SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gnoza (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo NOMOS
Oprawa twarda
Liczba stron 470
  • Wysyłamy w 2 - 4 dni + czas dostawy
  • z InpostPay 20 zł taniej

Opis produktu:

Kurt Rudolph - wybitny znawca gnozy i mandaizmu. Proponowana książka to kompendium wiedzy o gnozie i gnostycyzmie. Jest to cenna pozycja o charakterze wręcz encyklopedycznym, wprowadza istotną systematykę naukową tego zagadnienia. Informacje na temat istoty i struktury gnozy poprzedzone są wnikliwą analizą dziejów gnostycyzmu, jego transformacji oraz jego oddziaływania.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Filozofia,  Religie i mitologie
Wydawnictwo: NOMOS
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 150x210
Liczba stron: 470
ISBN: 978-83-7688-057-0
Wprowadzono: 23.01.2012

RECENZJE - książki - Gnoza - Kurt Rudolph

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

nannar02

ilość recenzji:146

brak oceny 13-10-2010 00:23

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Kurt Rudolph, to protestancki teolog, który w czasach NRD wykładał jako profesor historii religii na Wydziale Filozoficznym Karola Marksa w Lipsku. Po r.1990 pojawił się z gościnnymi wykładami w USA. Następnie został wykładowcą w Marburgu(Hesja). Jego książka to szczegółowa analiza dziejów gnostycyzmu, praktycznie na przestrzeni dwóch tysiącleci. Autor omawia gnozę helleńską, judeochrześcijańską, dotykając również jej islamskich odprysków. Manicheizm i kataryzm to dwie - pochodzące z jakże różnych epok - frakcje tego samego gnostyckiego dualizmu. Obok niezwykłych losów kataryzmu, szczególnie zdumiewające są miejsca do jakich dotarł do manicheizm. Już w r.719, w Pekinie zostaje wzniesiony pierwszy kościół wyznawców nauki Maniego. W latach 762-840, manicheizm zostaje religia państwową Ujgurów. W r.1120 zostaje wydany w Chinach anty-manichejski edykt. W tym czasie w Kraju Środka istnieje 40 manichejskich miejsc kultu. Lata 1150-1300, to okres "fascynacji katarskiej", w tym czasie (1217-58) Mongołowie kładą kres gminom manichejskim w Azji Centralnej i Zachodniej. Ale gnostycyzm nie umiera ! Ok. r.1450 zanika dopiero ruch bogomilski na Bałkanach (z którego wyłonili się katarzy). Idea dualistycznego gnostycyzmu pojawia się w 'Civitas Dei', św. Augustyna, jak i wiele stuleci później, w pieśni ... Marcina Lutra ('Silną twierdzą jest nasz Bóg'). Jeszcze w XVII w. w Bułgarii żyją ostatni paulicjanie, przedstawiciele ruchu gnostyckiego, który narodził się w Armenii i Syrii (ok. r.650). Ale z książki dowiadujemy się rzeczy jeszcze bardziej niezwykłej, oto gnostycyzm jest żywym organizmem i dziś ! Gnostyckie "ostatki" spotkamy w Iraku, głównie w Bagdadzie i Basrze (ok. 15.000 wyznawców). Autor pomimo 'marksistowskich naleciałości', z wielką dbałością o szczegóły stara się obiektywnie przedstawić losy gnozy i zarysować jednocześnie na jej tle dzieje wczesnego Kościoła. Książka ciekawie napisana, z pewnością niezwykle atrakcyjna pozycja dla osób zainteresowanych religioznawstwem i poszukujących mniej znanych uwarunkowań które kształtowały teologię pierwotnego Kościoła.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?