Niemcy szykują się do wojny, lecz dla Felicji nie to jest ważne. Jej ukochany porzuca ją, by walczyć o swoje ideały, a dziewczyna musi zdecydować, co dalej począć. Gdy rodzinny majątek zaczynają odwiedzać wrogie wojska, Felicja ucieka do Niemiec. Tam poznaje Alexa, który z marszu prosi ją o rękę. Czy przy nim osiemnastolatka zazna szczęścia?
Seria historyczna pod tytułem Czas burz autorstwa Charlotte Link to wielopokoleniowa saga rodzinna osadzona w czasach I wojny światowej. Autorka znana jest z kryminałów i thrillerów, w których sprawnie buduje napięcie. Na swoim koncie ma także trylogię historyczną, w której pokazała losy kilkunastu osób związanych ze sobą pokrewieństwem lub uczuciami.
Główną bohaterką powieści jest Felicja. Poznajemy ją, gdy ma osiemnaście lat i rzuca ją ukochany. Dziewczyna myśli wyłącznie o sobie, chce odegrać się na byłym partnerze, dlatego wychodzi za mąż bez uczuć. Młoda kobieta jest przyzwyczajona do wygód, wojna jej nie interesuje, wręcz się na nią złości ? to przez nią nie ma interesujących kawalerów, a jej rodzinny majątek musiał opustoszeć. Dziewczyna jest zapatrzona w siebie i nie widzi, że na świecie rozgrywa się tragedia. Jest samolubna i arogancka, jednak z czasem coś zaczyna się w niej zmieniać.
Autorka w powieści skupiła się na historiach jednostek. Znajdziemy tu nie tylko wydarzenia rozgrywające się wokół Felicji. Narrator trzecioosobowy relacjonuje losy innych postaci, w tym krewnych dziewczyny, lecz nie tylko. Wojna rozdzieliła rodzinę, rzuciła jej członków w różne części Europy. Możemy obserwować zarówno lekarza wojskowego, jak i dzieje sanitariuszki, młodziutkich żołnierzy, którzy stykają się z ogromem zła i przemocy pierwszy raz w życiu. Widzimy też losy kobiet, które czekają na wieści o bliskich, muszą też radzić sobie z brakami jedzenia, głodem, chłodem, niebezpieczeństwami na miejscu. Ich wiedza na temat wojny pochodzi z krótkich listów lub plotek, które roznoszone są na mieście. Nie mają często pojęcia o tym, co naprawdę dzieje się na froncie.
W powieści nie zabrakło oczywiście wątków wojennych, jednak są one głównie tłem życia postaci. Otrzymujemy kilka krótkich relacji z tego, co dzieje się podczas wojny, jednak to los tych, którzy nie biorą udziału w starciach, jest na pierwszy miejscu. O tym, jak bohatersko walczyli żołnierze, wiemy z różnych innych przekazów, jednak rzadko mówi się o tym, co znosiły kobiety, matki i żony, gdy ich bliscy byli na froncie. To właśnie chciała pokazać w swojej powieści Charlotte Link.
Czy to typowa powieść wojenna? Nie. To historia osadzona w realiach wojennych, ale pokazująca dramat jednostek, które nie są w nią bezpośrednio zaangażowane. Nie ma tu zbyt wielu opisów batalistycznych, raczej skupiono się na pokazaniu codziennych zmagań kobiet. Owszem, mamy też historie z mężczyznami w roli głównej, jednak nie zawsze są to opowieści o walczących, lecz o tych, którzy na front nie trafili z różnych powodów.
Czas burz to książka dla tych, którzy szukają literatury obyczajowej i romansu z historycznym, wojennym tłem. Nie jest to pozycja dla osób, które chcą przeczytać relacje z bitew. To lżejsza literatura, a jednak gdzieś cały czas mamy z tyłu głowy podczas lektury, że to powieść, której akcja rozgrywa się w czasie wojny.
Polecam fanom sag rodzinnych, którzy chcą przeczytać o losach różnych członków tej samej familii, których rozdzieliła wojenna zawierucha.
Opinia bierze udział w konkursie