SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dzwonek na długą przerwę

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Spisek Pisarzy
Oprawa miękka
Liczba stron 426
  • Wysyłamy w 24h - 48h

Opis produktu:

Adrianna Szymańska-Zacheja
Spisek Pisarzy

Witamy w analogowej Polsce 2008. Dla wielu dzwonek na długą przerwę jest tu najgorszym odgłosem.

„Wataha”, czyli Wagan i jego paczka, chociaż wieczorami wymiata na placu rynkowym w tańcu ognia, w szkole jest dręczona przez „elitę” – bogatych uczniów, dla których przemoc to forma rozrywki. Druga klasa przynosi zarówno eskalację rówieśniczej agresji, jak i niespodziewane sojusze; u progu dorosłości nic nie jest czarno-białe, zwłaszcza gdy płonie młodzieńczą pasją.

Poszukiwanie własnej tożsamości oraz walka z narastającą przemocą rozgrywają się tu na tle sensualnej, buntowniczej muzyki początku tysiąclecia, żółtego okienka Gadu-Gadu, tajemniczych kręgów w zbożu i gęstej atmosfery niewielkiej mieściny. Możecie być pewni, że podlany naftą i podpalony Dzwonek na długą przerwę powiedzie was niczym Prometeusz poprzez szaloną, intensywną młodość roczników 90. ku odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania. W czasach, gdy jeszcze nie szukało się ich tak chętnie w internecie, lecz w drugim człowieku.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Spisek Pisarzy
Oprawa: miękka
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 426
ISBN: 9788397035430
Wprowadzono: 10.05.2024

RECENZJE - książki - Dzwonek na długą przerwę

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Emilia anabaj. magical_bookcase_

ilość recenzji:171

6-06-2024 20:26

Wagan i jego paczka "Wataha", gdy tylko zajdzie słońce wymiatają w tańcu z ogniem, jednak w szkole są dręczeni przez ?Elitę"-ekipę bogatych uczniów, dla których przemoc to forma rozrywki. Jest rok 2008, rozpoczyna się druga klasa, a w małomiasteczkowym liceum zawiązują się nowe sympatie i antypatie. Jak to bywa w tym wieku, młodzież zaczyna dostrzegać wszystkie aspekty swojej seksualności, co wywołuje wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Tak jak czytamy na okładce (z oznaczeniem 16+) w książce występują bardzo trudne tematy, takie jak przemoc, homofobia, transfobia, samobójstwo i molestowanie seksualne. Nie brakuje układów i układzików oraz jak to w małych miejscowościach bywa- ogromnego wpływu księży.
"Dzwonek na długą przerwę" to książka, która za sprawą rewelacyjnego oddania klimatu tamtych lat i niebywałego realizmu, przeniosła mnie w czasy mojego dorastania, ponieważ sama kończyłam liceum w roku 2007 i na własnej skórze odczułam jak okrutni potrafią być rówieśnicy. Na szczęście, tak jak Wagana, otaczała mnie grupa przyjaciół i ten czas wspominam wspaniale, ale widziałam i słyszałam wiele, i dziś pracując w szkole z dziećmi widzę, z jak wieloma trudnościami młodzi ludzie muszą mierzyć się samotnie.

Aż trudno mi uwierzyć w to, że tyle się przez ten czas zmieniło. Adrianna Szymańska- Zacheja w swoja powieść powplatała wiele smaczków, które osoby z roczników90 z pewnością wyłapią. To czas słuchania muzyki na Winampie, rozmowy na gg, brak YT, facebooka, instagrama czy tiktoka. To z jednej strony świat, w którym ludzie spędzają czas wolny w realu, (więc teoretycznie znają się lepiej), z drugiej to dużo mniejszy dostęp do informacji, brak tolerancji dla innego spojrzenia na świat, wiejskie zabobony.

"Dzwonek na długą przerwę" pokazuje trudną stronę dorastania na początku lat 2000. To książka brutalna, dosadna, ale i nieprzerysowana, szczera, prawdziwa. Jestem bardzo ciekawa jak odbierze ja współczesna młodzież, bo chociaż sporo się zmieniło, to jednak problemy poruszone w roku 2008 są cały czas aktualne.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?