SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ekstaza

Lata 90. Początek

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Marginesy
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 344

Opis produktu:

Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie Smells Like Teen Spirit.
Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście - obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię - zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.
Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge`u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła `New York Timesa`. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.
Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.
Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.
Anna Gacek - dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem `W Tonacji Trójki`, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave`em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów `Rzeczy ulubione`, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury.
Ekstaza to jej pierwsza książka.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Dzień Babci i Dziadka,  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka,  książki dla babci
Wydawnictwo: Marginesy
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 150x230
Liczba stron: 344
ISBN: 9788366671492
Wprowadzono: 13.09.2021

RECENZJE - książki - Ekstaza, Lata 90. Początek - Anna Gacek

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Kasia

ilość recenzji:2

7-11-2021 10:51

Słuchacze Trójki na pewno dobrze znają Annę Gacek. Przez 20 lat tworzyła i współtworzyła szereg programów, w których z ogromnym uczuciem i pasją opowiadała nam, czego nowego lub starego warto posłuchać. Teraz z równie ujmujący sposób wspomina dla nas ostatnią dekadę minionego stulecia w książce "Ekstaza. Lata 90. Początek".

Anna Gacek pisze o popkulturze lat 90tych z takim uczuciem, że natychmiast wywołuje w czytelniku tęsknotę za tamtym okresem. Po kiczowatych i przerysowanych latach 80tych, ludzie zachwycili się prostotą i bezpretensjonalnością grungeu i niepasującą do obowiązujących w świecie mody kanonów piękna nieszablonową urodą Kate Moss. Nareszcie można było być sobą! Nie udawać, że jest się bardziej cool niż w rzeczywistości.

Autorka wspomina kariery największych zespołów lat 90tych, najbardziej kultowe produkcje filmowe i telewizyjne oraz rewolucję w świecie mody. I chociaż na Red Hot Chilli Peppers i Nirvanie, to ja akurat "zęby zjadłam", Anna Gacek potrafiła przedstawić mi parę nieznanych faktów, a niektóre znane w nowej perspektywie. Dzięki niej po raz kolejny na nowo zachwyciłam się "Nevermind", choć to i tak jeden z moich ulubionych albumów wszech czasów. Dowiedziałam się też, że to młodziutka aktorka i modelka Alicia Silverstone w teledysku do singla "Cryin" Aerosmith spopularyzowała kolczyk w pępku. Po tym klipie dziewczyny na całym świecie zapragnęły być jak ona i masowo uderzyły na salony piercingu.

Jestem rocznikiem "Nevermind", "Ten", "Achtung Baby", "Use Your Illusion", "Gish", "Pretty on the inside", "Blood Sugar, Sex Magic", "Badmotherfinger" i czarnego albumu Metalliki. To był fenomenalny rok. Czy kiedykolwiek w historii powtórzyła się taka kumulacja przełomowych wydawnictw muzycznych? Nie sądzę. I może zabrzemię jak boomer twierdząc, że kiedyś to było... Ale nie oszukujmy się, lata 90te to na prawdę było coś!

Na szczęście to jeszcze nie koniec. Autorka w tytule zapowiedziała sama, że to dopiero "Początek". Czekam niecierpliwie na kontynuację.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

zaczytanalala

ilość recenzji:165

2-10-2021 20:25

Lata 90-te to czas dużych zmian. Całkowicie zmieniły się kanony piękna wśród fotomodelek, a także muzyka, styl ubierania i życiowe priorytety. Autorka przeprowadza czytelnika przez największe zmiany, jakie dokonały się latach 90. Pokazuje, jak duży wpływ na młodzież miała muzyka grunge. Wydaje się, że czasy te stanowiły zwrot o 180 stopni w stosunku do dotychczasowego życia. Okazuje się jednak, iż nie wszystko było tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Większość z czołowych artystów tamtych czasów nie radziła sobie z tak dużą sławą i popadała w narkotykowe nałogi, które niejednokrotnie prowadziły do śmierci. Podziwiani przez wszystkich kończyli samotnie, a posiadanie ogromnych majątków nie było w stanie ukoić ich bólu, poczucia samotności i niezrozumienia.
Autorka w bardzo przystępny i przejrzysty sposób prowadzi nas przez zmiany lat 90. Ukazuje nie tylko jasne strony słaby, ale także jej bolesne kulisy. Wspomina Nirwanę, Pearl Jam, Guns N? Roses oraz inne zespoły przodujące na ówczesnych listach przebojów. Ukazuje upadek Madonny, Michaela Jacksona oraz modelek wówczas już uważanych za zbyt idealne. Stawiano wtedy na ukazywanie codzienności oraz naturalności. Książka jest niesamowicie wciągająca i intrygująca. Do tej pory nie zaczytywałam się w takiej tematyce, ale autorka zdecydowanie zachęciła mnie do pogłębienia wiedzy. Liczę, iż nie będzie to ostatnia pozycja, jaka wyjdzie z rąk Anny Gacek, ponieważ sama chętnie sięgnęłabym po kolejne jej książki. Przez chwilę czułam się, jakbym sama stanowiła część tamtejszej społeczności i obserwowała wszystko z zza kulis. Zdecydowanie jest to książka, po którą warto sięgnąć.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Iwona Nocoń.

ilość recenzji:92

1-10-2021 08:04

Ekstaza to pozycja zakwalifikowana jako reportaż dotyczący lat 90. Według okładki miałam w książce znaleźć informacje na temat muzyki, filmów, seriali, teledysków i idoli z tamtych lat. Gdzie kucharek sześć... Ten reportaż można było podzielić na kilka etapów i przybliżyć każdą z tych rzeczy w osobnym rozdziale. Nie wiem jaki był pomysł na tę książkę, ale ja nie do końca odnalazłam się czytając ciągle o modelkach, Nirvanie i Kurcie Cobaine. Przepraszam jeszcze pojawiła się Madonna. A że zagrała w kilku filmach w tamtym okresie to i temat kina po łebkach został odhaczony. Nie no, tak się nie robi. Skoro można było przeznaczyć kilka stron modelkom, w takim samym wymiarze można było ten czas poświęcić, filmom, o których naprawdę warto wspomnieć. Ja rozumiem, że o dopiero początek wchodzenia w ten świat. Ale naprawdę można to było ugryźć od innej strony. Lata 90 były atrakcyjne za granicą. A co z Polską? Będzie drugi tom?
Talent do pisania autorki jest niepodważalny. Czułam, że to, co znajduje się w środku jest napisane z pasją. Nie zmienia to faktu, że nie weszłam w ten świat tak jakbym chciała. A bardzo mi zależało. Urodziłam się w 92 roku i poza muzyką disco polo niewiele pamiętam. Gdybym mogła cofnąć się w czasie to zamiast romantyzmu i podaniu ręki Mickiewiczowi, oraz dwudziestolecia międzywojennego i zatańczeniu z Eugeniuszem Bodo wybrałabym lata 90. Tylko wtedy chciałabym mieć 30 na karku i cieszyć się tym okresem.
Może zbyt wiele wymagałam od tej lektury. Może nie tędy droga. Ode mnie 4/10.
PS. W książce pada rozwiązanie zagadki śmierci Laury Palmer, bohaterki serialu Miasteczko Twin Peaks. Widziałam serial i uniknęłam niepotrzebnych spojlerów. Ale są jeszcze tacy, którzy tej produkcji nie widzieli. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam i zastanawiam się co kierowało autorką, by ujawnić tę informację. ????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

suzuuhime

ilość recenzji:8

19-08-2021 17:07

Zachęcający opis. Z niecierpliwością czekam na premierę:)

Czy recenzja była pomocna?