psychoanalizą` - pisze w `Czarnym dzienniku kata` Andre Obrecht, który ma potrzebę `przepracowania` doświadczenia bycia katem. Aby poradzić sobie z tym, musi to opowiedzieć, musi swoje przeżycia ubrać w słowa i podzielić się nimi.

Rola kata, tak jak śmierć, jest tematem tabu. Dlaczego kat robi to, co robi? Kat zawsze przyciąga uwagę i zainteresowanie. Jest kimś na swój sposób wyjątkowym i za takiego się uważa: `Na całym świecie są tylko dwie osoby, które mogą zadać śmierć: Bóg i kat. To moje prawo. I mój obowiązek` - stwierdza Andre Obrecht. Bohaterowie podkreślają przy tym, że cenią sobie spokojne życie i nie chcą być na co dzień rozpoznawani jako kaci. Co się za tym kryje? Czy jest to niezdrowa fascynacja ich pracą polegającą na obcowaniu ze śmiercią? Czy może obawa przed zemstą osób, które są bliskie straceńcom? A może strach przed przeciwnikami kary śmierci? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w książce.

Kaci opowiadają o tym, że wierzyli w swoją pracę. Byli przekonani o jej słuszności. Mówią o ofiarach przestępstw, zwracają uwagę na krzywdy, jakie uczynili im skazańcy. Podkreślają swój profesjonalizm, czyli precyzję, z jaką wykonują karę śmierci. Jednocześnie wyłania się z tego obraz kata jako osoby o nastawieniu paranoicznym, obawiającej się reakcji otoczenia. Na kartach kreowane jest również inne oblicze człowieka wykonującego wyroki śmierci. Oblicze bardzo człowiecze, należące do kogoś mającego swoje upodobania, zasady, czas na przyjemności, życie rodzinne.
Spore fragmenty historii kata poświęcone są przestępcom, np. seryjnemu zabójcy kobiet - Henriemu Landru, nazywanemu `Sinobrodym`, Marcelowi Petiotowi - lekarzowi medycyny, który przypisywał sobie 63 ofiary, jednak skazano go za 27 zabójstw, czy też Christianowi Ranucciemu - zabójcy 8- letniej dziewczynki, którego egzekucja była ostatnią w karierze Obrechta.

Jan Gołębiowski - psycholog kryminalny.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Biografie i autobiografie,  Wspomnienia
Wydawnictwo: Aktywa
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 560
ISBN: 9788395451539
Wprowadzono: 24.11.2020

RECENZJE - książki - Czarny dziennik kata - Jean Ker

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Zuza Maniek

ilość recenzji:175

2-05-2021 20:05

Kat - ostatnie ogniwo łańcucha sprawiedliwości.
Kolejny tom serii "Rozmowy z katem" przenosi nas do Francji na spotkanie z Andre Obrechtem, wykonawcą 322 egzekucji. Blisko 60 lat był nieuchwytny i wierny prawu milczenia. Dopiero, gdy nastąpiła abolicja kary śmierci został zwolniony z obowiązku dotrzymania tajemnicy zawodowej.

Był przygotowany na przekazanie swojej wiedzy następnym pokoleniom - zbierał dokumenty, wycinki z gazet, sprawozdania sądowe, pisał swój czarny dziennik, poświęcając jednej skazanej osobie jedną stronę. Były to krótkie notatki sporządzane tuż po egzekucji, opisujące skazanego, jego winę i zachowanie tuż przed wykonaniem wyroku. Wyraził zgodę na ich publikację, ale dopiero po swojej śmierci. Autor, Jean Ker, 10 lat był na tropie Obrechta, polował na spotkanie i rozmowę z nim! Wyobrażacie to sobie? To była obsesyjna dbałość o anonimowość i prywatność. Pierw dziennikarz rozmawia z matką, córką, pomocnikiem kata, idzie jego śladem i zbiera okruchy informacji. To hermetyczne towarzystwo.

Kat był nieufny, autor uparty.

Jak kat ocenia swoją pracę? Twierdzi, że po prostu starannie wypełniał swój obowiązek. Najtrudniejsze, "brudne" sprawy, to kobiety i więźniowie polityczni. Obrecht wykonywał wyrok poprzez ścięcie gilotyną, uznane we Francji za najbardziej humanitarny i bezbolesny sposób wykonania kary śmierci. Ostatnia egzekucja odbyła się 10.09.1977 r.

Książka nie zmieni zdania przeciwników, czy zwolenników kary śmierci, jest dziennikarskim przedstawieniem rzeczywistości, relacją z wydarzeń. Autor nie szuka sensacji, nie stosuje chwytów "pod publiczność". Ponad 500 stron przynosi historię wykonywania wyroków, od kiedy przyjęto śmierć przez dekapitację w 1791 r., ewolucji technicznej gilotyny, sposobu wybierania kolejnych katów i ich pomocników, wybranych skazańców oraz dziennikarskiego tropienia Obrechta.

Mnie ta historia bardzo zaciekawiła, polecam!
...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?