SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Fantastyczne opowieści wigilijne (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 330

Opis produktu:

Od drogi do Betlejem po drogę ku gwiazdom. Od zaułków warszawskiej Pragi po dziwne obyczaje na odległych planetach. Od cichej nocy po inwazję obcych. Od Świętego Mikołaja po Dziadka Mroza. Od fantasy po cyberpunk i od science fiction po horror.

Fantastyczne opowieści wigilijne to antologia świątecznych opowiadań najlepszych zagranicznych i polskich autorów fantastyki. Wśród nich między innymi Orson Scott Card, Joe Haldeman, Connie Willis, Łukasz Orbitowski, Mirosława Sędzikowska i Krzysztof Kochański.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Zysk
Kategoria: Fantastyka,  fantasy,  Science-fiction,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 330
ISBN: 9788382020816
Wprowadzono: 25.11.2020

RECENZJE - książki - Fantastyczne opowieści wigilijne - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Kosz z Książkami

ilość recenzji:210

6-12-2020 12:53

,,Fantastyczne opowieści wigilijne? to zbiór trzynastu opowiadań, każde innego autora ? znajdziemy tutaj zarówno zagranicznych (jak dla przykładu Orson Scott Card czy Connie Willis) jak i naszych rodzimych twórców (Łukasz Orbitowski, Mirosława Sędzikowska). Tym co łączy wszystkie historie, jak nietrudno się domyślić, jest ich fantastyczny charakter, jak i około świąteczna tematyka. Trzeba jednak przyznać, że opowiadania są bardzo różnorodne, mamy tu sporo klasycznego science fiction, opowiadania stricte fantasy (dowiemy się np. jak wyglądały święta pewnego czarodzieja), nieco grozy, są tematy cięższe, lżejsze i takie zupełnie pośrednie ? ot, dobrze opowiedziana historia. Jedne zaskakują, zmuszają do przemyśleń, inne z kolei stanowią po prostu dobrą rozrywkę.

Bo, co przede wszystkim trzeba podkreślić, jest to bardzo dobry zbiór opowiadań. Przyznam szczerze, że mimo iż fantastykę kocham całym sercem, to do tej pory nie czytałam niczego o tematyce około świątecznej i sięgając po ,,Fantastyczne opowieści wigilijne? miałam naprawdę spore oczekiwania. I całe szczęście zostały one w pełni spełnione. Zobaczyłam święta w zupełnie nowej odsłonie, która bardzo przypadła mi do gustu. Z trzynastu opowiadań tak naprawdę nie polubiłam się jedynie z ,,Wigilijnymi psami? Łukasza Orbitowskiego, inne, jak to zazwyczaj bywa w przypadku zbiorów opowiadań, podobały mi się w mniejszym lub większym stopniu, jednak każde kończyłam zadowolona z lektury, a to przecież najważniejsze.

Connie Willis i jej ,,Gazetka? była cudownym wstępem do przygody z ,,Fantastycznymi opowieściami wigilijnymi? ? to opowiadanie aż tchnęło duchem przedświątecznych przygotowań, a przy tym było cudownie przewrotne. Naprawdę wciągnęłam się w nakreśloną przez autorkę historię o bądź co bądź nietypowej inwazji obcych! Następnie Mirosława Sędzikowska zapoznała mnie ze wspomnianym już wcześniej czarodziejem, który zmuszony został wystąpić w nieco innej roli, niż ta do której przywykł na co dzień ? było to krótkie, choć urocze i pełne ciepła spotkanie. Z kolei Krzysztof Kochański poszedł w zupełnie odmiennym kierunku kreśląc przed czytelnikiem wizję świąt, których zamiast wyczekiwać z utęsknieniem, trzeba się obawiać i modlić o ich przetrwanie. Nic więcej nie zdradzę, dodam jedynie, że choć był to jeden z najkrótszych tekstów w antologii, to najbardziej zapadł mi w pamięć. Pomysł na historię jest po prostu rewelacyjny ? to trzeba przeczytać! Następnym niesamowitym, acz również niepokojącym, opowiadaniem byli ,,Trzej królowie? Orsona Scotta Carda ? takiej wersji wędrówki trzech mędrców chcących powitać dzieciątko, z pewnością nie będziecie się spodziewać. Kolejny świetnie zrealizowany pomysł, który przyprawia o dreszcze. Ostatnim opowiadaniem o którym muszę wspomnieć jest ,,Dziecko z Marsa? Davida Gerrolda ? pełna ciepła historia o adoptowanym chłopcu, która jednocześnie rozczula, ale też wywołuje niezły zamęt podczas lektury. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych historii.

Cóż więcej mogę dodać, poza tym, że wydanie również prezentuje się naprawdę pięknie ? twarda oprawa z obwolutą, klimatyczna ilustracja na okładce, a w środku wiele dobrej lektury. Polecam z całego serca ? dla siebie albo dla kogoś bliskiego na prezent. Jeżeli kochacie fantastykę bądź po prostu dobre opowiadania ? będziecie zachwyceni.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Chomicz

ilość recenzji:6

21-12-2020 11:09

"Fantastyczne opowieści wigilijne" to kolejna świetna antologia opowiadań w klimacie świątecznym - jednych z najlepszych, zagranicznych jak i polskich autorów fantastyki.
.
Ja fantastykę jak i święta uwielbiam, więc koniecznie musiałam te opowiadania przeczytać. Czy ten tytuł mnie rozczarował? Absolutnie nie! Owszem, były opowiadania, które mnie kompletnie nie interesowały. Ale większość z nich, to takie perełki, do których na pewno jeszcze powrócę! Ponadto mamy tutaj taką różnorodność, że na bank, każdy fan fantastyki znajdzie sobie tutaj coś dla siebie. Co do mnie, to ja jestem mega oczarowana fabułą jak i stylem autorów! Nie spodziewałam się, że ta książka, aż tak do mnie trafi. A jednak! Poznałam święta z zupełnie innej strony i to okazało się bardzo ciekawe i oryginalne. Mega sie cieszę, że miałam możliwość przeczytania tej książki, gdyż jest to kawał świetnej fantastyki. Nie zastanawiajcie się, tylko czytajcie!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

M

ilość recenzji:1989

4-12-2020 07:25

FANTASTYCZNE ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to chyba mój ulubiony okres w roku. Owszem, miałem etap w swoim życiu, że dosłownie mdliło mnie na myśl od tej skomercjalizowanej gwiazdkowej atmosferze, niemniej czas ten minął dzięki mojej lepszej połowie. I teraz co roku, w grudniu, w formie swoistego odliczania do Wigilii, staram się oglądać co najmniej jeden świąteczny film dziennie, a przy okazji czytać najróżniejsze dzieła utrzymane w tym klimacie. Nic więc dziwnego, że z taką niecierpliwością czekałem ?Fantastyczne opowieści wigilijne?. W końcu nie dość, że to lektura stricte gwiazdkowa, choć jednocześnie dostatecznie nietypowa, by zadowolić tych, którzy nie przepadają za dzwoniącymi dzwoneczkami i zapachem korzennych przypraw, to jeszcze jest to fantastyka (a gatunek ten uwielbiam) i to jeszcze napisana przez najróżniejszych mistrzów gatunku z Polski i zagranicy. I nie zawiodłem się, dostając dokładnie to, czego oczekiwałem, w formie jaka mnie usatysfakcjonowała.

Pierwsza gwiazdka na niebie, czy pierwsza Gwiazdka wśród gwiazd? Tu wydarzyć może się dosłownie wszystko, łącznie z inwazją obcych. Nie ważne jednak, czy wydarzenia dzieją się w Warszawie, czy odległym kosmosie, jakie rodzaje obrzędów nas czekają i która z wersji Świętego Mikołaja się pojawi, Święta to Święta. A te będą naprawdę fantastyczne!

Każdy wie, jak to bywa z antologiami: nigdy nie są równe poziomem. Nie ważne czy tworzą je teksty jednego człowieka, czy wybór prac mistrzów albo debiutantów, zawsze znajdą się lepsze i gorsze. Nie inaczej jest i tym razem, jednak ?Fantastyczne opowieści wigilijne? to rzecz, która nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a jest to poziom naprawdę wysoki, co cieszy, bo naprawdę liczyłem na tę książkę.

Na tom składa się trzynaście tekstów trzynastu autorów z polski i zagranicy. Mamy tu nagradzanych mistrzów fantastyki, takich jak Connie Willis (rekordzistka wśród pisarzy pod względem wyróżnień ? zdobyła 11 nagród Hugo oraz 6 nagród Nebula), Joe Haldeman (pamiętacie jego ?Wieczną wojnę??), Orson Scott Card (ten od ?Gry Endera?) czy Robert Reed (świetne opowiadanie ?Miliard Ew? w jednym z numerów ?Nowej Fantastyki?). Mamy też rodzimych autorów, jak Marek Oramus (?Trzeci najazd Marsjan?) i nawet Łukasz Orbitowski (w doskonale znanym wszystkim jego miłośnikom tekście) nie zawodzi, chociaż (mimo świetnego warsztatu) jego twórczość bywa mocno przereklamowana.

Wszyscy oni zanurzają się w świat szeroko pojmowanej fantastyki. Każdy robi to na swój sposób, każdy eksploruje inne gatunkowe pola, ale wszyscy robią to świetnie. Mamy tu teksty lżejsze, mamy tu cięższą fantastykę, mamy rzeczy bardziej przyziemne i bliskie nam, mamy też prace zupełnie od ziemi (i Ziemi) oderwane. A wszystko to naprawdę cieszy i dostarcza niezapomnianych przeżyć. I często zaskakuje ? nie tylko tym, ile udało się znaleźć świątecznej fantastyki (choć dorzuciłby tu jedno czy dwa klasyczne opowiadania).

Reasumując: kolejna pozycja, którą przed Świętami poznać warto. To kawał udanej książki, która satysfakcjonuje miłośników fantastyki i fascynatów gwiazdkowych klimatów, nawet jeśli te czasem są jedynie tłem. Ja ze swej strony polecam gorąco i cieszę się, że takie pozycje pojawiają się na naszym rynku.

Czy recenzja była pomocna?