"Uchronienie się przed klęską leży w naszych rękach, ale okazji do pokonania przeciwnika dostarcza sam przeciwnik."
Mimo, że powieść oscyluje wokół męskich obszarów zainteresowań, nowych technik wykorzystywanych w przemyśle wojskowym, to jednak łatwo dałam wciągnąć się w intrygującą i zatrważającą wizję bliskiej przyszłości. Ciekawie było zagłębiać się w szczegółowe opisy broni, systemów komunikacji i strategii wojennych, tym bardziej, że autorzy w znacznym stopniu bazowali na współczesnych osiągnięciach myśli ludzkiej w tych dziedzinach. Wiele odwołań do przełomowych odkryć naukowych, rewolucyjnych wynalazków i wdrażanych innowacji. Sympatycznie było również podążać za wyraźnym polskim akcentem uwzględnionym w powieści.
Sporo pomysłowości, kreatywności, pobudzania wyobraźni. Wybuch bomby radiologicznej, zniknięcie ośrodka światowego przemysłu naftowego, ogromny kryzys gospodarczy, zagadkowe międzynarodowe przedsięwzięcia. Udajemy się na stację kosmiczną, do głębin oceanu, morskich przestrzeni i na lądowe terytoria. Śledzimy intrygujące losy i poczynania głównych bohaterów, naszą uwagę przyciągają zwłaszcza kobiece postaci, wyróżniające się zarówno z ambitnej i chwalebnej strony, jak i morderczej i owianej zemstą. Interesujące odwołania do naświetlenia pokoleniowych różnic i podobieństw w postrzeganiu świata, roli środków masowego przekazu, zależności międzyludzkich, definicji autorytetu, czy właściwej hierarchii wartości życiowych.
Na podstawie współczesnej mapy politycznej świata, historycznych uwarunkowań, wojennych doświadczeń, gospodarczych priorytetów, społecznych zależności, P.W. Singer i August Cole proponują nakreślenie potencjalnego scenariusza zdarzeń w niedalekiej przyszłości. Zaburzenia demograficzne, utrata równowagi sił, nowe ambicje mocarstwowe, efekty wielomiliardowych zadłużeń, kopiowanie najnowocześniejszej technologii, odkrycie nowych złóż potrzebnych do wyprodukowania energii, maksymalne wykorzystanie przestrzeni okołoziemskiej, wszystko składa się na zajmujący obraz cywilizacji, nastawionej na zyski i korzyści, zwłaszcza w skali makro.
Światowy konflikt mocarstw, Chiny z władzą zdominowaną przez wojskowych, biznesmenów i multimiliarderów, oraz Rosja, wchodząca z nimi w układy, występują zbrojnie przeciwko Stanom Zjednoczonym. Widać pieczołowitość i staranność w przygotowywaniu się do przejęcia pałeczki w globalnej produkcji, handlu, bankowości, komunikacji, czy pozyskiwaniu surowców naturalnych. Amerykanie, zbyt pewni własnych sił i możliwości, przeoczają pierwsze symptomy załamania stabilizacji i zachwiania przyjętego porządku, zmuszeni zostają do cofnięcia się. Jednakże pomimo wielkich obaw i ograniczeń, z uporem i stanowczością, próbują odzyskać to, co utracili.
Walka z tak silnym przeciwnikiem wymaga nie tylko wyjątkowego sprytu, ale również wiąże się z ogromnymi stratami w ludziach, wyposażeniu i ciężkim sprzęcie. Cierpi na tym stabilny wizerunek mocarstwa, które ochraniało parasolem bezpieczeństwa innych, a teraz w szybki sposób straciło poważne atuty, pozwoliło się sprytnie podejść i znacząco osłabić. Chińczycy efektownie złamali defensywną potęgę Stanów, ale nie zdołali pokonać ducha walki, męstwa, odwagi i heroiczności. Amerykanie sięgają po stare rezerwy floty morskiej, przywołują do służby kadrę będącą już od wielu lat na emeryturze, poszukują wyjątkowych indywidualności naukowych, tak aby stanąć do ostatecznego starcia, choć zwycięstwo wydaje się praktycznie niemożliwe.
Opinia bierze udział w konkursie