SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Fizyka rzeczy niemożliwych

Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 384

Opis produktu:

Promienie śmierci, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidzialność. Czy pojawią się już w najbliższych dziesięcioleciach, czy dopiero za tysiące lat?

Jeszcze sto lat temu uczeni stwierdziliby, że lasery, telewizja i bomba atomowa to pomysły całkowicie wykraczające poza obszar idei możliwych do realizacji. W `Fizyce rzeczy niemożliwych` znany fizyk Michio Kaku sprawdza, w jakim stopniu rozwiązania techniczne i urządzenia spotykane w fantastyce naukowej, które obecnie uważa się za niemożliwe, staną się w przyszłości częścią naszej codzienności.

Od teleportacji po telekinezę, Kaku, wykorzystując świat fantastyki naukowej, bada podstawy - i ograniczenia - praw fizyki w znanej nam dzisiaj postaci. W tej frapującej i dającej do myślenia książce autor wyjaśnia:
- w jaki sposób optyka i elektrodynamika mogą nam kiedyś pozwolić na zakrzywianie światła wokół przedmiotu, niczym nurtu strumienia wokół głazu, czyniąc go niewidzialnym dla wszystkich patrzących w jego kierunku `w dół rzeki`;
- jak rakiety z silnikiem strumieniowym, żagle laserowe, napęd na antymaterię i nanorakiety mogą kiedyś przenieść nas do najbliższych gwiazd;
- w jaki sposób telepatia i psychokineza, uważane za pseudonauki, mogą w przyszłości okazać się możliwe dzięki postępom w obrazowaniu rezonansu magnetycznego, informatyce, nadprzewodnictwie i nanotechnologii;
- dlaczego wehikuł czasu jest, jak się wydaje, zgodny ze znanymi prawami fizyki kwantowej, chociaż skonstruować go mogłaby jedynie niezwykle zaawansowana cywilizacja.

Kaku wykorzystuje każde z omawianych rozwiązań technicznych jako punkt wyjścia do wyjaśnienia leżących u jego podstaw praw nauki. `Fizyka rzeczy niemożliwych` to porywająca naukowa przygoda, w trakcie której czytelnicy, poznając zadziwiający świat nauki, jednocześnie uczą się i bawią.

Michio Kaku - jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, kieruje katedrą fizyki City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: `Wizje`, `Wszechświaty równoległe`, `Hiperprzestrzeń`, `Kosmos Einsteina`, `Przyszłość umysłu` oraz `Przyszłość ludzkości`, a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 142x202
Liczba stron: 384
ISBN: 9788382342215
Wprowadzono: 15.07.2021

RECENZJE - książki - Fizyka rzeczy niemożliwych, Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie - Michio Kaku

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 23 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    3
  • 3
    3
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katrina

ilość recenzji:53

brak oceny 7-05-2017 17:01

Kiedy fantastyka naukowa kłamie, a kiedy przedstawia teorie mogące okazać się prawdą? W swojej książce Michio Kaku wyjaśnia, dlatego wkrótce może będziemy tworzyć broń laserową oraz czemu niedługo możemy się cieszyć teleportacją oraz wyjaśnia, dlaczego przewidywanie przeszłości jest fizycznie niemożliwe.

Do fizyka mi daleko. Tę dziedzinę traktuje raczej jako ciekawostki, ale niekoniecznie te najciekawsze: zdecydowanie bardziej interesuje mnie biochemia. Mimo to po ?Fizykę rzeczy niemożliwych? sięgnęłam i nie żałuje, mimo bycia zupełnym laikiem w tej dziedzinie.
Michio Kaku to naukowiec uwielbiając fantastykę, co jak najbardziej widać w jego książce. Właściwie w każdym rozdziale pojawiają się nawiązania do popularnych dzieł, takich jak ?Star Trek?, ?Harry Potter?, czy ?Gwiezdne wojny? dzięki temu problematyka, którą przedstawia ?Fizyka rzeczy niemożliwych? jest łatwiej przyswajalna. W końcu o wiele łatwiej jest coś zapamiętać, gdy nawiązuje do czegoś, co już znamy.
Kolejną zaletą tej pracy jest ogromny porządek. Kaku podzielił ją na trzy części. W każdej z nich wyjaśnia zagadnienia dzieląc je od najbardziej prawdopodobnych do realizacji po te, których prawdopodobnie zrobić nie możemy. Na dodatek autor wyjaśnia wszystko stosunkowo prostym językiem, choć oczywiście typowo fizycznego żargonu chwilami nie da się uniknąć. W tej książce nie da się zgubić co naprawdę jest zaletą, nie ważna, czy sięga po nią laik, czy ktoś bardziej doświadczony.
Choć Kaku pisze ciekawie i mądrze, nie jest geniuszem pióra. Z resztą, nie musi być, w końcu to literatura popularnonaukowa, aczkolwiek nie mogę nie zwrócić uwagi na... nawiasy, które w tej książce zastępują często akapity. Cóż, uważam, że jego redakcja powinna nad nimi popracować, aczkolwiek nie jest to niewybaczalny błąd :)
?Fizyka rzeczy niemożliwych? pozwala czytelnikowi na zrozumienie niektórych zasad fizyki, przy okazji dostarcza ogromu ciekawostek, zarówno typowo historycznych, jak i tych naukowych. Kaku posługuje się literaturą, filmem i mitologią, by wyłożyć swoje teorie najłatwiej, jak się da. Jednocześnie autor szanuje czytelnika i nie robi z niego kompletnego idioty, co niestety w takich książkach się zdarza :)
Czytając, myślałam nad targetem tej książki i chociaż uważam, że właściwie to literatura dla ?każdego zainteresowanego? to szczególnie dla trzech grup, czy w trzech przypadkach sprawdzi się najlepiej.
Po pierwsze, to bardzo dobra literatura dla początkujących pisarzy fantastyki. Może im otworzyć oczy, uchronić przed bazowymi błędami i po prostu nauczyć rzeczy, które taka osoba wiedzieć musi. Przy okazji może stać się też niezłą inspiracją.
Po drugie, to książka dla fanów fantastyki, którzy po prostu chcieliby wiedzieć, czy da się stworzyć pelerynę niewidkę z ?Herry?ego Pottera?, czy też nie :)
Po trzecie to doskonała książka dla ucznia liceum zainteresowanego fizyką. Nie sądzę, by wewnątrz było coś przerastającego osoby w tym wieku, a niewątpliwie znajomość tej książki pozwoli nie raz zaskoczyć nauczyciela.
?Fizyka rzeczy niemożliwych? to kawałek dobrej, ciekawej literatury popularnonaukowej, która rozszerza horyzonty i przyzwyczaja nas do typowego dla fizyków słownictwa. Choć wymaga skupienia i nie porywa tak, jak robią to powieści zasługuje, by poświęcić jej te parę dni.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

AlexFox

ilość recenzji:2

brak oceny 3-04-2017 18:09

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

W książce "Fizyka rzeczy niemożliwych" znany profesor fizyki Michio Kaku w klarowny sposób objaśnia złożone zagadnienia kosmologiczne, matematyczne i fizyczne posługując się znanymi powszechnie przykładami dzieł kinematograficznych (serial Star Trek, film Powrót do przyszłości), podstawowymi twierdzeniami, a dla urozmaicenia przytacza też "życiowe" przykłady. Autor nawiązuje także do złożonej historii komputerów, którą przedstawia w łopatologiczny sposób.
Książka zawiera rozbudowaną bibliografię w języku polskim i angielskim, a także kilka stron przypisów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Mariusz

ilość recenzji:1

brak oceny 7-03-2014 14:51

Micho Kaku to prof fizyki, który jest od dłuższego czasu obecny w portalach społecznościowych. Zainteresowałem się głównie dlatego, że znajomi często mi go polecali. Książkę kupiłem, bo spodobało mi się i chciałem więcej się dowiedzieć o "niemożliwych"-możliwych zjawiskach. Wiecie, że teleportacja to kwestia czasu, bo już są pierwsze dobre wyniki? Przeczytajcie!

Czy recenzja była pomocna?