Madeleine to bardzo młoda dziewczyna pochodząca z wyższych sfer. Jednak majątek jej rodziny nie sięga tak wielu przodków, by Force `owie byli wyraźnie szanowani w otoczeniu. Wychowana wraz z siostrą na prawdziwą damę doskonale zna wszelkie konwenanse oraz etykietę. A jednak jej dusza zawsze rwała się do przodu, niechętna do stwarzania wszelkich pozorów dobrego wychowania, których wymagała od niej matka. Maddy interesowała się między innymi aktorstwem, czy wyścigami, była inteligentna i obyta w towarzystwie, choć w większości stała z boku. A przez wyższe sfery została odsunięta jeszcze bardziej, gdy na jaw wyszedł jej kontrowersyjny wybór sercowy.
Pułkownik Jack to postać doskonale znana w Nowym Jorku. Niebywały filantrop, człowiek nie obawiający się wyruszenia na wojnę, na dodatek wszechstronnie uzdolniony i o wybitnym umyśle. Od wielu pokoleń jego nazwisko należy do elity, a on sam często stanowi pożywkę dla prasy. Jest rozwodnikiem, ma dwójkę dzieci, a starszy syn znajduje się pod jego opieką. Kocha wodę i wiele czasu spędza na bezkresnych przestworzach, które pozwalają mu uciec od jego szalonej codzienności. Związek z tak młodą kobietą nie był w jego planach, lecz i on szybko się przekonał, że serce nie sługa i nijak ma się do rozumu.
?Dziewczyna z Titanica? to historia oparta na faktach. Jack i Maddy istnieli naprawdę, podobnie jak poboczni bohaterowie tej historii i wiele informacji na ich temat można bez trudu odnaleźć w Internecie, łącznie z ich zdjęciami. I choć finał tej książki jest znany od samego początku, to nie przeszkodziło mi to w czerpaniu niezwykłej przyjemności z każdego słowa, które się w niej znajduje. Napisana jest w sposób przystępny, a zarazem angażujący, z dużą dbałością o szczegóły, ale i emocje, które przenikają na czytelnika. Oprócz opowieści o wspólnym życiu głównych bohaterów oraz tragedii, która ich dotknęła, znajdziemy tu także bezpośrednie wzmianki, w który Madeleine zwraca się bezpośrednio do syna ? bo właśnie do niego w głównej mierze jest kierowana ta historia. Autorka w znakomity sposób oddała klimat wczesnych lat XX., wprowadzając czytelnika w świat tak szalenie odległy od tego, w którym przyszło nam żyć. To, co wtedy wywoływało skandal, dziś jest na porządku dziennym, a początki relacji i konkury mogą wydawać się niedorzeczne, jednak zostało to nienagannie ujęte w tej pozycji. Abe porusza tu kwestię początków związku postaci i niemałych trudów, z którymi musieli się mierzyć, związanych z różnicą wieku oraz pozycji społecznej, statusem rozwodnika Astora, czy nadmiernym zainteresowaniem mediów. Towarzysząc im w wielu wspólnych chwilach mamy możliwość wyrobienia sobie zdania na temat tego związku, ale i zauważenia, że więź ich łącząca była prawdziwa i szczera, pomimo nieprzychylności ogółu. Temat katastrofy oraz późniejszych wydarzeń jest tu poruszony w sposób niezwykle emocjonalny, a Autorce udało się oddać nie tylko tragedię ogółu, ale i jednostek oraz cały ogrom uczuć, z którymi się mierzyli, co sprowadza do tego, że nie sposób nie wzruszyć się podczas poznawania tych części książki. To jedna z tych pozycji, którą naprawdę warto poznać, napisana bez wątpienia na wysokim poziomie i zapadająca w pamięć, a nawet ? rozbudzająca chęć na poszerzenie swojej wiedzy o jej bohaterach. Spędziłam z nią wspaniały czas i będąc pod jej ogromnym wrażeniem niezmiernie ją polecam!
Opinia bierze udział w konkursie