SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gad. Spowiedź klawisza

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 272

Opis produktu:

Wstrząsający reportaż o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw.

Paweł Kapusta oddaje głos gadom - tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Oddziałowi, dowódcy zmian, wychowawcy, dyrektorzy mówią o brudzie tej roboty, już do końca życia pozostającym w psychice. O szokujących zdarzeniach, z którymi muszą się mierzyć niemal każdego dnia. O codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia.

Odwiedzając zakłady karne, prześwietlając oddziały, cele i gabinety, Kapusta szuka dziur w niewydolnym systemie. W systemie, w którym zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze. W którym pojęcie resocjalizacja stanowi dla osadzonego jedynie sposób uzyskania dodatkowej przepustki. Który - według funkcjonariuszy - w dużej mierze bandytów produkuje, a nie nawraca. Który zaczyna się chwiać. Bo kto chce iść do pracy, w której napięcie sięga zenitu, a pensja bruku?

Bohaterowie mówią też wprost: tak, w polskich więzieniach bije się osadzonych. Tak, w polskich więzieniach problemem jest nielegalny kontakt ze skazanymi - przemyt, handel, noszenie grypsów, telefonów komórkowych, alkoholu. Kontakty seksualne strażników z więźniami. Praca operacyjna służb specjalnych, pozwalających bandytom na prowadzenie nielegalnych biznesów zza więziennych murów.

Kto powie, że nowa książka Kapusty jest brudna, będzie miał całkowitą rację. Ktoś doda, że jest wulgarna, momentami wręcz obrzydliwa i szokująca - też się nie pomyli. Najważniejsze, że jest prawdziwa. A prawda w niej zawarta ścina momentami z nóg.

Druga książka reporterska finalisty Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę `Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 135
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-8032-382-7
Wprowadzono: 27.09.2019

RECENZJE - książki - Gad. Spowiedź klawisza - Paweł Kapusta

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 18 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

oczytana kryminolog

ilość recenzji:55

24-05-2020 12:35

Społeczeństwo od zawsze przejawiało zainteresowanie tym, co jest dla nich nieosiągalne. Trudno o sferę życia bardziej tajemną, niż ta, która dzieje się za murami więzienia. Wylądowanie za kratami stanowi przerażającą wizję. Nie tylko dla więźniów.

Autor w bardzo rzetelny i transparentny sposób przedstawił więzienne realia, widziane oczami strażników Służby Więziennej. Zawód ?klawisza? okazuje się być bardzo wyniszczający i zdecydowanie nie jest to profesja dla osób wrażliwych ? podobnie zresztą jak ten reportaż. Paweł Kapusta zaczerpnął wiedzy u osób, które od podszewki znają życie za kratami. Bazował on na opowieściach osób, które w przeszłości wykonywały zawód strażnika Więziennego lub nadal go sprawują.

Reportaż ?Gad. Spowiedź klawisza? przedstawia patologie i inne mniejsze nieprawidłowości, do jakich dochodzi po obu stronach barykady. ?Bohaterami? tych historii są strażnicy, jak i więźniowie. W opisanych przez autora wydarzeniach wiele dowiemy się o przywilejach i roszczeniowej postawie wielu więźniów czy też o ich resocjalizacji ? czy raczej jej braku. Niektóre opowieści przywołują poczucie obrzydzenia, zwłaszcza ma to miejsce przy tak kuriozalnych historiach jak ta, gdy więzień wysmarował się własnymi ekskrementami, by utrudnić strażnikom pracę.

Po zakończeniu tej lektury, głowę czytelnika wypełnia wiele refleksji. Moją główną myślą było to, że wraz z wyznaczeniem granicy w postaci więziennych murów, kończy się granica przyzwoitości i tego, co normalne.

Reportaż autorstwa Pawła Kapusty to książka nietuzinkowa i bardzo potrzebna, ponieważ wiernie oddaje więzienną rzeczywistość, bez zbędnego koloryzowania. W zasadzie jakiekolwiek wyolbrzymianie nie było w przypadku tej pozycji potrzebne, ponieważ i bez tego, obraz, jaki nakreślił autor może do głębi poruszyć czytelnika. #zawódrecenzent

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Kasia

ilość recenzji:1

15-10-2019 07:35

Takie reportaże aż chce się czytać! Kapusta zmierzył się z ciekawym, ale trudnym tematem. Efekt końcowy genialny! Czyta się jednym tchem. Czekam na więcej pozycji od tego autora.

Czy recenzja była pomocna?

Patrycja

ilość recenzji:1

14-10-2019 20:43

O pracy klawiszy i więziennym życiu od kuchni. W czasie czytania ani przez moment nie czułam nudy. Przytoczone historie opisane bardzo barwnie, charakterystycznym, więziennym językiem. Ciekawa podróż do życia toczącego się za kratami. Polecam wszystkim!

Czy recenzja była pomocna?

Bartek

ilość recenzji:1

13-10-2019 11:26

I takie reportaże to ja rozumiem. Nie ma tu nudy, Jest napięcie. Czyta się bez chwili wytchnienia. Kapusta to solidna firma. Czekam na kolejne rzeczy od niego.

Czy recenzja była pomocna?

Bartek

ilość recenzji:1

13-10-2019 11:25

I takie reportaże to ja rozumiem. Nie ma tu nudy, Jest napięcie. Czyta się bez chwili wytchnienia. Kapusta to solidna firma. Czekam na kolejne rzeczy od niego.

Czy recenzja była pomocna?

Gaja

ilość recenzji:1

12-10-2019 17:35

Prawdę i tylko prawdę. Paweł Kapusta tym razem słucha z uczciwością i wielką uwagą "klawiszy", przez co po raz kolejny doskonale, celnie i bez zawahania pokazuje potłuczony system i poświęca refleksje na mit resocjalizacji.

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1082

9-10-2019 13:50

Jak wygląda życie za kratami? Z jakimi problemami boryka się system więziennictwa?

Autor, na podstawie rozmów z dyrektorami, oddziałowymi, wychowawcami roztacza przed nami szokujący obraz polskiego więziennictwa, jego ułomności i występujących w nim patologii.

Czy można się dziwić, że są tak ogromne braki kadrowe, a chętnych do pracy nie przybywa? Przecież to praca w ciągłym napięciu i poczuciu zagrożenia, nie tylko ze strony najgroźniejszych przestępców, ale i prokuratury. Jeden błąd, poważne uchybienie i klawisz może znaleźć się po drugiej stronie krat.

W którą stronę zmierza system więziennictwa, gdzie osadzonemu wolno wszystko, "a funkcjonariuszowi zostają trzy środki przymusu bezpośredniego: proszę, bardzo proszę i błagam"?

Nie myślcie jednak, że klawisze są aniołami. Ciemną stronę systemu penitencjarnego autor przedstawia w formie siedmiu grzechów popełnianych za murami więzienia. Przemyt, handel i kontakty seksualne z więźniami, alkoholizm i nadużywanie przemocy? To codzienność, czy pojedyncze przypadki?

Autor zwraca również uwagę na nieudolność procesu resocjalizacji. Procesu, w którym również my, jako społeczeństwo odgrywamy ogromną rolę piętnując osoby z wyrokami i skazując je na ostracyzm. Wykluczenie społeczne, brak możliwości znalezienia pracy i utrzymania się powodują, że dla wielu osadzonych więzienie staje się domem. Miejscem znanym i przez to bardziej bezpiecznym, niż świat zewnętrzny.

Mocną, brutalną prawdę o polskim systemie penitencjarnym czyta się jednym tchem, jak najlepszą powieść z dreszczykiem. Przystępna, ciekawa forma wciąga, ale jednocześnie szokuje i wstrząsa czytelnikiem. To rzetelny obraz więziennictwa we wszystkich możliwych odcieniach szarości, bez koloryzowania, bez upiększania.

Czy recenzja była pomocna?

Asia

ilość recenzji:2

4-10-2019 17:49

W końcu, coś, co lubię ???? Autor prezentuję tematykę i zagadnienia, które mnie bardzo interesują. Zaczynam dopiero czytać "Gad. Spowiedź klawisza", ale już wiem, że warto było ją kupić ????

Czy recenzja była pomocna?

Asia

ilość recenzji:1

3-10-2019 21:50

W końcu, coś, co lubię ???? Autor prezentuję tematykę i zagadnienia, które mnie bardzo interesują. Zaczynam dopiero czytać "Gad. Spowiedź klawisza", ale już wiem, że warto było ją kupić ????

Czy recenzja była pomocna?

Zuza Maniek

ilość recenzji:174

27-09-2019 11:31

Byłam w więzieniu. I to nie raz. Recydywa normalnie ???? Spieszę wyjaśnić - byłam po właściwej stronie krat ???? ukończyłam resocjalizację, ale podczas praktyk zderzyłam się z murem rzeczywistości i wiedziałam już, że w zawodzie pracować nie będę. I choć pobyt w ZK uważam za niezwykle interesujący, to praca tam może pogrzebać wszelkie ideały. Dlaczego? Wszystkie te powody opisał w fantastycznym reportażu Paweł Kapusta.
.
Realia są takie, że strażnik ma pracę (dosłownie!) obrzydliwą, niebezpieczną, skrajnie stresującą, nisko płatną, obecnie bez możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jest nieustannie narażony na agresję fizyczną, nie wspominając już o słownej. Ogarnia stado ludzi bez potrzeb wyższych, roszczeniowych, piszących hobbystycznie skargi. Zepsutych i bezwzględnych. A najwyższa kara, jaką mogą dostać, to izolatka! Praw osadzonych bronią 24 instytucje, praw klawiszów tylko związek zawodowy.. Owszem, są i tacy, którzy nie powinni tam być - choćby alimenciarze. Czy nie powinni opracować długów, zamiast "odsiedzieć"? .
Resocjalizacja. Pięknie brzmi, szkoda, że działa właściwie w minimalnym ułamku osadzonych. Przeludnienie, niechęć oskarżonych, brak wsparcia po opuszczeniu murów ZK, trudności z legalnym zatrudnieniem, powrót do patologicznego środowiska, spadek poziomu zarobku w porównaniu z przestępczym światem powoduje, że to nie ma szans. Występuje za to desocjalizacja. System produkuje, pogłębia patologiczne podejście do życia. Myślicie, że jesteście zorientowani w temacie? Przeczytajcie, przekonajcie się.
.
Paweł Kapusta napisał bardzo rzetelny reportaż, ogląda więzienie z różnych stron, pod różnym kątem i są to bardzo celne spostrzeżenia. Jest wiele tematów, które dla osób z zewnątrz są równie interesujące, co wstrząsające. A do tego wszystko jest opisane żywym językiem, barwnie. To fascynująca opowieść! O ludziach. O człowieczeństwie. Do bólu prawdziwa. Ważna. .

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?