Opis produktu:
Do pełnego obrazu Grecji niezbędny jest obraz wysp. Z samolotu widać, jak wyłaniają się z morza. Mają postrzępione brzegi i płowy kolor, niby skóra lwa rzucona na fale. Ujrzane z pokładu łodzi mają twarz ludzką: domy o płaskich dachach, pokryte wapnem, kręte uliczki, rybackie kutry, krzątanina ludzi przy wydobywanej z wody sieci....`
Tak pisał Zbigniew Herbert, wędrując z wyspy na wyspę po Morzu Egejskim. Myśmy też chcieli poznać życie wyspiarzy, docierając do nich na pokładzie jachtu i zaczynając spotkanie z nimi na nabrzeżach przystani rybackich czy w portowych tawernach. Nie zapominaliśmy też o kulturze antycznej i staraliśmy się dotrzeć do jej przetrwałych śladów na piętnastu odwiedzonych przez nas wyspach. Są one przedstawione w tej książce i dzięki temu czytelnikom, planującym spędzenie urlopu na jakiejś wyspie Morza Egejskiego, ułatwiamy wybranie takiej, która najbardziej ich zaciekawi.
Jerzy Samusik
Udając się do Grecji, na wyspy, do miejsc tak nasyconych historią i kulturą, ma się w zasadzie dwa wyjścia: można wziąć ze sobą na wycieczkę stos przewodników oraz opasłe tomy mądrych ksiąg, jakie napisano o tym miejscu na ziemi, i... nie wyjść z hotelowego pokoju, oddając się wnikliwej ich lekturze. A można wziąć też jedną, niezbyt opasłą książkę i - oddając się lekturze przy porannej kawie - dostać porcję podstawowej wiedzy w pigułce, a opasłe księgi doczytać po powrocie. I z tego właśnie powodu w podróż wziąłbym Grecję... Jerzego Samusika. Bo jest tu wszystko, co powinienem wiedzieć, zanim ruszę w drogę: trochę historii, przywołanych legend i mitów, opisów zabytków, ale też adres dobrej knajpki i kilka nazw dobrego wina. Czegóż chcieć więcej!
Piotr Brysacz, dyrektor artystyczne festiwalu literackiego Patrząc na Wschód
O autorze
Jerzy Samusik, doktor nauk medycznych, absolwent białostockiej Akademii Medycznej i warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wieloletni ordynator Oddziału Rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala w Białymstoku, obecnie wykładowca w białostockiej Wyższej Szkole Medycznej.
Kiedy paranie się wyłącznie medycyną przestało mu wystarczać, począł podróżować. Przejechał samochodem przez Saharę, w Wielkich Himalajach przeszedł pieszo 1300 km, w poszukiwaniu Pigmejów przemierzał dżungle Kamerunu, fotografował zwierzęta na Madagaskarze, nad jeziorem Czad i w rezerwatach Nigerii, jeepem dotarł w głąb Tybetu, łowił ryby w norweskich fiordach, na Labradorze i u wybrzeży Spitsbergenu, nurkował w Morzu Śródziemnym i Karaibskim, w Zatoce Meksykańskiej i Bengalskiej, wędrował ścieżkami Inków w Peru i Chile, wielokrotnie żeglował po Morzu Egejskim. Wszystkie te podróże opisał w dziesiątkach reportaży drukowanych w czasopismach popularno-naukowych i krajoznawczych oraz w kilkunastu książkach, takich jak Obrazki z Libii, Trypoliskie ABC, Podróż do Nordkapp, W cieniu Czomolungmy, Przez piaski i dżungle, Na himalajskich szlakach, Z plecakiem przez Indie. Od 2010 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.