Geniusz i świnie
Rzecz o Jacku Karpińskim O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
książka
Wydawnictwo JanKa |
Oprawa miękka |
Liczba stron 260 |
Opis produktu:
"Geniusz i świnie" - to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927-2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło - dla Polski, bo dla konstruktora i owszem - ogromne kłopoty.
Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu?
Bo żył w komunistycznym kraju? I jego komputer mógł stać się konkurencją dla radzieckiego? A może miał zbyt trudny charakter? Łatwiej by mu pewnie było za granicą, ale tam, choć propozycji nie brakowało, pracować nie chciał. Czy dlatego, że wychowany został na patriotę i nie tylko walczył - był żołnierzem legendarnego batalionu "Zośka" - ale też pragnął pracować dla kraju? I pracował, choć władze usuwały go z kolejnych zakładów jako wroga ludu.
Piotr Lipiński szuka odpowiedzi na te i inne pytania, choćby o współpracę z tajnymi służbami; bada archiwa, rozmawia z ludźmi, którzy Karpińskiego znali, oraz z samym bohaterem swej opowieści. W efekcie książka jest nie tylko portretem intrygującej osobowości i obrazem specyficznego okresu naszych dziejów, ale też pasjonującą opowieścią o cenie twórczości i ryzyka, które wymaga ofiar, ale nadaje życiu smak.
Piotr Lipiński (1967) - reporter historyczny. Przez niemal dwadzieścia lat był związany z Gazetą Wyborczą. Autor książek "Humer i inni" - o pierwszym w III Rzeczpospolitej procesie zbrodniarza stalinowskiego, "Bolesław Niejasny" - o Bierucie, komunistycznym prezydencie Polski, "Ofiary Niejasnego" - o prześladowanych w latach stalinizmu, "Towarzysze Niejasnego" - o sprawujących władzę komunistach, "Raport Rzepeckiego" - o twórcy powojennego podziemia antykomunistycznego, pułkowniku Janie Rzepeckim. Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika Press w kategoriach reportaż i wywiad.
W 2009 r. na łódzkim Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument "Co się stało z polskim Billem Gatesem?", który posłużył za punkt wyjścia dla książki "Geniusz i świnie".
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.