SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Człowiek z celuloidu

Fenomen z Warszawy Tom 2

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 336

Opis produktu:

Kontynuacja bestsellerowej powieści kryminalnej Tomasza Duszyńskiego Fenomen z Warszawy. Człowiek z celuloidu to, podobnie jak część poprzednia, historia, której akcja toczy się w przedwojennej Warszawie. Jak rozpoczyna się ta powieść? W stolicy znowu dochodzi do tajemniczego morderstwa. Życie straciły młode aktorki, a jednym z podejrzanych jest popularny artysta Eugeniusz Bodo. Sprawę będzie starał się rozwiązać znany już i szanowany duet detektywistyczny, czyli komisarz Antoni Wróbel oraz inżynier Stefan Ossowiecki. Czy im się to uda?

Czym wyróżnia się ta powieść?


Człowiek z celuloidu to kolejna część historii kryminalnej, której autorem jest dziennikarz, scenarzysta i pisarz Tomasz Duszyński. Autor w niezwykle barwny sposób potrafi opowiedzieć historię kryminalną. Czytelnicy pokochali jego serię Fenomen z Warszawy przede wszystkim za wspaniałe oddanie klimatu przedwojennej Warszawy. Człowiek z celuloidu to kontynuacja historii kryminalnej. Co tym razem autor przygotował dla swoich czytelników? Pisarz znany jest już z oryginalnych powieści, w których historia kryminalna przeplata się z życiem celebrytów ówczesnej stolicy oraz kulisami działalności stołecznych gangów. Brzmi intrygująco? Taka jest właśnie literatura Tomasza Duszyńskiego!

Skąd pomysł na Człowieka z celuloidu?


Związany z Dolnym Śląskiem Tomasz Duszyński to nie tylko autor poczytnych kryminałów, jak chociażby Człowiek z celuloidu, ale także powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz legend na temat swojego regionu rodzinnego, czyli Dolnego Śląska, przede wszystkim miejscowości Strzelin. Autor zadebiutował w 2007 roku zbiorem opowiadań w klimacie science-fiction Produkt uboczny. Od tamtego czasu napisał już kilkadziesiąt powieści z gatunku fantasy oraz kryminalnych. Człowiek z celuloidu nie jest pierwszą powieścią z dreszczykiem, która jest utrzymana w klimacie retro. Pisarz jest autorem 4-tomowej serii kryminalnej Glatz. Za książkę otrzymał nawet nagrodę Złoty Pocisk Publiczności w kategorii retro kryminał.

Człowiek z celuloidu oraz inne powieści Tomasza Duszyńskiego


Człowiek z celuloidu to druga część serii kryminalnej Fenomen z Warszawy. Nie jest to pierwsza seria wydawnicza Tomasza Duszyńskiego. Jaki jeszcze cykl książkowy autor ma na swoim koncie? Fenomenalną serię Glatz, która łączy w sobie cechy dobrego, nieco mrocznego kryminału z niepowtarzalnym klimatem powieści osadzonej w latach 20. XX wieku. Powieści Tomasza Duszyńskiego, jak Człowiek z celuloidu oraz wszystkie tomy serii Glatz mają dużą szansę zaspokoić oczekiwania czytelnicze nawet najbardziej wymagających fanów książek kryminalnych. Jednocześnie z pewnością docenią je również miłośnicy historii z wyjątkowym klimatem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Wydawnictwa: SQN
Kategoria: Kryminał,  książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 205x140
Liczba stron: 336
ISBN: 9788383300399
Wprowadzono: 16.02.2023

Tomasz Duszyński - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Człowiek z celuloidu, Fenomen z Warszawy Tom 2 - Tomasz Duszyński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Natalia Waleczek

ilość recenzji:304

22-02-2024 20:02

"Towarzyszyło mu ponure przeczucie, że staje się świadkiem kolejnych scen rozdmuchanego do granic możliwości dramatu i nie za bardzo chciał zobaczyć jego finał."

Tajemnicza zbrodnia w atelier Sfinksa przywodziła na myśl wycięty kadr z filmu. Wymyślne stroje, upiorne makijaże, wszystko zastygłe w bezruchu. Całość obrazu dopełniona ponurą scenografią podziemi lub zamku. Wszystkie ofiary pracowały w środowisku filmowym, zbierając doświadczenie i marząc o wielkiej karierze. Szybko okazuje się, że to tylko krwawa zapowiedź dalszych zbrodni, głoszonych nagranymi pokątnie fragmentami filmów z udziałem zamordowanych aktorek, sugerując, że popełnione zostaną następne zbrodnie. Tropy prowadzą do okultystów oraz w przedwojenne środowisko warszawskich filmowców.

Byłam bardzo ciekawa kontynuacji Fenomenu z Warszawy i powrotu w czasy przedwojennej Polski. Od wydarzeń z pierwszego tomu minęło już kilka lat. Wróbel zatracił gdzieś swój zapał do pracy w policji, poniekąd przez działania przełożonych "policja stała się narzędziem do rozprawy z przeciwnikami politycznymi sanacji i Piłsudskiego." Z drugiej strony wreszcie poznaje smak miłości i szczęścia u boku ukochanej. Sprawa Człowieka z Celuloidu zaintrygowała go na tyle, by porzucić swoje wahania i podążyć tropem mordercy. Wraz z Antonim Słonimskim, który pomaga w śledztwie, starają się znaleźć mordercę.

Przy okazji śledzimy również historię polskiej kinematografii. Spotkamy wiele wyróżniających się nazwisk dawnych czasów np Mieczysławę Ćwiklińską, czy Eugeniusza Bodo. Sam pomysł na fabułę, zawiłe, skomplikowane śledztwo i realistycznie odwzorowane realia minionej epoki sprawiają, że z zaangażowaniem śledziłam postępy dochodzenia. Ta nieprzewidywalność sprawiała, że nie raz gubiłam się w domysłach.
Można wyczuć jak wiele pracy włożył Autor w dopięcie wszystkich wątków.

Kryminał w stylu retro, którego nie możecie przegapić.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zaczytana Archiwistka

ilość recenzji:738

17-02-2023 11:43

?Przedwojenna Warszawa. Tajemnicze morderstwa młodych aktorek. Kto jest reżyserem tego krwawego spektaklu??

?Człowiek z celuloidu? autorstwa Tomasza Duszyńskiego to kontynuacja cyklu ?Fenomen z Warszawy?. Było to moje drugie spotkanie z twórczością tego autora (nie, nie była to pierwsza część tej serii, a ?Glatz. Goliat?, który swoją drogą również polecam) i powiem Wam, że coraz bardziej przekonuję się do twórczości tego autora. Dlaczego? Po pierwsze potrafi zaciekawić swojego czytelnika samą fabułą, a po drugie za piękne opisy miejsc, w których rozgrywa się dana lektura - w trakcie czytania wystarczy zamknąć oczy i doskonale widzimy, gdzie znajduje się dany bohater.

Ta niedziela ? odwrotnie niż w piosence Mieczysława Fogga ? wcale nie miała być dla nich ostatnia. Młode aktorki w przedwojennej Warszawie marzyły tylko o sławie na srebrnym ekranie. Zamiast tego znaleziono je martwe w zamkniętym atelier. Fragmenty nagranych pokątnie filmów z ich udziałem zapowiadają dalsze zbrodnie. Ślady prowadzą do okultystów ? i coraz głębiej w przedwojenne środowisko warszawskich filmowców. Ile poświęcisz, żeby stać się gwiazdą?
W śledztwie komisarzowi Wróblowi pomaga Antoni Słonimski, jednym z podejrzanych jest Eugeniusz Bodo, a w tle przewija się cały korowód barwnych postaci tych czasów. Kto jest reżyserem krwawego spektaklu, który wstrząsa mieszkańcami stolicy? Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od wyniku śledztwa dla Antoniego Wróbla może to być ostatnie dochodzenie.

Nie wiem, czy wiecie, ale jeśli chodzi o kryminały retro, to wcześniej byłam do nich dość negatywnie nastawiona, jednak po zapoznaniu się z twórczością Tomasza Duszyńskiego oraz Ryszarda Ćwirleja pokochałam ten gatunek. Podziwiam obu tych panów za pomysłowość, ponieważ obaj potrafią stworzyć wciągające fabuły, od których nie sposób jest się oderwać.

Jak wspomniałam we wstępie, Duszyński ma talent do opisywania miejsca akcji. W trakcie lektury ?Człowieka z celuloidu? autor przygotował dla mnie charakterystykę międzywojennej Warszawy, która zadziałała na moją wyobraźnię. Jest to duży plus tej historii, ponieważ mogłam poznać tę historię nie tylko za pomocą oczu, ale również za pomocą mojej wyobraźni, którą pobudzały różnego rodzaju opisy.

Komisarza Wróbel to nietuzinkowa postać, która po prostu pokochałam. To facet i do tańca i do różańca, którego nie można nie lubić. Wróbel to istna kopalnia wiedzy jeśli chodzi o dobre, błyskotliwe odzywki.

?Człowiek z celuloidu? to historia pełna tropów oraz fałszywych poszlak, które z jednej strony lekko irytują, a z drugiej pobudzają nasz apetyt na więcej. Jeśli chodzi o zakończenie, to przyznam, że dla takiego finału nie żałuję, że zarwałam dla tej książki nockę - jakby to powiedział pewien bałwanek ?dla niektórych książek warto się rozpuścić?.

Czy książkę polecam? Jeśli uwielbiasz czytać kryminały, a zwłaszcza te, których akcja dzieje się kilkadziesiąt lat wstecz, to koniecznie zapoznaj się z tym tytułem. Tomasz Duszyński przygotował dla nas całkiem intrygującą zagadkę kryminalną, której rozwiązanie będzie wymagać od Was odrobiny myślenia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?