SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Elryk z Melnibone (twarda)

Elryk Saga Tom 1

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2024
Oprawa twarda
Liczba stron 704
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już w poniedziałek!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.

Opis produktu:

Mroczna opowieść fantasy, w której bohater o niezwykłych mocach próbuje ocalić przed zagładą rozpadający się świat starego imperium.

Oto niezwykłe przygody Elryka, ostatniego cesarza imperium Melnibone, oraz jego rozumnego wampirycznego miecza, Zwiastuna Burz, który potrafi wysysać dusze i siłę pokonanych przeciwników.

Potęga Melnibonian, starożytnej rasy władającej światem przez dziesięć tysięcy lat, chyli się ku upadkowi, atakowana przez sąsiadujące ze Smoczą Wyspą ludzkie królestwa. Zasiadający na Rubinowym Tronie Elryk to wyjątkowy bohater - choć o słabym ciele i uzależniony od narkotyków podtrzymujących jego siły witalne, to jednak dzięki odziedziczonym po przodkach mocom jest potężnym czarnoksiężnikiem potrafiącym przyzywać demony, władającym żywiołami i do tego korzysta z ciągłej pomocy Władców Chaosu.

Białowłosy i szkarłatnoooki Elryk z Melnibone samotnie kroczy wśród światów multiwersum, budząc strach wśród wrogów i przyjaciół, rywalizując ze swym podłym kuzynem Yrkoonem o panowanie nad baśniową krainą.

W tomie:

Elryk z Melnibone
Perłowa forteca
Żeglarz na Morzach Przeznaczenia
Klątwa białego wilka
O książce

Elryk z Melnibone jest jednym z tych gigantów fantasy, którzy wstrząsnęli gatunkiem. Może nie tak znany jak Conan czy Gandalf, ale mimo to jest w tym samym nielicznym klubie postaci wymienianych jako przełomowe dla opowieści spod znaku magii i miecza.

Fantasyliterature.com
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Wydawnictwa: Zysk
Kategoria: Fantastyka,  fantasy,  Dark fantasy,  Heroic fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 150x230
Liczba stron: 704
ISBN: 9788383350387
Wprowadzono: 23.02.2024

Michael Moorcock - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Elryk z Melnibone, Elryk Saga Tom 1 - Michael Moorcock

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

sni*****************

ilość recenzji:429

4-06-2024 19:15

Elryk z Melniboné to książka, która zaciekawiła mnie głównie z powodu intrygującego głównego bohatera, wcześniej nie miałam styczności z twórczością Michaela Moorocka, dlatego uznałam, że jest to dobry powód, aby to zmienić. Autor przenosi nas do dekadenckiej i pełnej przemocą krainy Melniboné, gdzie czarownicy żyją ramię w ramię ze smokami i demonami. Bardzo lubię taką mieszankę, miałam nadzieję, że ta historia mi się spodoba. W tej książce jest motyw zemsty, magii, złych bogów, różne płaszczyzny rzeczywistości, wybór między przeznaczeniem i wolną wolą. To historia człowieka pchniętego do władzy, której tak naprawdę nie chce, ale jest zdeterminowany, by ją utrzymać.
Głównym bohaterem książki autorstwa Michaela Moorocka pod tytułęm ?Elryk z Melniboné ? jest Elryk, który objął tron po śmierci ojca, próbuje wprowadzić reformy w swoim społeczeństwie, wywołuje tym wściekłość wśród ?starej gwardii?, która postrzega go jako słabego nowicjusza i wichrzyciela. Elryk jest cynicznym i melancholijnym królem, urodzony, jako okaleczony albinos utrzymuje się przy życiu jedynie dzięki potężnym lekarstwom i miksturom. Zdaje sobie sprawę, że nie ma innego godnego następcy i od niego samego zależy przetrwanie jego niegdyś potężnego narodu. Kuzyn Elryka, Yyrkoon, nie ma cierpliwości do swojego fizycznie słabego krewnego i nieustannie knuje, by przejąć tron. Wielu poddanych wolałoby, aby tron Melniboné zajmował charyzmatyczny Yyrkoon, który wygląda i zachowuje się tak, jak przystało na przywódcę. Jest silny, zwinny i nacjonalistyczny i chce przywrócić Melniboné do dawnej świetności. Czy Elryk straci władzę? Czy Elryk powinien poświęcić swoje osobiste ideały, aby być przywódcą, którego żąda jego lud?
?Elryk z Melniboné ? to dzieło dające do myślenia, atrakcyjne dla tych, którzy chcą po prostu przeczytać dobrą historię o mieczu,i magii, walkach z demonami w podziemiach. Jednym z podstawowych wątków książki jest to, że Elryk zmaga się ze swoją tożsamością i miejscem w społeczeństwie, w którym nie czuje się do końca jak w domu, tak jak powinien. Styl Moorcocka jest bujny i liryczny, ale nie jest rozwlekły. Proza jest nasycona nutą melodramatu, bardzo dobrze sprawdza się w tego rodzaju opowieściach. Budowa świata jest wypełniona ciekawymi koncepcjami, które dodają narracji smaku. Postacie są jednowymiarowe, ponieważ są ustawionymi elementami dla sił wyższych igrających z ludzkim życiem. W wielkim planie wszechświata są to zasadniczo delikatne marionetki, z którymi bogowie mogą robić, co im się podoba, niezależnie od ilości śmierci i cierpienia, jakie to powoduje. ?Elryk z Melniboné ? jest przepełniony efektownymi scenami akcji, sprawiają, że trudno się oderwać od lektury.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mil**********

ilość recenzji:1989

9-03-2024 06:09

ELRYK PROSTY, ALE FAJNY

Tak w skrócie można podsumować tę serię niezbyt imponujących rozmiarami tomów (skoro w tej książce mieszczą się cztery z nich to sami chyba rozumiecie). Nie jest to wymagająca lektura, ot prosta, lekka i przyjemna, z całkiem ciekawym bohaterem, nadająca się też dla nieco młodszych ? ot choćby takich nastoletnich ? czytelników, ale że jednocześnie to klasyka, to nawet w tej prostocie pokazuje, że można mimo to pisać dobrze, ciekawie i w fajnym stylu. Więc tak, rozrywka to tylko, wiadomo, ale za to na poziomie i naprawdę całkiem przyjemna.

Poznajcie Elryka, który po śmierci swojego ojca, sam zostaje nowym cesarzem imperium Melniboné. Z tym, że Elryk to człowiek pełen słabości, uzależniony, a jednocześnie władający potężną magią. No i wampirycznym mieczem, Zwiastunem Burz. A wiadomo, władanie cesarstwem to nie jest bajka, wrogowie czekają, więc na naszego bohatera czeka niejedno wyzwanie i?

Z tym ?Elrykiem? to było tak, w 1961 roku na łamach magazynu ?Science Fantasy? pojawił się tekst ?The Dreaming City?, gdzie postać debiutowała. Do końca 1962 roku powstało 6 nowelek z bohaterem, a w kolejnych dwóch latach autor wrócił do tematu i dopisał jeszcze cztery, a potem sporadycznie tworzył kolejne, aż w 1972 roku zaserwował nam w końcu powieść, która otwiera ten tom, czyli ?Elryk z Melnibone?. Nie była to pierwsza powieść z serii, ale okazała się najwcześniejsza pod względem wydarzeń, więc tu dostajemy ją jako otwierającą sagę. Nie chcę tu wnikać w zawiłości chronologii, ale obecnie za pierwszą część uchodzi ?The Folk of the Forest? z 2023 roku, a opowiadania z lat 60., posklejane w dłuższe formy znajdują się na samym końcu. A pomiędzy jest cała masa plątania, bo np. ?Perłowa forteca?, która tu jest jako druga, w oryginale wyszła dopiero w 1989 roku, a potem mamy dalsze historie z lat 70. Jakby tego było mało, niektóre historie mają jeszcze różne tytuły w zależności od wydania (?Los Białego Wilka? wydawany bywa jako ?Śniące Miasto?, a ?Znikająca Wieża? to także ?Śpiąca Czarodziejka?).

Aż dziw, że w całym tym zamęcie okazuje się, że mamy do czynienia z prostymi, niewymagającymi, ale całkiem nastrojowymi historiami. Zebrane tu pierwsze cztery tomy (a raczej ?pierwsze? cztery tomy należałoby powiedzieć), to fajne historie, może nie jakieś epickie, ale nastrojowe, z akcją, przygodami, magią, nawet baśniowością. Czasem ma to w sobie coś z horroru ? jakieś drobne elementy, jak te wampiryczne chociażby ? czasem jakąś zabawną nutę. Wszystko tu jest co prawda czarnobiałe właściwie, schematyczne, ale fajnie, choć specyficznie napisane i z prosto, ale wyraziście nakreślonymi bohaterami. Do tego mamy ładne wydanie (myślę, że cała seria zmieści się w trzech tomach, ale czas pokaże, aż tak nie analizowałem detali) w twardej oprawie i?

No jak ktoś lubi klasykę, nawet taką lżejszą i prostszą, mniej wymagającą, może sięgać śmiało. Wiadomo to nie Tolkien ani nikt tego pokroju, ale jednak o niebo lepsze to niż współczesne fantasy. A fakt, że możemy łyknąć cztery tomy na raz zamiast poznawać to część po części, ma swój urok.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?