SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Grzechy szejka

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Muza
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 384

Opis produktu:

Dubaj jest uznawany na całym świecie za ostoję nowoczesności: błyszczące drapacze chmur, tygiel kulturowy, gospodarz wydarzeń sportowych na wysokim poziomie, a nawet nowy gracz w wyścigu kosmicznym. Miastem rządzi szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum, wszechmocny multimiliarder. Ale postępowa propaganda jego królestwa jest przykrywką dla ciemnej strony emiratu. Najlepiej widać to w pałacu szejka.



Tom Steinfort, wielokrotnie nagradzany reporter 60 Minutes, spędził wiele lat na śledzeniu postępków szejka Muhammada i niepokojących realiów życia w Dubaju. Teraz dzieli się historiami odważnych osób, które doświadczyły horroru i uwierzyły mu, że dzięki publikacji, prawda ujrzy światło dzienne.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 130x205
Liczba stron: 384
ISBN: 9788328723405
Wprowadzono: 11.07.2022

RECENZJE - książki - Grzechy szejka - Tom Steinfort

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 5 ocen )
  • 5
    1
  • 4
    4
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

idrysss

ilość recenzji:153

29-07-2022 19:07

Słysząc słowo Dubaj, mamy przed oczami najnowocześniejsze miasto wypełnione po brzegi nowymi technologiami, bogactwem, drogimi samochodami i pełnymi osób ubranych kulturowo dla tego regionu.

Nikt nie widzi tego co się dzieje za pięknym obrazkiem potęgi kraju, ani tego co dzieje się za drzwiami wielu z domów, a szczególnie tych największych i najbardziej strzeżonych.

Autor Tom Steinfort zabiera nas do tego samego kraju, ale jednak wskazuje na historię za owych zamkniętych drzwi. Spotykamy kobiety dla których ta rzeczywistość jest okrutna, podła i nieakceptowalna. W kraju słuchać było wolno rodzące się ich szepty, ale były na tyle ciche, więc nikt ich nie słyszał. Te szepty nasiliły się i teraz coraz więcej osób chce poznać owe historię do tej pory nieznane.

Autor opisuje nam tak naprawdę życie owych kobiet. Szczególną uwagę skupiłam na rozległej historii księżniczki Hayi, ale także na niespokojnym życiu Latify. Obie kobiety miały cały czas pod górkę, nie łatwo się jest żyć w kraju w którym są pod stałą kontrolą.

Czytałam z niedowierzaniem jakich kroków podejmuje się szejk by przetrzymać "swoje" kobiety nadal w pałacu tak by nie pisneły nawet słówka, były grzeczne, siedziały cichutko i nie stawiały się właśnie jemu. On sam nie szczędzi w środkach by udaremnić jaką kolwiek formę buntu. A o ucieczce nawet nie wspomnę. Od razu widać, że w domu szejka są rządy twardej ręki i nikt nie ma prawa się temu sprzeciwiać.

Autor krok po kroku, rok po roku opisuje wydarzenia, które miały miejsce w Dubaju, jak i po za granicami kraju, które dotyczyło próbujących wyrwać się z żelaznych łańcuchów kobiet powiązanych z szejkiem Mohammedem. Jest to spójny i dokładny opis tamtych wydarzeń - mamy relacje Autora, opisy wiadomości na portalu społecznościowym, fragmenty tekstów, a nawet zeznań przed sądem. To wszystko tworzy komplety i rzetelny reportaż. Autor nie ogranicza się jak widać, tylko do swojego zdania na ten temat. Opiera się także na twardych faktach.

Nie zdziwiło mnie stwierdzenie Autora Toma, iż ta książka nigdy nie będzie mile widziana w kiosku na lotnisku w Dubaju. W kraju w którym kontroluje się wszystko i słowa krytyki nie są mile widziane? To nie jest zadziwajace. Jednak tutaj w Polsce możemy się dowiedzieć o tym co dzieje się w innej części świata.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ilona Wolińska.

ilość recenzji:167

23-08-2022 19:22

Dubaj to miasto, które na całym świecie uznawane jest za ikonę nowoczesności. Rządzi nim multimiliarder, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, człowiek, który umiejętnie skrywa swoją mroczną i złą stronę.
Gdy patrzymy na Dubaj z zewnątrz widzimy bogactwo, piękne samochody, błyszczące drapacze chmur. Nie widzimy natomiast tego co dzieje się w sercu miasta, a dokładnie w domach mieszkańców. Dubaj zatrważająco narusza prawa człowieka a kobiety traktowane są jak obywatele drugiej kategorii.

Biorąc do ręki "Grzechy Szejka" do końca nie wiedziałam czego się spodziewać, w ogromnej mierze byłam przekonana, że to kolejna z tych arabskich historyjek o kobietach dręczonych, malterowanych.. Bardzo się pomyliłam.
"Grzechy szejka" to bardzo dobrze napisany, rzetelny reportaż, w którym z każdej strony wylewa sie ogromny ból. Nie do pomyślenia jest to, że w dzisiejszych czasach są kraje, w których kobiety nie mają własnego zdania, są traktowane jak ludzie drugiej kategorii. I nie ważne jest, że jest to córka, żona, kochanka.
W tej historii jest wiele bólu i cierpienia, którego nie sposób zrozumieć. Lektura tej książki nie jest łatwa, wywołuje mnóstwo emocji, ale obok takich historii nie można przejść obojętnie. Z pewnością historia Latify jest tą, która na długo pozostanie w mojej pamięci.
Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zaczytanaori

ilość recenzji:1

26-07-2022 19:14

Bardzo lubię tego typu reportaże, które są ciekawie napisane, aż chce się czytać. Książka głównie poświęcona szejkowi oraz jego rodzinie, dzięki czemu możemy się przyjrzeć im trochę bliżej.

Ah ten Dubaj, ah te luksusy? jednak ładnie to wszystko wygląda tylko na zdjęciach. Nawiasem mówiąc należę do osób, które lubią widzieć o czym czytają, więc jak tylko pojawiała się jakaś osoba to szybko googlowałam, bo słynny filmik Latify pamiętam gdy wyciekł do mediów.

Ciężko jest zrozumieć, że w tych czasach kobiety dalej nie mają swoich praw, dla nas normalne rzeczy jak chociażby prowadzenie auta przez kobietę- dla nich są niepojęte.

Podczas czytania towarzyszyło mi tyle emocji? ale mogłam również w pewien sposób chociaż trochę ?poczuć? to co czuła Latifa, jak chociażby ten strach i tą bezradność gdy niestety została złapana. Te rozdziały czytałam z tak zaciśniętymi zębami, że bolała mnie potem cała szczęka. Tak chciałam aby wszystko się udało. Byłam w szoku jak zdeterminowaną była osobą. No smutno się to wszystko czytało. Ale bardzo polecam!

Czy recenzja była pomocna?

z_ksiazka_w_plecaku

ilość recenzji:959

17-07-2022 22:03

Jakie jest Wasze skojarzenie, gdy pomyślicie o Dubaju? U mnie zawsze jest to obraz nowoczesnego miasta z bardzo wysokimi budynkami. Bogactwo i nowe technologie.
A jakby na to miejsce popatrzeć z innej strony? Jakby tak otworzyć drzwi do jednego z domów, zwłaszcza do tego najbardziej stężonego. Jak myślicie, czy wtedy to miasto również by tak fascynowało?
Autor Tom Steinfort zabiera nas w podróż do kraju, które bywa bardzo okrutne dla kobiet. Krok po kroku opisuje co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, tych pięknych i bogatych domów. Mając XXI wiek ciężko, zwłaszcza nam kobietą, uwierzyć w to do jakich metod jest w stanie posunąć się szejk by jego kobiety były mu posłuszne i nie próbowały uciekać. A takie próby istniały. Shamsa ? jako pierwsza próbowała uwolnić się z tego piekła. Latify znana jest z apelu, który zobaczył na you tube cały świat. Mayi ? żona szejka, której jako jedynej udało się uciec.
Kobiety w Dubaju i w krajach arabskich nie mają prawa właściwie do niczego. Mężczyźni trzymają je żelazną ręką.
Książka jest świetnym reportażem o szejku Mohammedzie, który był okrutny i podły nawet dla swoich córek. Książka wzbudza wiele emocji i niestety są to negatywne emocje, bo ja nie wyobrażam sobie żyć w takim świecie jaki istnieje w Dubaju. Kobieta to obywatel drugiej kategorii, co dla mnie jest totalnie niewyobrażalne. Jest to świetny reportaż
Czytając ten reportaż zadawałam sobie pytanie dlaczego zachód milczy i ile lat jeszcze ta obojętność na los kobiet w krajach arabskich będzie trwać. Jak mężczyźni typu szejka będą jeszcze bezkarni?
Książka o multimiliarderze jest rzetelnie zebranymi informacjami podczas wywiadów z ludźmi, którzy żyli z szejkiem. I jeśli nie boicie się negatywnych emocji, jakie wywołuje czytanie tej książki i drastycznych scen oraz chcecie przeczytać dobry reportaż, który skłania do myślenia to bardzo polecam ?Grzechy szejka?.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:716

13-07-2022 11:49

Czy znacie osobiście lub z mediów szejka Mohammeda bin Rashida Saeeda Al Maktouma władcę Dubaju i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Jeżeli nie to pewnie słyszeliście o jego córkach Latifi i Shamsie oraz żonie księżniczce Hayi. Wszystkie trzy kobiety próbowały od niego uciec. Czy wszystkim to się udało?
Latifa próbowała 2 razy uciekać. Pierwszy raz próbowała to zrobić w wieku 16 lat. Kolejny raz 16 lat później. Jej prośby o pomoc możecie znaleźć w internecie. Przerażające filmiki, w których odpowiada o tym jak naprawdę wygląda jej życie. Nie jest tak kolorowe jak to w mediach opisuje jej własny ojciec. Zastanówcie się, gdyby miała idealne życie czy musiałaby uciekać? Obecnie nie wiadomo czy żyje, czy została skatowana przez wysłanników szejka Mohammeda. Czytając jej historię, byłam przerażona. Jak bardzo ojciec musi nienawidzić swoje dziecko, że dopuszcza się tak haniebnych czynów? Dzięki reportażowi "Grzechy szejka"poznacie również przyjaciół księżniczki Latify, którzy cały czas walczą o jej zdrowie i życie. Co się przydarzyło księżniczkom Shamsie i Hayi musicie przeczytać sami.
Dzięki autorowi z czystą pewnością wiem, że nigdy nie pojadę do "pięknego" Dubaju. "Piękny" jest tylko na pokaz, żeby ludzie przyjeżdżali, zachwycali się jego bogactwem i wydawali pieniądze. A tak naprawdę to kraina wielkiej obłudy, w której żelazną ręką rządzi szejk Mohammed. Czytając "Grzechy szejka" dowiedziałam się, że mieszkańcy Dubaju żyją w "Domu Wielkiego Brata". Dlaczego? W tym mieście znajdziecie tyle kamer, że to się w głowie nie mieści. Do tego wszystkiego trzeba dodać fakt, że rozmowy telefoniczne i internetowe są podsłuchiwane. Za każde złe słowo na temat szejka Mohammeda grozi kara pozbawienia wolności od 5-10 lat. Za dochodzenie prawdy na temat księżniczki Latify grozi podobna kara. Uważajcie na siebie, będąc w tym mieście. Jeżeli stanie się wam krzywda (gwałt) nie zgłaszajcie tego na policję, ponieważ zostaniecie wtrąceni do więzienia lub otrzymacie karę śmierci.
Jeden wielki dramat, żeby przestępca, który dopuścił się gwałtu, wyszedł na wolność, a jego ofiara w najlepszym razie gniła w więzieniu. Ciekawa jestem, co grozi szejkowi za jego zachowanie wobec najbliższych. Oczywiście, że nic, bo to on ma pieniądze, a jak wiecie ten kto je ma ten rządzi. Smutna prawda. W dodatku w ZEA kobiety są traktowane jak obywatelki drugiej kategorii. Nie mogę uwierzyć, że XXI wieku tak mocno łamane są prawa człowieka.
W tym reportażu znajdziecie również inne sekrety ? grzechy szejka Mohammeda, które ukrywa przed światem.
Przed wylotem do Dubaju radzę poczytać reportaż "Grzechy szejka".
Powinniśmy pokazać temu władcy, że źle robi. A jak tego dokonać? Dubaj omijać szerokim łukiem. Może wtedy zmięknie i inaczej spojrzy na swoje córki oraz cały świat.
Tak naprawdę o jego mrocznej stronie świat dowiedział się w marcu 2018 roku od samej Latify. Jakiś czas temu oglądałam ten filmik i powiem wam, że serce mi stanęło.
Czy nadal uważacie, że Dubaj to idealne miejsce na wakacje?
Z całego serca polecam ten reportaż, który pokazuje całą prawdę o władcy Dubaju.
Autor w swoim dziele również wyjaśnia, jak powstał Dubaj. Idealne dzieło na obecne czasy. Czytając "Grzechy szejka" nie miałam czasu na nudę. Tutaj znajdziecie mnóstwo emocji. Przeważnie mną telepało. Nie wyobrażam sobie zamknąć własne dzieci w złotych klatkach a obcym dzieciom pokazywać, jaka to ja jestem wspaniała, uczynna i nowoczesna. Mam nadzieję, że karma kiedyś wróci do tego człowieka.
A teraz, zamiast wychwalać pod niebiosa Dubaj, przeczytajcie reportaż Toma Steinforta "Grzechy szejka", który swoją premierę będzie miał 13.07.2022r..
...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?