Edgar Allan Poe urodził się w 1809 roku w Stanach Zjednoczonych. Po dziś dzień najbardziej znany jest jako mistrz gatunku grozy, a jego dzieła nadal są wydawane. Jego twórczość charakteryzuje się mrocznym nastrojem i wyjątkowym stylem. Do najbardziej znanych dzieł Poe można zaliczyć ?Kruka?, ?Zagładę domu Usherów? czy ?Czarnego Kota?. Jednak podziwiając jego zdolności literackie warto również pochylić się nad życiorysem Autora, a ta biografia jest do tego wprost idealna.
John Tresch podejmuje się przybliżenia życiorysu Poe od najmłodszych lat. Ten znany wszystkim Autor nie miał łatwego życia, osierocony, rozdzielony z rodzeństwem, wychowywał się w domu, w którym nie zaznał wiele miłości. Szybko musiał się usamodzielnić, a los i tak ciągle stawiał przed nim kolejne wyzwania. W swoim krótkim życiu przekonał się aż nazbyt dobrze, czym jest bieda, głód, strata najbliższych oraz odrzucenie. Choć obecnie jego twórczość nadal znajduje wielu zwolenników, w XIX wieku trudno mu było znaleźć osoby zainteresowane jego dziełami. Imał się różnych prac, jednak nigdy nie porzucił tego, co było mu najbliższe ? pisarstwa. Wszelkie zawirowania życiowe, odejście z domu rodzinnego, przedwczesna śmierć brata i żony oraz kolejne, kończące się fiaskiem interesy, sprawiły, że bardzo często sięgał po alkohol, który finalnie okazał się jego zgubą. Co ciekawe, jego śmierć po dziś dzień pozostaje zagadką.
?Ciemna strona Księżyca? obfituje w smutne wydarzenia związane z życiem Poe. Napisana przyjemnym, angażującym językiem, umiejętnie prowadzi czytelnika nie tylko przez losy znanego Autora, ale też przez świat jakże nam odległy, bo dziewiętnastowieczny. Okraszona rysem historycznym przybliża nam postaci z tamtych czasów i istotne wydarzenia, co stanowi idealne tło dla życiorysu Poe i świetnie je uzupełnia. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie, okraszone mnóstwem rycin nawiązujących do Poe i jego świata, a także dokładne przybliżenie jego twórczości. Zdecydowanie jest to pozycja warta poznania, i to nie tylko dla fanów Poe, ale też zainteresowanych życiem w XIX wieku oraz ceniących dopracowane biografie, które pozostawiają czytelnika z nutą nostalgii.
Opinia bierze udział w konkursie