Aurena jest ulubienicą króla Midasa. Jej skóra jest złota, dotknięta niezwykłym darem władcy. To kochanka, nałożnica Midasa, która żyje w luksusach, a jednak zamknięta jest w klatce jako cenny okaz władcy. Podczas jednej z uczt Midas wykorzystuje Auren jako swoją kartę przetargową, by zyskać poparcie sojusznika. Kobieta czuje się oszukana, zdradzona i przehandlowana za wojsko. Co jeszcze Midas jest gotów zrobić, by podbić sąsiednie królestwo?
Gild to pierwszy tom serii Saga o złotej niewolnicy autorstwa Raven Kennedy. Główną bohaterką oraz narratorką powieści jest Auren. To dziewczyna pochodząca ze slumsów, którą w pewnym momencie pod swoje skrzydła przygarnął Midas. Król sprawił, że dziewczyna zamieniła się w złoto, ale nie stała się posągiem ? i to niejedyna rzecz, która odróżnia ją od innych kochanek. Od tej pory była najcenniejszym skarbem władcy. Jako kochanka i główna nałożnica była okazem zamkniętym w klatce ? podziwiana przez gości Midasa, nienawidzona przez jego żonę.
Powieść pokazuje losy dziewczyny. Poznajemy ją, gdy jest już na dworze Midasa. Jej życie składa się z powtarzalnych czynności ? ucztuje, ogląda wydarzenia zza krat, podziwia wyczyny króla w alkowie i sama się mu oddaje. Monotonię przerywa pewna uczta, podczas której Auren zostaje sprowadzona do roli nagrody. Jest zawiedziona, przerażona, ale też zdradzona. Wcześniej była traktowana jak klejnot koronny, była nietykalna, a teraz sam Midas traktuje ją jak przekazywane z rąk do rąk trofeum. Oczywiście, jest cenna, bo pozwoli mu na wygranie wojny, ale jednocześnie potraktowana zostaje przedmiotowo.
Interesującym wątkiem w powieści jest kwestia relacji Auren z innymi niewolnicami. Kobieta jest na uprzywilejowanej pozycji nie tylko ze względu na swoją złotą skórę, lecz także dlatego, że od lat towarzyszy Midasowi, ma własne komnaty, jest rozpieszczana. Nie czuje się jednak przez to lepsza ? może myśl, że to do niej Midas będzie wracał nocami daje jej poczucie bezpieczeństwa i nie czuje się zazdrosna, gdy patrzy na jego igraszki z innymi nałożnicami. Nie udaje jej się jednak zaprzyjaźnić z innymi kochankami króla. Nawet w czasie, gdy wszystkim zagraża niebezpieczeństwo, a kobieta stara się pomóc innymi, nie jest traktowana życzliwiej.
Ważnym motywem w powieści jest rola kobiet. Nie chodzi tylko o to, że są one niewolnicami seksualnymi króla. Warto spojrzeć na to, jak są traktowane ? jak zabawki, chwilowe kaprysy. Mężczyźni widzą tylko ich ciała, nie rozmawiają z nimi, wykorzystują je i porzucają. Rolą kobiet jest sprawienie im przyjemności, bycie posłusznymi. Kobiety sprowadza się do roli niewolnic seksualnych, które można bić, katować, byle tylko odegrały rolę erotycznej zabawki. Auren dodatkowo jest tu pokazana jako nagroda, którą król może przekazać w zamian za coś dla niego istotnego. Także żona Midasa jest tu jedynie tłem dla króla, mimo że to dzięki niej zdobył tron, gdy brali ślub. Nie ma znaczącej roli na dworze, bo to władca wniósł złoto do skarbca dzięki swojemu darowi.
W książce nie brakuje scen erotycznych. Nie są to jednak opisy miłosnych uniesień pełne subtelnych i delikatnych dotknięć i pocałunków. Często są to brutalne, pełne przemocy stosunki, w których jedna strona jest poddana okrutnemu traktowaniu. Gwałty i kupczenie ciałem to norma. Dlatego też powieść jest przeznaczona dla osób pełnoletnich.
Nie zabrakło w powieści akcji. Podobało mi się, że pozycja nie jest nią przeładowana, a jednak w odpowiednich momentach fabuła nabiera rozpędu. Dworskie intrygi także podkręcały atmosferę.
Gild czytało mi się bardzo dobrze. Ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła ? nie lubię erotyków i bałam się, że fabuła będzie miałka i powtarzalna, ale było inaczej. Owszem, cielesność odgrywała tu dużą rolę, jednak akcja skupiła się na zupełnie innych wątkach niż łóżkowe ekscesy. Ogromny plus za postać Midasa i retelling jego historii. Główna bohaterka była ciekawa, autentyczna, intrygująca. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów serii.
Opinia bierze udział w konkursie