SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Czas pokuty

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo JanKa
Oprawa miękka
Liczba stron 388

Opis produktu:

Późny sierpniowy wieczór; izba przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu - i on, mężczyzna, który odzyskuje świadomość w obcym dla siebie miejscu. Nie pamięta, jakie wydarzenia doprowadziły go do tej placówki, nawet własnego imienia. Na przekór próbom racjonalnej oceny sytuacji staje się świadkiem wydarzeń niepojętych, nadprzyrodzonych. Zjawa o imieniu Skarbimira pomaga mu zajrzeć w głąb siebie i odzyskać utracone wspomnienia. Sięgając pamięcią wstecz, dowiaduje się o rzeczach przyjemnych, idyllicznych, jak wakacyjny wyjazd z narzeczoną w Bieszczady, i osobliwych, wręcz przerażających, jak tajemnicze uprowadzenie jego ukochanej Agnieszki czy seria nagłych i brutalnych samobójstw oraz morderstw. Szybko staje się jasne, że stoi za tym uwolnione Zło, próbujące wykorzystać głównego bohatera.
Poruszająca powieść o miłości, stracie, nadziei i poświęceniu; o nietopniejącej żądzy zemsty mimo upływu wieków; o pełnej grozy przygodzie, magii i klątwie, która musiała odczekać swój czas - czas pokuty - by ponownie znaczyć.

Autor o książce
Dzieciństwo spędziłem na terenie szpitala psychiatrycznego w Lublińcu - nie jako pacjent, ale lokator jednego z usytuowanych tam mieszkań zakładowych; mama była sanitariuszką. Nie bałem się pensjonariuszy, traktowałem ich jak sąsiadów, jak codzienność. Niektórych nawet lubiłem. Być może byli mi pierwszymi kolegami i koleżankami? Epizod ten poniekąd tłumaczyłby, dlaczego motyw zakładu psychiatrycznego stał się tak istotny w moim debiucie powieściowym. I jeszcze jeden fakt: pierwsze słowa "Czasu pokuty" powieści zostały napisane w poczekalni tamtejszej izby przyjęć.

Grzegorz Kopiec
Szczęśliwy mąż Arletty i dumny ojciec Kordiana i Cypriana. Urodzony w 1982 roku, wychowany i nadal mieszkający w Lublińcu na Śląsku. Absolwent Politechniki Częstochowskiej - Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Pracuje w zawodzie, zajmując się szeroko pojętą informatyką. Miłośnik prozy Edgara Allana Poe, Stephena Kinga i Jacka Ketchuma. W wolnym czasie wsłuchuje się w brzmienia dobrego polskiego hip-hopu. Pisze od siedmiu lat. Autor wydanego w 2015 roku zbioru "Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane". Współautor kilku antologii. Uhonorowany Nagrodą Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Horror,  książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller
Wydawnictwo: JanKa
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 388
ISBN: 978-83-62247-64-6
Wprowadzono: 28.02.2019

RECENZJE - książki - Czas pokuty - Grzegorz Kopiec

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    4
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Magdalena

ilość recenzji:165

12-11-2023 13:28

Czy często sięgacie po horrory, książkowe albo filmowe, czy lubicie się bać? Ja niekoniecznie, ale tym razem zrobiłam wyjątek, bo w mojej bibliotece miało miejsce spotkanie z Grzegorzem Kopcem, autorem ?Czasu pokuty?, książki, do której można przypiąć etykietę: Uwaga! Horror!
Grzegorz Kopiec udowodnił jednak, że ten gatunek literacki może być znacznie bardziej złożony i fascynujący, niż sugeruje sama nazwa. ?Czas pokuty? bowiem to wyprawa w nieznane, w tajemniczy świat wyobraźni autora, gdzie rzeczywistość splata się z nadprzyrodzonymi zjawiskami, a emocje towarzyszą czytelnikowi na każdym kroku.
Mimo początkowych oporów towarzyszących mi czytaniu ?Czasu pokuty? powoli wciągnęłam się w fabułę książki i styl autora i coraz bardziej zaintrygowana kontynuowałam lekturę.
Powieść rozpoczyna się od momentu, w którym główny bohater, Karol, budzi się w psychiatrycznym szpitalu, pozbawiony pamięci i bez pojęcia, jak się tam znalazł. Powoli przypomina sobie jednak wydarzenia z nieodległej przeszłości, kiedy to wybrał się wraz ze swoją narzeczoną, Agnieszką, na wakacyjny wyjazd w Bieszczady. To punkt wyjścia do opowieści, gdzie zagadkowe wydarzenia, duchy przeszłości i nadprzyrodzone zjawy łączą się w spójną, chociaż trudną do ogarnięcia przez całość. Nie wiemy, co jest prawdą, a co snem, co rzeczywistością, a co wytworem chorej wyobraźni głównego bohatera. Kopiec prowadzi więc swoistą grę z czytelnikiem, który nie jest w stanie przewidzieć kolejnych wydarzeń, a tym bardziej zakończenia tej opowieści. Stąd niesamowity klimat niepewności, tajemnicy i grozy, który towarzyszy lekturze ?Czasu pokuty?.
Poza tym Grzegorz Kopiec doskonale łączy elementy horroru, thrillera, fantasy i obyczajówki, tworząc coś zupełnie wyjątkowego. Mimo że często korzysta z popularnych motywów i technik literackich, potrafi je odmienić w taki sposób, że czytelnik nie odczuwa deja vu. To zasługa nie tylko oryginalnej fabuły, ale także sposobu, w jaki autor opisuje wydarzenia, tworzy postaci i buduje atmosferę. Warto zwrócić uwagę na to, że książka nie jest schematyczna. Autor nie ogranicza się do opowiadania o nadprzyrodzonych zjawiskach, ale stara się nadać im wiarygodność i realistyczność. Przy tym nie ma potrzeby tłumaczenia czy objaśniania wszystkiego, co dzieje się w powieści, co pozostawia miejsce dla wyobraźni czytelnika.
"Bieszczady" to nie tylko tło, ale wręcz bohater samej powieści. Kopiec doskonale wykorzystuje kulturowe bogactwo regionu, nadając mu dodatkowe znaczenia i tajemnicę. Przyroda i przestrzeń Bieszczad stają się nie tylko scenografią, ale istotnym elementem całej historii, tworząc niezwykły nastrój grozy, tajemnicy i niezwykłości.
Warto podkreślić, że "Czas pokuty" to nie tylko powieść grozy, bo nie brakuje w niej scen żywcem z horroru, ale także opowieść o miłości, stracie, nadziei i poświęceniu. Książka porusza wiele głębokich tematów, jak żądza zemsty, trwanie wspomnień czy dążenie do spełnienia wspólnej misji.
"Czas pokuty" to powieść, która wyróżnia się na tle innych książek z gatunku horroru. Grzegorz Kopiec potrafi zaintrygować czytelnika nie tylko fabułą, plastycznymi opisami ale także niezwykłym stylem pisania, choć jak dla mnie, momentami zbyt wyszukanym. To lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu i zasługuje na uwagę fanów literatury fantastycznej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Renata

ilość recenzji:39

9-03-2020 13:14

NOC MORDERCZYCH GWIAZD

W pierwszej połowie 2019 roku nakładem wydawnictwa JanKa ukazała się debiutancka powieść Grzegorza Kopca ?Czas pokuty?. Horror, który łączy w sobie cechy różnych gatunków, a jego przesłanie pozostaje w czytelniku na długo.

Pewnego letniego wieczoru tajemniczy mężczyzna znajduje się w poczekalni szpitala psychiatrycznego w Lublińcu. Nie wie kim jest, ani w jaki sposób się tutaj znalazł. Odwiedza go zjawa kobiety, która uświadamia mu, jak trudną drogę będzie musiał przejśc, by odzyskać swoje wspomnienia. W snach mężczyzna dociera do prawdy o tym kim jest. Prawda ta, okazać się jednak może zabójcza. Gdzie podziała się jego zaginiona narzeczona? Jaki udział w sprawach brutalnych zbrodni odgrywa rzucona siedemset lat wcześniej klątwa?

Dla dwójki kochających się ludzi wypad w Bieszczady miał być fantastycznym urlopem. Jednak na skutek serii przedziwnych zdarzeń uwikłani zostają w mroczną historię. Legenda sprzed wieków, zagadkowe zgony i siła miłości są trzonem tej powieści. Autor zabiera nas w niebezpieczną, pełną zakrętów i zaskakującą podróż, której finał przyprawić może o szybsze bicie serca. Jest niestandardowo, mrocznie i strasznie. Kopiec kreśli portrety bohaterów tak naturalnie, iż nie da się nie poczuć autentyzmu tej historii. Karol i Agnieszka to zupełnie przeciętna para, którą dotkną zdarzenia pozostawiające trwały ślad po sobie. Pensjonat, w którym w pełni sezonu nie ma żadnych gości, księga zawierająca mało znane, lokalne legendy, plejada dziwnych postaci dookoła ? czy można wyobrazić sobie lepszy materiał na powieść grozy? Grzegorz Kopiec wykorzystując dużo interesujących i pobudzających wyobraźnię motywów, napisał książkę, która zasadniczo od samego początku zawiera aurę tajemnicy i niepokoju. Amnezja, szpital psychiatryczny, przenikanie się jawy i snu i stopniowe odkrywanie mrocznych wspomnień ? te wszystkie elementy są prawdziwym rarytasem dla każdego miłośnika horroru. Pisarz jest prawdziwym mistrzem stopnowania napięcia : powoli, nieśmiało wręcz, przenikamy do świata, który kryje szereg strasznych sekretów. Niesamowita jest to wycieczka, a odkrywanie kolejnych elementów zagadki dostarczy czytelnikowi naprawdę mocnych wrażeń.

?Czas pokuty? to nie jest książka, gdzie krew leje się strumieniami, lecz nie zmienia to faktu, że przewracając kolejne karty powieści, nie raz i nie dwa poczujemy dotyk zimnej dłoni na karku. Atmosfera niedomówienia i grozy przenika do szpiku kości. Gdy wydaje się nam, że wiemy już wszystko następuje gwałtowny zwrot, który nadaje tej opowieści głębi i mroku. To nie jest książka oczywista, która bazuje na prostych, niewyszukanych elementach. ?Czas pokuty? to misternie skonstruowana, niełatwa, ale i jakże piękna symfonia winy i krzywd. Powieść, która w bardzo odważny sposób łączy w sobie thriller, horror, romans, kryminał, a jednocześnie jest także bardzo udaną książką psychologiczną. Te dopracowane portrety wszystkich postaci, nieco mistyczny klimat mieszających się koszmarów i marzeń sennych, a do tego niezwykle mądry przekaz, dowodzą, że Grzegorz Kopiec włożył ogrom pracy w swój powieściowy debiut. Nie zabraknie tu krawych, brutalnych momentów, ale jest to przede wszystkim powieść, która niezwykle sprawnie gra na naszych emocjach. Prosta historia, która stopniowo przekształca się w sprawną i poruszającą misterną opowieść. Bardzo dobra powieść, która stanowi wysublimowany smaczek w kuchni polskiego horroru. ?Czas pokuty? jest świetnym dowodem na to, że rodzima groza ma się dobrze i właśnie zyskała mocnego reprezentanta.

Bardzo chętnie sięgam po książki debiutantów, a Grzegorz Kopiec dostarczył mi ogromu wrażeń. Już od pierwszych stron zatopiłam się w wykreowanym przez niego świecie. Świecie, w którym nie brakuje zła i rozpaczy, lecz jego przewodnim motywem jest potęga miłości. Niezwykła to książka. Jakże daleka od znanych schematów. Wielowątkowa, przemyślana, inteligentna, a dodatkowo napisana niesamowicie pięknym językiem. Prawdziwa gratka dla osób ceniących grozę, ale przede wszystkim tych, którzy lubią smakować literaturę. Autor w swoim debiucie postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Niecierpliwie będę czekała na jego kolejne powieści, ale już dziś jestem przekonana, że oczekiwanie to zostanie nagrodzone. ?Czas pokuty? oczarowuje klimatem, urokiem dobrze opowiedzianej historii i mistycyzmem. To książka , która udowadnia nam, że to czego często nie doceniamy na co dzień jest w życiu najważniejsze. To także opowieść o stracie, o walce o swoje szczęście i potędze uczuć. Świetnie wyważona, oscylująca między tajemniczym, mrocznym horrorem, a przejmującą historią o miłości. Dla mnie lektura tej książki była niesamowitą podróżą. Także Was zachęcam do wybrania się w Bieszczady nakreślone ręką Grzegorza Kopca. Doświadczycie tu najprawdziwszego strachu.

Diabelska ocena to 5. ?Czas pokuty? jest książką poruszającą, nietuzinkową i napisaną tak, że uroda słów dodaje jej dodatkowych zalet. Bez wahania dołączam ją na pólkę moich ulubionych książek,czyli takich do których kiedyś powrócę. Klimat, napięcie i fenomelne zakończenie zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?