SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dywizjon 303 Walka i codzienność

wyd. 5

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo RM
Oprawa miękka
Liczba stron 432
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Bitwa o Anglię dzień po dniu Polski Dywizjon 303 okazał się w czasie powietrznej bitwy o Anglię najskuteczniejszą jednostką myśliwską RAF-u. W książce przedstawiono dzieje tej niezwykłej formacji w przełomowych dniach lata 1940 roku: od chwili jej sformowania w atmosferze zakulisowych gier, przez okres ćwiczebny, kiedy władze brytyjskie traktowały polskich lotników podejrzliwie i nieufnie, po jej udział w krytycznym okresie powietrznej batalii. Historię dywizjonu przybliżają oficjalne raporty z akcji bojowych, prywatne dzienniki pilotów, a także liczne, niepublikowane dotychczas fotografie, z których wiele zrobili sami lotnicy. Książka daje niepowtarzalny wgląd w codzienne życie pilotów dywizjonów myśliwskich RAF-u podczas bitwy o Anglię. Zapoznaje z ich przemyśleniami na temat toczących się zmagań. Umożliwia też czytelnikom samodzielną ocenę legendy Dywizjonu 303 ? mitów i prawd, jakie się na nią złożyły. Richard King ? miłością do lotnictwa zaraził się już w dzieciństwie, gdy po raz pierwszy zobaczył Spitfire a w locie. Uważa się za szczęściarza, gdyż udało mu się połączyć pracę zawodową z lotniczym hobby (piastował bowiem stanowiska kierownicze różnych linii lotniczych w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce). Jego pasją jest też historia lotnictwa, zwłaszcza powietrzna bitwa o Anglię. Niniejsza książka jest owocem dziesięciu lat wytrwałej pracy badawczej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  XX wiek
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 156 x 209
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-8151-533-7
Wprowadzono: 11.08.2021

Richard King - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Dywizjon 303 Walka i codzienność, wyd. 5 - Richard King

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    0
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Z innego świata

ilość recenzji:180

19-09-2021 16:38

W ciągu ostatnich kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat jednym z najczęściej poruszanych w Polsce tematów dotyczących okresu II wojny światowej były losy Dywizjonu 303. W jego ramach polscy lotnicy wsławili się jako jeden z najważniejszych punktów obrony Wielkiej Brytanii przed nalotami lotnictwa III Rzeszy, a niektórzy byli wręcz skłonni twierdzić, że bez Polaków Brytyjczycy nie wyszli by cało z bitwy o Anglię. Wydawnictwo RM postanowiło przybliżyć nam historię owego dywizjonu w nowym wydaniu interesującej książki Richarda Kinga, będącej owocem jego długiej pracy badawczej.

Książka zatytułowana po prostu ?Dywizjon 303? w sposób bardzo szczegółowy przybliża nam losy polskich, lecz nie tylko, pilotów którzy w okresie II wojny światowej musieli uciekać ze swojej ojczyzny, a los sprawił, że trafili na wyspy brytyjskie, gdzie postanowili kontynuować walkę z wrogiem. To nie tylko wnikliwe spojrzenie na Bitwę o Anglię, historię lotnictwa, stronę techniczną cudownych i zabójczych maszyn, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy byli skłonni poświęcić własne życie by walczyć o to w co wierzyli.

Autor, bazując m. in. na fragmentach dziennika jednego z pilotów, podporucznika Ferića, a także na bogatych opracowaniach historycznych oraz własnych obserwacjach sprawia, że czytelnika czuje się częścią dywizjonu. Z książki dowiadujemy się bowiem nie tylko o kolejnych lotach, zestrzelonych messerschmittach czy politycznych decyzjach władz i armii Zjednoczonego Królestwa, lecz również o wzlotach i upadkach żołnierzy, o ich dramatach, o utraconych kończynach, poważnych wypadkach, o przeżywaniu śmierci partnerów w czasie trwającej wojny. Ten emocjonalny element czyni ?Dywizjon 303? niezwykle pasjonującą lekturą.

Richard King pozwala nam poznać z imienia i nazwiska każdego pilota dywizjonu. W miarę możliwości przybliża nam ich sylwetki, opowiada anegdoty związane nie tylko z ich powietrznymi wyczynami, ale też o ich życiu prywatnym w czasie wojny, wspominając chociażby o umiłowaniu Polaków do odwiedzania jednego z lokalnych barów znajdujących się niedaleko ich bazy czy o ich relacjach z tamtejszymi kobietami.

Autor, pisząc swoją książkę w dużej mierze posiłkował się informacjami zawartymi w opracowaniu Arkadego Fiedlera. W związku z tym zdecydował się zawrzeć cały rozdział, w którym komentuje pewne rozbieżności między własną historią, a tą spisaną przez polskiego prozaika. Co więcej, w ?Dywizjonie 303? znalazło się sporo miejsca na szczegółowe zestawienia dotyczące misji, w których udział brali polscy piloci, uzyskanych przez nich zestrzeleń, a także dotyczące samych samolotów. To jednak nie wszystko. By jeszcze bardziej ułatwić nam zrozumienie znaczenia powstania i działalności Dywizjonu 303, Richard King zawarł tutaj wiele fotografii prezentujących bohaterów i maszyny, które pomogły im realizować wyznaczone cele. Najwięksi miłośnicy historii i lotnictwa będą z pewnością usatysfakcjonowani.

Nigdy nie byłem wielkim fanem historii z okresu II wojny światowej, pomimo bardzo istotnego znaczenia naszego kraju w tym konflikcie. Dywizjon 303 to jednak legenda, z którą zapoznać się powinien każdy, a Richard King opowiada o niej w sposób bardzo przejrzysty, a zarazem szczegółowy. Żadne z najważniejszych faktów dotyczących tego pododdziału mu nie umknęły, a w jego książce znalazło się też sporo miejsca na ciekawe anegdoty, które każdemu zapadną w pamięć. Gorąco polecam lekturę nie tylko miłośnikom lotnictwa i wielkich zbrojnych konfliktów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?