Opis produktu:
"Ekonomia w jednej lekcji" Henry'ego Hazlitta, opublikowana po raz pierwszy w 1946 r., stała się książką ponadczasową. Napisana przystępnym, żywym językiem stanowi kompendium wiedzy ekonomicznej, dlatego jest idealnym źródłem dla szerokiego spektrum odbiorców - od laików po zawodowych ekonomistów.
Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji "ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów". Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej "lekcji", która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia.
W 26 rozdziałach (lekcjach) omówione zostały wszystkie kluczowe zagadnienia takie jak: regulacje cen, płace, kredyty, inflacja. Autor bezpardonowo rozprawia się również z najczęstszymi mitami, sofizmatami i manipulacjami dotyczącymi problematyki gospodarczej.
Lektura książki pobudza do refleksji i logicznego myślenia, rozwija u czytelników świadomość natury procesów gospodarczych, pozwalając im w konsekwencji na samodzielne rozpoznawanie błędów ekonomicznych oraz tworzonych na ich podstawie populistycznych rozwiązań politycznych.
Jak uprzątnąć ekonomiczne mity, które rozpanoszyły się w Polsce i zniewalają młode umysły? Jak obudzić przedsiębiorczość? Jak wytłumaczyć, że programy rządowe przynoszą więcej szkód, niż pożytku?
Wystarczy dobra książka - napisana przystępnym, żywym językiem, by fascynowała. Tak prosta, by mógł ją zrozumieć laik. Tak doskonała, by otwierała oczy profesjonaliście. Ponadczasowa, zawsze aktualna.
O książce powiedzieli:
`Książka (...) tak potężna dzięki swej przejrzystości i przystępności, że możemy śmiało - bez żadnych wątpliwości - stwierdzić, że ukształtowała ona nasz świat.`
Steve Forbes
`Ta książka to wybitne dzieło. Akcentuje dokładnie to, co trzeba powiedzieć, wykazując rzadką śmiałość i uczciwość. Nie znam żadnej innej współczesnej książki, z której inteligentny laik może nauczyć się tak wiele o podstawowych twierdzeniach ekonomicznych w tak krótkim czasie.`
F. A. Hayek
`Wyjaśnienie funkcjonowania systemu cenowego zaoferowane przez Henry'ego Hazlitta stało się prawdziwym klasykiem: jest ponadczasowe, bezbłędne, niezwykle kształcące.`
Milton Friedman
Wydanie Instytutu Misesa będzie trzecim wydaniem po polsku, skorygowanym i znacznie poprawionym względem poprzednich.
Henry Hazlitt (1894-1993) - amerykański dziennikarz, krytyk literacki, popularyzator wolnego rynku i austriackiej szkoły ekonomii, autor 25 książek oraz licznych artykułów o tematyce ekonomicznej. Publikował w takich pismach jak Wall Street Journal, New York Times, Freeman, National Review, Newsweek. Był współzałożycielem pierwszego wolnorynkowego think tanku Foundation for Economic Education (1946) oraz jednym z pierwszych członków Mont Pèlerin Society (1947).
SPIS TREŚCI
NA DOBRY POCZĄTEK (Krzysztof Rybiński)
STRUKTURA PRODUKCJI WIEDZY EKONOMICZNEJ (Mateusz Machaj)
PRZEDMOWA DO NOWEGO WYDANIA
PRZEDMOWA DO PIERWSZEGO WYDANIA
I. LEKCJA
ROZDZIAŁ 1 Lekcja
II. LEKCJA ZASTOSOWANA
ROZDZIAŁ 2 Rozbita szyba
ROZDZIAŁ 3 Dobrodziejstwa zniszczenia
ROZDZIAŁ 4 Roboty publiczne oznaczają podatki
ROZDZIAŁ 5 Podatki zniechęcają do produkcji
ROZDZIAŁ 6 Kredyty rządowe zakłócają produkcję
ROZDZIAŁ 7 Przekleństwo maszyny
ROZDZIAŁ 8 Programy "podziału pracy"
ROZDZIAŁ 9 Demobilizowane oddziały i biurokraci
ROZDZIAŁ 10 Fetysz pełnego zatrudnienia
ROZDZIAŁ 11 Kogo "chronią" cła?
ROZDZIAŁ 12 Kampania na rzecz eksportu
ROZDZIAŁ 13 Ceny "parytetowe"
ROZDZIAŁ 14 Uratować przemysł X
ROZDZIAŁ 15 Jak działa system cen?
ROZDZIAŁ 16 "Stabilizowanie" cen towarów
ROZDZIAŁ 17 Kontrolowanie cen przez rząd
ROZDZIAŁ 18 Skutki kontroli czynszów
ROZDZIAŁ 19 Ustawowe płace minimalne
ROZDZIAŁ 20 Czy związki zawodowe naprawdę podnoszą płace?
ROZDZIAŁ 21 "Tyle, aby odkupić produkt"
ROZDZIAŁ 22 Funkcja zysku
ROZDZIAŁ 23 Miraż inflacji
ROZDZIAŁ 24 Atak na oszczędzanie
ROZDZIAŁ 25 Lekcja ponownie wyłożona
III. LEKCJA PO TRZYDZIESTU LATACH
ROZDZIAŁ 26 Lekcja po trzydziestu latach
UWAGI O KSIĄŻKACH
INDEKS NAZWISK
INDEKS RZECZOWY