SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo HarperCollins Publishers
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 368

Opis produktu:

PASJONUJĄCA I SENTYMENTALNA PODRÓŻ W ŚWIAT SZTUKI I POLSKIEJ HISTORII

W 1641 roku Rembrandt namalował Dziewczynę w ramie obrazu i Uczonego przy pulpicie. Przez kolejne trzysta lat obrazy zmieniały właścicieli, zdobiły ściany amsterdamskich domów i europejskich pałaców, należały do ulubionych obrazów ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XVIII wieku trafiły w ręce rodziny Lanckorońskich. Na początku drugiej wojny światowej ślad po nich zaginął i wszystko wskazywało na to, że zostały bezpowrotnie utracone w wojennej zawierusze. A potem zdarzył się cud: pięć lat po upadku muru berlińskiego Karolina Lanckorońska podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie wielką kolekcję dzieł sztuki, w której znajdowały się między innymi dwa arcydzieła Rembrandta.

Gerdien Verschoor kreśli zaskakującą i fascynującą opowieść o losach obrazów Rembrandta, splatając ją z historią życia niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, która Dziewczynę i Uczonego zachowała dla potomności.

Znam tylko jedną rzecz napisaną z podobną wrażliwością i równie wciągającą - to głośny i wielokrotnie nagradzany Zając o bursztynowych oczach Edmunda de Waala.
dr hab. Piotr Oczko, prof. UJ

Wczytuję się w opowieść dr Gerdien Verschoor. Jej Dziewczyna i uczony to historia tyleż fascynująca, co naukowo wartościowa. Jako rasowy historyk sztuki, była szefowa CODART-u, zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie. Talent literacki wsparty ogromną wiedzą i erudycją przynosi wymierny efekt. Rekonstruuje blisko 400 lat historii tych dwóch arcydzieł i pokazuje, czym dzieło sztuki może być dla człowieka. Niezwykłego człowieka - jakże uczonej i jak bardzo rozkochanej w Polsce Profesor Karoliny Lanckorońskiej. Ta książka to hołd złożony genialnemu artyście i tej, która nam przekazała jego dzieła, twierdząc, że ?wszystko co moje, jest polskie!?.
dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. UWr

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: HarperCollins Publishers
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 145x210
Liczba stron: 368
ISBN: 9788327675989
Wprowadzono: 01.06.2022

RECENZJE - książki - Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej - Gerdien Verschoor

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Maria

ilość recenzji:1

6-07-2022 05:55

Dwa obrazy, które przez wiele lat stanowiły dla badaczy historii sztuki wielką zagadkę. Obrazy te przebyły długą drogę, miały wielu właścicieli. Dziś można się nimi zachwycać w Zamku Królewskim w Warszawie.

Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie ? to właśnie o tych obrazach mowa. Zostały one namalowane przez Rembrandta w 1641 r. i od tamtego czasu przeszły długą drogę, miały wielu właścicieli, aż w końcu w 1994 r. obrazy te zostały ofiarowane przez Karolinę Lanckorońską Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.

W książce ?Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej? Gerdien Verschoor, historyk sztuki, podjęła próbę opisania tych dwóch obrazów oraz całej ich drogi ? od momentu ich namalowania, przez okres II wojny światowej, gdy obrazy te były ?chronione? przed zniszczeniem, aż po dziś, gdy w końcu są w Polsce.

Jednak nie tylko te obrazy są szeroko omawiane w tej książce ? książka ta skrywa w sobie o wiele więcej treści i czytelniczych niespodzianek, a także przedstawia ona wiele historycznych wątków. Autorka ?Dziewczyny i uczonego? podjęła bardzo szeroką analizę między innymi tego, kim byli poszczególni właściciele tych dwóch obrazów Rembrandta. Oprócz tego w książce dość szczegółowo poznajemy historię Karoliny Lanckorońskiej, choć ? jak zaznacza autorka ? książka ta nie jest jej biografią. Poznajemy okres jej dorastania, czas, gdy przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, a także życie powojenne, w którym do końca była wierna sztuce.

Tym, co szczególnie zwróciło moją uwagę podczas czytania, jest fakt, że w książce tej jest wiele barwnych opisów ? Gerdien Verschoor pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie nie tylko dwa obrazy Rembrandta, które są ?głównymi bohaterami? jej książki, lecz także pozwala zachwycić się ?wszystkim wokół?, całym kontekstem historycznym, który towarzyszył tym obrazom.

Przechodząc do mojej oceny tej książki, muszę przyznać, że zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie. Dzięki niej miałam możliwość szerszego spojrzenia na obrazy, które dla ?zwykłego przechodnia?, laika sztuki, pewnie nie byłyby niczym wyjątkowym. Książka ta pozwoliła mi na nowo zachwycić się pięknem sztuki i dostarczyła inspiracji do tego, aby tego piękna nieustannie poszukiwać.

Brakuje mi skali, by ocenić tę publikację, daję jej po prostu 10/10, choć zasługuje na więcej, i szczerze ją polecam każdej osobie, która choć w minimalnym stopniu interesuje się sztuką, a zwłaszcza malarstwem.

Czy recenzja była pomocna?

Paulina Kwiatkowska

ilość recenzji:549

22-06-2022 22:42

Jestem bardzo otwarta na nowe gatunki oraz tytuły o których wcześniej nie słyszałam. Z tego też powodu postanowiłam skusić się na lekturę, jaką jest ,,Dziewczyna i Uczony" Gerdien Verschoor. Tym razem głównym tematem przewodnim są właśnie dwa tytułowe obrazy spod pędzla znakomitego malarza Rembrandta. Autorce tak przypadły one do gustu i okazały się zazwyczaj dla niej zachwycające, że postanowiła napisać własną pozycję na ich temat. Czy był to dobry pomysł. W jaki sposób ,,Dziewczyna i uczony" stworzona przez Gerdien Verschoor okazała się aż tak zachwycającą lekturą?

W wydaniu ,,Dziewczyna i uczony" Gerdien Verschoor opowiada na początek o zachwycie autorki nad tymi dziełami sztuki. Następnie odbiorca może przenieść się do zakończenia życia Karoliny Lanckorońskiej, która zmarła w wieku 104 lat. Następnie Gerdien Verschoor sumie niezwykle wciągającą historię o narodzinach, młodości oraz dalszym życiu Karoliny Lanckorońskiej. Kobieta bardzo interesowała się sztuką, jednak w czasach jej młodości niektóre działania w stosunku do sztuki były zabronione. Uwielbiała jesnak interesować się tą dziedziną i chętnie oprowadzała zwiedzających po miejscu z którym mieszkała.

,,Dziewczyna i uczony" Gerdien Verschoor to niezwykle ciekawa i ważna tematyka utworu. Warto nadrobić zaległości i poznać ten tytuł jeśli czujecie się zainteresowani sztuką oraz historią życia Karoliny Lanckorońskiej. Autorka od samego początku zachwyca się obrazami Dziewczyny oraz Uczonego, co bez wątpienia wpływa na odbiór tych dzieł sztuki oraz całego utworu pisarki także przez czytelnika. Jeżeli masz ochotę na napisaną pięknym językiem lekturę, w której z każdej strony pojawia się zachwyt autorki nad Dziewczyną i Uczonym to jest to idealna propozycja dla Ciebie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Erna

ilość recenzji:1

22-06-2022 22:41

Dwa obrazy słynnego Rembrandta, ?Dziewczyna w ramie obrazu? i ?Uczony przy pulpicie? na przestrzeni lat często zmieniały właścicieli, aż trafiły do rodziny Lanckorońskich. Po wojnie uznano je za bezpowrotnie zaginione. Aż do roku dziewięćdziesiątego czwartego, gdy to Karolina Lanckorońska, ostatnia z rodu, podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie kolekcję dzieł sztuki ? wśród wspaniałych okazów znalazły się te, które niegdyś zniknęły.

Intrygująca historia, nic dziwnego, że zainspirowała Gerdien Verschoor do stworzenia książki. Holenderska historyk sztuki sama przez ponad dekadę mieszkała w Polsce, gdzie pisała doktorat. W swojej publikacji świetnie, nomen omen, obrazuje skomplikowane dzieje naszego kraju, jako tło dla dzieł Rembrandta i tło dla życia Karoliny Lanckorońskiej. Poznajemy fascynujące losy jej rodziny, ludzi pełnych pasji, bogatych, przywiązujących ogromną wagę do malarstwa. Autorka zgrabnie przenosi czytelnika w czasie, wszystkie zagmatwane informacje pokazując w formie bardzo dostępnej, nawet dla laika.

Lektura zachęca do dalszych poszukiwań, bo, muszę to przyznać, wcześniej Rembrandt nie robił na mnie aż tak wielkiego wrażenia. Do tego Karolina Lanckorońska ? naprawdę niesamowita postać, ten życiorys jest po prostu zapierający dech. Cieszę się, że było mi dane poznać bliżej jej osobę. Gratuluję Gerdien Verschoor skonstruowania książki będącej jedną z najmocniejszych premier roku, a mamy dopiero czerwiec! ?Dziewczyna i uczony? zabiera nas w podróż pełną piękna, ale również specyficznego rodzaju melancholii. To zdecydowanie publikacja, o której trudno zapomnieć. Zamiast tego, lepiej do niej wracać.

Czy recenzja była pomocna?