Zabawa czy biznes?
W ostatnim czasie słowo STARTUP przestało już zaskakiwać. Coraz częściej mówi się o nich zarówno w kontekście pierwszego biznesu, jak i sposobu na realizacje swojej pasji, a na całym świecie organizowane są spotkania z inwestorami, gotowymi wyłożyć określoną sumę pieniędzy, aby doprowadzić do realizacji biznesowych planów. Czy jednak startupy to temat zarezerwowany dla dorosłych? Czy pojawiające się na ten temat książki rzeczywiście muszą ujmować temat w taki sposób, że wielokrotnie bez akademickiego wykształcenia, nikt nie jest w stanie przez nie przebrnąć?
Okazuje się, że wcale nie musi tak być, co uświadamia nam rewelacyjna (i rewolucyjna) książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa PWN. Pozycja o przewrotnym tytule ?Gotowi na zabawę w biznes? Startup!?, autorstwa Krystiana i Krzysztofa Gontarek to niezwykle oryginalne spojrzenie na kwestię pierwszego biznesu i sposoby zarabiania pieniędzy. Dlaczego? Bowiem zwykle są to tematy, od których odsuwamy młodych ludzi, ale i sami czynimy z pieniędzy i sposobów zarobkowania temat tabu. Tymczasem warto uświadamiać dzieciom zarówno wagę pieniądza, jak i różne sposoby jego pozyskiwania, by miały one świadomość, że środki finansowe nie biorą się z bankomatu. Wspomniana książka jest krokiem w kierunku zwiększenia świadomości młodych ludzi, bowiem została napisana ? przez ojca i syna. Tym samym adresowana jest zarówno do nastolatków, którzy być może dostrzegą sposoby na rozwój swoich zainteresowań, wybiorą określoną ścieżkę rozwoju, jak i do osób starszych, w tym rodziców, pragnących spróbować swoich sił w biznesie, ale i wychować swoje dzieci na otwartych na nowe możliwości obywateli, którzy z chęcią podejmują nowe wyzwania.
Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza ? autorstwa Krystiana (syna) ? wprowadza nas w temat nowych technologii i zachwycających świat startupów, zaś druga ? stworzona przez Krzysztofa (ojca) ? przekonuje, że warto wspierać swoje dziecko w realizacji startupowych pomysłów i pokazuje, w jaki sposób to robić. Krystian Gontarek wraca wspomnieniami do początków swojej przygody z biznesem, czyli do cyklicznego wydarzenia Startup Weekend, podczas którego uczestniczące w nim osoby przedstawiają swoje projekty publiczności. Opowiada o swoim własnym projekcie, czyli aplikacji pozwalającej wybrać najlepsza grę dla każdego fana (GameTeller). Omawia też poszczególne kroki, składające się na przygotowanie projektu, wspomina o sukcesach i porażkach, o wątpliwościach, ale i o ogromnej determinacji, by się nie poddawać.
Krystian był wówczas najmłodszym uczestnikiem Startup Weekend, a mimo tego udało mu się zdobyć drugą nagrodę! To wydarzenie nie tylko zmieniło sposób myślenia młodego człowieka, ale też zapoczątkowało szereg zdarzeń, które można określić mianem przygody z biznesem, ale również próby kształtowania charakteru.
Z kolei Krzysztof Gontarek omawia sytuację z punktu widzenia ojca, zwracając uwagę na fakt, iż obecny system edukacji nie nadąża za tempem technologicznych zmian, które zachodzą w społeczeństwie. Wyraża przekonanie, że nauka poprzez praktykę (i nawet popełnianie błędów) stanowi wartościowy element procesu edukacji i przynosi dużo lepsze efekty, niż metody stosowane w tradycyjnych systemach nauczania. Podkreśla korzyści płynące z takiego podejścia (m.in. nauka planowania i zarządzania czasem, zachęta do samorozwoju, budowanie relacji i sieci kontaktów), ale zwraca również uwagę na zagrożenia (presja, źle dobrany materiał edukacyjny).
Lektura książki ?Gotowi na zabawę w biznes? Startup!?, poza oczywistymi kwestiami merytorycznymi, istotnymi dla każdego, kto myśli o własnym startupie, niesie również wartość dodaną, jaka jest przekonanie każdego rodzica, że warto wychowywać dzieci w taki sposób, by miały one szerokie horyzontu, by podejmowały wyzwania i nie zrażały się porażkami. Publikacja Krystiana i Krzysztofa Gontarek to ponadto lektura, po którą sięgnąć powinni nauczyciele, przede wszystkim nauczyciele przedsiębiorczości, odnajdując w niej inspirację i ? być może ? uwzględniając zawarte w niej wskazówki i informacje w swoich scenariuszach lekcji.
Opinia bierze udział w konkursie