Opis produktu:
Po wprowadzeniu otwartej gospodarki rynkowej w Indiach zapanował chaos niszczenia i tworzenia: slumsy i targowiska były burzone, a na ich miejscu wyrastały centra handlowe i apartamentowce, powstawały oszałamiające fortuny, młodzi ludzie robili zawrotne kariery, a luksus był na wyciągnięcie ręki. Ale transformacja dała też początek ogromnym nierównościom społecznym, a przemoc na ulicach osiągnęła niespotykaną dotąd skalę.
Rana Dasgupta pisze o współczesnym Delhi z liryzmem i empatią, wsłuchując się w głosy jego mieszkańców: miliarderów i biurokratów, handlarzy narkotyków i przedsiębiorców, mieszkańców slumsów i pracowników międzynarodowych korporacji. Są pokoleniem na zakręcie, a ich historie składają się na obraz miasta i społeczeństwa pogrążonego w wirze transformacji.
Delhi to literacki portret jednego z najszybciej rozwijających się współcześnie miast, ale to także opowieść o tym, co być może czeka nas wszystkich; to błyskotliwa analiza rozwoju i przyszłości globalnego kapitalizmu.
Delhi - jedno z najbardziej nieprzystępnych miast świata. Ale teraz, dzięki tej nadzwyczajnej książce, także nieodparte. Rana Dasgupta śledzi narodziny młodej indyjskiej burżuazji, odsłania trzewia jej imperium, wypełnionego mrokiem i żądzą bogactwa, zanurzonego w oceanie biedy.
To pierwszy tak uczciwy portret otoczonej mitami stolicy.
Dasgupta opisał Delhi jako niepokojącą przepowiednię. Rozpoczęło się stulecie osieroconych metropolii, wielkich centrów nieuśmierzonego bólu. Przed upadkiem powstrzymują je utopiści - najbiedniejsi i najwytrwalsi.
Paulina Wilk
`Delhi` to fantastyczne studium skorumpowanego, pełnego przemocy, straumatyzowanego miasta, które rozwija się tak szybko, że jego mieszkańcy z trudem je rozpoznają.
William Dalrymple
Trzon tej książki stanowią rozmowy, które pozwalają wnikliwie przyjrzeć się jednemu z największych miast na świecie - około dwudziestu dwóch milionów osób mieszka w Delhi i okolicach. Dzięki setkom tysięcy przybywających co rok imigrantów stolica stała się mikrokosmosem Indii.
Financial Times
Talentowi pisarskiemu Dasgupty dorównuje jego zdolność wnikliwej rozmowy. Najlepsze są te fragmenty, w których czytamy o cenie, jaką muszą zapłacić mieszkańcy i przyroda Delhi za bogacenie się i przywileje elit.
The New Yorker