SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dziewczyna z kamienicy Czas nadziei

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Pierwszy tom porywającej sagi historycznej porównywanej do Stulecia winnych.

Powieść o zwykłych ludziach, którzy w przededniu Powstania Wielkopolskiego, żyli, cierpieli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej.
Luty 1916 roku. Dwudziestoletnia Irena Kałuża wyjeżdża na zawsze z rodzinnego Pleschen do Westfalii, za chlebem. Zostawia córkę, trzyletnią Helenę, która jest owocem zakazanego związku z pruskim oficerem. Dziewczynkę wychowuje babcia oraz cała kamienica, którą zamieszkują osoby stanowiące przekrój ówczesnego społeczeństwa wielkopolskiego - bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną.
Na świecie toczy się krwawa wojna, a w kamienicy na Gnieźnieńskiej 10 normalne życie, w której walka o byt, sprzeciw wobec germanizacji, dramaty rozstań i choroby przeplatają się z małym codziennym szczęściem, miłością, przyjaźniami i ludzką życzliwością.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść historyczna,  Powieść wojenna,  książki dla starszych pań
Wydawnictwo: Słowne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 145x255
Liczba stron: 300
ISBN: 9788382511871
Wprowadzono: 11.05.2022

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Dziewczyna z kamienicy Czas nadziei - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

writerslullaby

ilość recenzji:26

20-03-2023 22:05

Historia zaczyn się w 1916 roku, w czasach, kiedy Polska była pod zaborami Pruskimi. Akcja rozgrywa się w miasteczku Pleschen. Bohaterami tej oto historii są lokatorzy z kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej 10. Pomimo tego, że Polska nie istniała na mapach, to Druga Rzeczpospolita zaczęła odradzać się na nowo. W okresie ubóstwa jednak wszyscy potrafili się zjednoczyć. Nie liczył się status materialny, ile kto ma w kieszeni, czy ile kto ma dziur na spódnicy. Wszyscy wspierali siebie nawzajem. Ten, który miał, pomagał temu, który potrzebował. Każdy starał się zachować resztki społeczeństwa i by wciąż być Polakiem?
Autorka przedstawia różnych bohaterów. Zaczynając od malutkiej dziewczynki. Helena, która na kilka lat zostaje pod opieką matki, gdy ta wyjeżdża za chlebem. Dziewczynkę, której ojciec był dla niej nieznany, a jej matce złamał serce i rozerwał duszę na strzępy. Dziewczynkę, która każdego dnia obserwowała ciężką pracę babci, bawiąca się z sąsiednimi dziećmi, mająca przyjaciółkę Żydówkę, nowego sąsiada i ją ? ciocię Stefanię. Chociaż kobieta była jeszcze młoda, to na tamte czasy uchodziła za starą pannę. Kiedy w kamienicy pojawia się nowy lokator, Aleksander ? Stefania ma nadzieję, że może w końcu zazna miłości i założy rodzinę. Aczkolwiek każdy ma swoje tajemnice i mogą one rozczarować inne osoby. Tak właśnie jest w tej historii. Choć wszyscy tworzą jedno społeczeństwo, są niemalże jak rodzina, to i tak każdy skrywa swój sekret? Jesteś gotów, aby je poznać?
Książka Pani Dagmary okazuje się bardzo fajnym debiutem. Chociaż w historii pojawiają się fikcyjne osoby, to fabułą opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Książka ta została napisana dosyć lekkim piórem. Od pierwszych stron wczułam się w historię, a gwara poznańska dodatkowo wprowadziła w nią świetny klimat. Nie wiedziałam, czego mam się spodziewać, ale mogę napisać, że nie zawiodłam się i chętnie poznam dalsze losy bohaterów z kamienicy, a zwłaszcza jej ? dziewczyny.
Czy polecam? Tak, dla osób, które nie mają wielu oczekiwań, a chcą spędzić miło czas, wciągając się w historię zwykłych ludzi, walczących z codziennością, to idealna pozycja.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:733

22-07-2022 12:12

Od jakiegoś czasu uwielbiam czytać wielopokoleniowe sagi, dlatego postanowiłam przeczytać "Dziewczynę z kamienicy. Czas nadziei" autorstwa Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej. Otrzymałam całkiem dobrą historię pewnej rodziny.
Poznamy Adelę, która jest najlepszą prasowaczką w całym mieście. Mieszka w kamienicy w miasteczku Pleschen w Provinz Pozen na ulicy Gnieźnieńskiej. Niestety nie ma tam elektryczności, więc nasza bohaterka musi prasować specjalnym żelazkiem spirytusowym. To musiała być bardzo ciężka praca.
Prąd w kamienicy pojawił się dopiero w 1908 roku. Nasza bohaterka uwielbiała prasować i zawsze miała ręce pełne roboty. Jej najmłodsza córka Irena często pomagała w prasowaniu. Adela ma jeszcze dwójką starszych dzieci. Córkę Jadwigę, która już od dwóch lat jest szczęśliwą mężatką, oraz syna Romana. Roman wyprowadził się razem ze starszą siostrą. Jego szwagier załatwił mu robotę w fabryce. Czy wiedli szczęśliwe życie z dala od mamy i młodszej siostry? Cała trójka straciła ojca w 1895 roku. Jak umarł Zdzisław Kałuża, to już musicie doczytać sami.
Nasza niesforna Irenka za wszelką cenę pragnie uciec ze swojego miasteczka. Do kamienicy wprowadza się nowa sąsiadka Stefania i świat Ireny staje na głowie. Dojdzie do tego, że nasza młoda bohaterka zajdzie w ciążę. I co dalej? Jak powiedzieć o ty mamie? Co ludzie powiedzą? Wiecie w tamtych czasach panna z dzieckiem to niepożądany widok. Poczytajcie, jak została rozwiązana ta sprawa i kim jest ojciec jej nienarodzonego dziecka.
W lutym 1916 roku nasza bohaterka Irena ruszy w świat. Oczywiście jedzie za chlebem. W domu zostawi swoją mamę i trzyletnią córeczkę Helenkę. Dziewczynka pożegnanie z mamą zapamięta do końca swojego życia. Czy jeszcze kiedyś się zobaczą? Czy Adela będzie mogła w godny sposób zająć się swoją wnuczką? Czy będzie miała tyle siły i czasu? Dlaczego Irena nie zabrała ze sobą Helenki?
Oprócz tych sytuacji poznacie również wiele innych zdarzeń lepszych i gorszych. Nie brakuje tutaj wielobarwnych emocji. Czasami wzruszycie się do łez. Czasami będziecie mogli się pośmiać. Idealna obyczajówka. Autorka idealnie odwzorowała czas przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Dzięki niej mogłam poznać ówczesny język i gwarę, którą posługiwali się tamtejsi mieszkańcy.
Ta historia to fikcja literacka, ale częściowo oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.
Podoba mi się styl pisania tej autorki. Już nie mogę się doczekać dalszych losów naszych bohaterek.

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

z_ksiazka_w_plecaku

ilość recenzji:982

21-07-2022 21:14

Autorka porywa nas do roku 1916, w którym poznajemy Irenę Kałużę. Dziewczyna nie miała szczęścia w miłości. Zaszła w ciążę, a jej ukochany, gdy się o tym dowiedział, zostawił ją. Urodziła córeczkę, której dała na imię Helenka. Opiekowała się nią i dbała o nią, ale nie potrafiła jej pokochać, ponieważ uważała, że przez nią jej Alfred ją zostawił. W domu pieniędzy brakowało na wszystko, więc Irena postanowiła opuścić swoją rodzinną miejscowość w poszukiwaniu chleba. A co się stało z malutką Heleną? Wychowuje ją babcia ? Stefania, która była ubogą prasowaczką i chociaż kochała dziewczynkę, miała już dość tego, że córka nie wraca. Jak długo jeszcze nie będzie Ireny? I czy w ogóle wróci jeszcze po córkę? Przekonajcie się sami.
Akcja książki toczy się w Wielkopolsce na początku XX wieku- w kamienicy na ulicy Gnieźnieńskiej 10. Autorka skupia w tym miejscu tak różnych ludzi, pokazując w ten sposób ówczesne społeczeństwo. Od bogatych właścicieli kamienicy, biedaków, po rodzinę żydowską i szewca. Chociaż przekrój przez mieszkańców kamienicy jest tak różnorodny to wszyscy mieli jeden cel: starali się przetrwać wojnę i choroby. Ale również starają się żyć normalnie i zaznać w swoim życiu trochę szczęścia i miłości. Czy udało się im to?
Autorka świetnie przedstawia życie zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w czasie krwawej wojny. Bohaterowie zarówno pierwszo jak i drugo planowi, zostali bardzo dobrze wykreowani dzięki czemu myślę, że Pani Dagmarze udało się przenieść nas w przeszłość i żyć obok tych barwnych postaci. Dodatkowym atutem tej książki jest wplecenie po części języka niemieckiego, a po części poznańsko-niemieckiej gwary. Czasami przez te wstawki ciężko czyta się książkę, ale dzięki temu zabiegowi autorce udało się bardzo dobrze odzwierciedlić klimat tamtych lat.
?Dziewczyna z kamienicy? jest pierwszym tomem cyklu ?Czas nadziei? i ja już wiem, że przeczytam kolejne części, których nie mogę doczekać się. Polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?