SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dzieci nocy Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 512
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Od Drakuli do Ceaucescu - burzliwe dzieje Rumunii

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceaucescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.

Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.

Opinie o książce

Paul Kenyon odkrywa przed nami porywającą i barwną historię Rumunii, obalając wiele stereotypów, które przylgnęły do tego kraju. Postacie zaludniające jego opowieść są niezwykłe, a narracja aż kipi energią.

Allan Little, korespondent BBC, autor książki The Death of Yugoslavia

Wspaniała, świetnie udokumentowana książka. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością Rumunii.

John Simpson, BBC redaktor działu zagranicznego BBC

Inteligentna i wciągająca opowieść pełna groteskowych postaci, które doprowadziły Rumunię do serii katastrof, od faszyzmu Codreanu i Antonescu po obłąkany stalinowski kult jednostki Nicolae i Eleny Ceaucescu.

Misha Glenny, autor książek McMafia. Zbrodnia nie zna granic i The Balkan

To jest współczesna Rumunia: nie korupcja i toksyczne spory klasy politycznej, lecz młodzi ludzie, którzy dają sobie radę, niezależnie od tego, jak postępują ich przywódcy.

Paul Kenyon, z epilogu

O autorze

Paul Kenyon jest wielokrotnie nagradzanym brytyjskim dziennikarzem śledczym, producentem filmowym i dziennikarzem telewizyjnym. Pracuje jako korespondent dla BBC, relacjonując międzynarodowe konflikty. W 2009 roku został uhonorowany tytułem dziennikarza śledczego roku Royal Television Society za cykl filmów dokumentujących najniebezpieczniejszy szlak migracyjny przez Saharę. Jest też laureatem prestiżowej Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jako pierwszy reporter obserwował w 2011 roku wojnę domową w Libii, obecnie jest korespondentem wojennym w Ukrainie. Jego wcześniejsza książka Ziemia dyktatorów(WUJ 2019) spotkała się ze znakomitym międzynarodowym odbiorem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 150 x 230
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-233-5236-5
Wprowadzono: 31.10.2023

RECENZJE - książki - Dzieci nocy Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii - Paul Kenyon

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1545

17-02-2024 08:03

?(Rumunia) kraina przygód i romantycznych bohaterów, gdzie ciągle jeszcze wydaje się możliwe odkrywanie nowych historii i nowych dramatów.?

Byłam pod sporym wrażeniem przygody czytelniczej, wpasowała się w moje aktualne potrzeby zdobywania wiedzy na temat Rumunii, wiele wyniosłam, a samo poznawanie sprawiło sporo przyjemności. Paul Kenyon zaprezentował przekonujący styl narracji, uwzględnił, że publikacja wpadnie w ręce nie tylko znawców omawianej tematyki, ale również osoby, które amatorsko pragnące dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Gładko i płynnie wędrowałam po książce, materiał przejrzyście podany, uwzględniający kilka ujęć, drobnych powtórzeń na zasadzie przypomnienia prezentowanych wcześniej faktów. Chociaż wiele zagadnień znałam wcześniej, to pojawiły się pakiety informacji cechujące się nowością, zarazem prezentujące niesamowicie wciągające brzmienie. Logiczne ułożenie danych pomagało w szybkim przyswajaniu, łatwym zestawianiem skojarzeń z obeznaniem w zakresie rumuńskich zagadnień.

Autor zaczął od zwięzłego, ale obrazowego, przedstawienia uwarunkowań historycznych i terytorialnych Krainy Draculi. Następnie przeszedł do narodzin Królestwa Rumunii, powstania Wielkiej Rumunii, i kontynuował aż do współczesnych czasów. Każdy rozdział rozpoczynał ciekawy cytat z powieści i poezji nawiązujący do rumuńskich korzeni. Przykładowo fragmenty z powieści Brama Stokera ?Dracula? znakomicie współtworzyły klimat dawnych czasów, legend i wierzeń. Trudna i krwawa historia Rumunii, kraju na styku Wschodu i Zachodu, państwa buforowego między walczącymi nacjami, kulturami, językami i ideologiami, była świadectwem niezwykłego bogactwa dziejów narodu. Fantastycznie, że autor zdecydował się zamieścić na początku książki poglądowe mapki. Nie zabrakło czarno-białych zdjęć i przydatnego indeksu. Pozostało wrażenie, że chętnie będę wracała do ?Dzieci nocy?, satysfakcjonująca lektura, zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę, wymaga dłuższego czasu na poznanie, ale wartko się czyta.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?