SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dni w historii ciszy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo ArtRage
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 224
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Merethe Lindstrom w Dniach w historii ciszy wciąga czytelnika w intymne zawiłości relacji nauczycielki Evy i lekarza Simona. Małżeństwo spędziło razem wiele lat, w tym większość dorosłego życia. Udało im się założyć rodzinę i zamieszkać wspólnie w przestronnym domu. Owocem ich małżeństwa są trzy córki, obecnie już dorosłe. Z pozoru wiodą życie pełne harmonii, jednak ich relacja jest pełna napięcia i nieodkrytych tajemnic. Przez cały ten czas nie łączyły ich tylko uczucia, ale też mroczne sekrety z przeszłości, które skrupulatnie ukrywają przed swoimi dziećmi.

Stopniowo odkrywamy przeszłość bohaterów, o której tak bardzo nie chcą rozmawiać, i obserwujemy jak wpływa na ich teraźniejszość. Zastanawiamy się, kto był tajemniczą gospodynią, która nagle zniknęła z ich życia? Skąd pojawił się tajemniczy intruz, który wdziera się do ich przestrzeni? Pytania te prowadzą do głębszych zagadek, ukrywających się w dzieciństwie Simona oraz w innych trudnych wydarzeniach z przeszłości. Ciężar wszystkich tych spraw coraz bardziej odbija się na relacji małżeństwa. Simon stał się zdystansowany, zamknięty w sobie, zaś Eva wciąż próbuje przełamać mury milczenia. Czy uda im się uporać z przeszłością i jej konsekwencjami?

Dni w historii ciszy - dla jakiego czytelnika?


Niezwykła siła Dni w historii ciszy tkwi w psychologicznej głębi powieści i misternym prowadzeniu wątków. Norweska autorka z wyczuciem kreśli portrety bohaterów, ukazując ich wewnętrzne konflikty, lęki i nadzieje. Przeplatając teraźniejszość z retrospekcjami, odsłania warstwy tajemnic, które kształtują tożsamość bohaterów i ich relacje. Książka `Dni w historii ciszy` będzie więc wspaniałą pozycją dla czytelników poszukujących głębokich, psychologicznych portretów ludzkich relacji oraz tajemnic przeszłości. Ta powieść znajdzie uznanie u osób zainteresowanych literaturą piękną, które doceniają subtelność w prowadzeniu fabuły oraz bogactwo psychologicznych analiz bohaterów.

Ponadto Merethe Lindstrom w swojej powieści porusza ważne tematy, takie jak dziedzictwo wojenne, skutki przemilczania oraz potrzeba zrozumienia i przebaczenia. Książka ta może więc przemówić do czytelników, którzy cenią sobie literaturę z głębokim przesłaniem i dla tych, którzy lubią powieści rodzinne, skupiające się na trudach i zawiłościach relacji. Niezależnie od powodu, dla którego zdecydujesz się na wybór Dni w historii ciszy, na pewno będzie ona inspirującą lekturą, idealną na długie wieczory.

O autorce


Merethe LIndstrom jest norweską pisarką, urodzoną 26 maja 1963 r. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 1983 r., wydając zbiór opowiadań Sexorcisten og andre fortellinger (Seksorcysta i inne opowiadania). W 2007 r. opowiadanie Gjesten dostało nominację do literackiej nagrody Rady Nordyckiej i norweskiej Nagrody Krytyków. W 2011r. jej powieść Dni w historii ciszy została uhonorowana obiema ww. nagrodami. Large Norwegian Lexicon określił Merethe jako: kogoś, kto z niepokojącą precyzją ukazuje wewnętrzne problemy poprzez język.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: ArtRage
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Liczba stron: 224
ISBN: 9788367515528
Wprowadzono: 05.04.2024

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Dni w historii ciszy - Merethe Lindstrom

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

kuk************************

ilość recenzji:133

29-07-2024 17:23

Czy książki wyróżnione lub nagrodzone zwracają Waszą uwagę? Sięgacie po nie? Chcecie sprawdzić, w czym tkwi ich fenomen? Ja od czasu do czasu skuszę się na jakiś wyróżniony tytuł, żeby się przekonać, czy faktycznie jest tak dobry jak wszyscy o nim piszą.
"Dni w historii ciszy" Merethe Lindstr?m to powieść wyróżniona prestiżową Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej. Ta książka trafiła w moje ręce w kwietniu, przeczytałam połowę i niestety, ale ją odłożyłam. Nie byłam pewna czy do niej wrócę.

Eva starsza kobieta opowiada historię swojego życia. Jej mąż Simon był lekarzem, ona nauczycielką, wychowali trzy córki. Szczęśliwe małżeństwo, które oprócz miłości łączą pewne tajemnice, o których postanawiają nie rozmawiać. Z czasem Simon staje się milczkiem, zamyka się w sobie, odpływa myślami w przeszłość. Tak bardzo próbował o niej zapomnieć, a ona wkrada się między nich i mąci. Eva i Simon trwają w związku, w którym brakuje słów, wspólnych tematów. Oddalają się od siebie. Każde zatopione w swoich myślach. Eva robi wszystko, aby tylko przerwać tę ciszę. Dlaczego ich pomoc domowa musiała odejść, kim był tajemniczy nieznajomy, który wszedł do ich domu, jakie tajemnice ukrywa Simon, o czym nie mówią swoim dorosłym córkom?

Po trzech miesiącach przerwy postanowiłam doczytać tę książkę.. Książka liczy zaledwie 225 stron. To, co mnie w niej najbardziej razi to brak myślników przed wypowiedziami dialogowymi. Zastanawiam się, czy oryginalne wydanie tej książki też tak wyglądało, czy być może to wina osoby, która przełożyła tę książkę na język polski. Szczerze nigdy się z czymś takim nie spotkałam w żadnej książce. Prawie jakby dialogi nie istniały, czyta się ją niczym książkę telefoniczną.
Owszem autorka porusza ciekawe kwestie, jak chociażby brak dialogu w związku, trauma powojenna, nietolerancja, uprzedzenia. Ale całość jest nijaka, nie wywołuje żadnych głębszych emocji. Brak rozmów w związku nie prowadzi do niczego dobrego. Ludzie wtedy żyją obok siebie, a nie razem. Są różne rodzaje ciszy. Cisza przed burzą, głucha cisza, niezręczna cisza, cisza poranka. Czy naprawdę warto ukrywać swoje pochodzenie? Skazywać dzieci na to, żeby żyły w niewiedzy, nie znały swoich przodków? Nigdy nie jest za późno na rozmowę z ludźmi, którzy są nam bliscy.

"Między ciszą a ciszą
Sprawy się kołyszą
I idą i płyną
Póki nie przeminą
Każdy swoje sprawy
Trochę dla zabawy
Popycha przed siebie
Po zielonym niebie..." Grzegorz Turnau "Między ciszą a ciszą"

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mal***************

ilość recenzji:709

30-04-2024 19:27

Jaka potrafi być cisza? Relaksująca, krępująca, nachalna, spokojna ? Ma wiele twarzy i nie wszystkie są jeszcze odkryte. To nasze zadanie, aby pokazać jej prawdziwe i szczere oblicze ?
Eva i Simon spędzili razem wiele lat. On był lekarzem, ona nauczycielką. Mają dorosłe już dzieci. I odpoczywają na zasłużonej emeryturze. I wydawać się może, że szczęście powinno się u nich zadomowić na dobre. Nikt ich nie pogania, mają czas tylko dla siebie. Jednak w ich życie wkradł się smutek, marazm i widoczny jest upływ czasu. Mężczyzna wycofał się z życia i żyje we własnym świecie ciszy i samotności. Izoluje się od otoczenia, i dopuszcza do siebie coraz więcej traumatycznych wspomnień i zdarzeń z przeszłości. Walczy ze swoimi emocjami, ukrytym w jego wnętrzu bólem i cierpieniem. Nie chce głośno wypowiadać swoich rozterek, sam z nimi się zmaga. Ale jak długo można żyć w krępującej ciszy? Tylko z własnymi myślami?
Eva stara się poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie wie, kiedy mąż się tak zmienił i pod wpływem jakich wydarzeń? Czy być może ma to związek z nieznajomym mężczyzną, który kiedyś nieoczekiwanie wtargnął do ich domu? A może ich gosposia zrobiła coś, co wzburzyło Simona i obudziło drzemiące w nim demony? A może ból związany z przeszłością rodziny i wiszące nad nią widmo wojny i związanego z tym cierpienia?
Dni w historii ciszy to krępująca opowieść i rodzinnym dramacie, o tym co zostało w rodzinie przez lata przemilczane i zatajone. To coś, co ciąży teraz, po wielu latach i wspomnienie tego nie daje wytchnienia. Rozterka i ból są ogromne, słowa, które nigdy nie zostały wypowiedziane są zabójcze i bardzo raniące. One żyją w myślach, rozpychają się i chętnie chciałyby być puszczone w eter. Ta lektura to również obraz wrażliwej miłości, skupienia i poświęcenia dla drugiej osoby. Ale nie zawsze wszystko jest, nawet w rodzinie, powiedziane dosłownie i szczerze. Czasami traumy przeszłości niszczą człowieka, a on nie ma odwagi o tym otwarcie mówić. Woli sam się z tym borykać i nie chce innych angażować w swoje przeżycia i emocje.
To jest mała objętościowo, ale niezwykle trudna opowieść. Jej konstrukcja i wydobywająca się przenikliwość, nie pozwalają czytać jej jednym tchem. Zawiera zbyt duży ciężar emocji i wzruszeń, aby szybko ją pochłonąć. To dzieło, którym można się subtelnie i w ciszy delektować. I wydobywać tę niespokojną ciszę na zewnątrz. Może warto jej pozwolić, aby straciła swoje przymioty i zrobiła się głośna?
Polecam, na wolną i spokojną chwilę. Wtedy, gdy emocje po całodziennym trudzie szykują się do snu, a ty nie możesz zasnąć ?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?