SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Historie nie do końca zmyślone (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Przekrój
Oprawa twarda
Liczba stron 142
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Zupełnie nowe biografie znanych i lubianych postaci. W nieokiełznanej wyobraźni Tomasza Wiśniewskiego pan Twardowski trafia na Księżyc z winy pewnego lubieżnego widma, a królowa Marysieńka pada w ramiona na pozór zupełnie nijakiego kochanka. Tych historii - groteskowych, śmiesznych, niepokojących - nie powstydziliby się Italo Calvino ani Roland Topor.

Tomasz Wiśniewski
Pisarz, literacki filar kwartalnika "Przekrój", redaktor działu zmyśleń. Redaktor naczelny wydawnictwa Blaga, które specjalizuje się w wydawaniu nieistniejących książek. Istnieją za to książki O pochodzeniu łajdaków i Wstrząsająco przystojny mężczyzna - za pierwszą z nich Wiśniewski był nominowany do Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" oraz został uhonorowany Nagrodą Specjalną Krakowa - Miasta Literatury UNESCO (2016).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Opowiadania
Wydawnictwo: Przekrój
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 120x180
Liczba stron: 142
ISBN: 9788395500701
Wprowadzono: 01.10.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Historie nie do końca zmyślone - Tomasz Wiśniewski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ola poleca

ilość recenzji:4

12-06-2024 16:24

Pewien krytyk powiedział kiedyś, że pisarzy lubujących się w pisaniu opowiadań, można podzielić na dwa typy, tych którzy kontynuują tradycję Antoniego Czechowa i tych którzy zanurzają się w fikcjach Jorge Luisa Borgesa. Proza Tomasza Wiśniewskiego, począwszy od debiutanckiego zbioru ?O pochodzeniu Łajdaków?, wpisuje się we wzorzec Borgesa. Autora ?Wstrząsająco przystojnego mężczyzny? interesuje, przede wszystkim, ludyczny wymiar literatury, twórczość jako gra i zabawa. Podobnie jest z ?Historiami nie do końca zmyślonymi?, która jednakże kieruje czytelnika na nowe, interesujące tropy w pisarstwie Wiśniewskiego.

Tym razem autor wziął na warsztat ?Żywoty urojone? Marcela Schwoba, wymieszał je z surrealistycznymi zabawami z poprzednich swoich książek i przeniósł na poletko rewizjonistycznego polskiego pisarstwa historycznego XX-wieku. Na koncept ?Historii nie do końca zmyślonych? składają się opowieści opisujące postaci z historii Polski. Jednakże już sam tytuł jak i spis treści wprowadza nas w pewien dysonans, otóż obok bohaterek i bohaterów istniejących pojawiają się postaci o co najmniej podejrzanej proweniencji, ba znajdziemy między innymi ? jak podpowiadają nam daty życia? postać pochodząca z przyszłości.

Podobnie jak w poprzednich wydawnictwach Wiśniewskiego, znajdziemy tu ślady kierujące nas ku twórcom związanymi z eksperymentalną grupą OuLiPo(Queneau, Calvino), pisarzami około surrealistycznymi (Topor, Michaux, Leonora Carrington). Jednak tym razem istotnymi źródłami ?Historii nie do końca zmyślonych? wydają się twórcy polscy. Odnajdziemy odnośniki do dywagacji z archeologii wyobraźni Jana Gondowicza, dalekie echa historycznego rewizjonizmu Władysława Terleckiego, ale na pierwszy plan szczególnie wysuwa się książka ?Wariacje Pocztowe? Kazimierza Brandysa. Podobnie jak w książce Kazimierza Brandysa, ograniczenia formalne, tam powieść pisana listami, tu podporządkowanie fabuł postaciom historycznym stają się pretekstem do nieskrępowanej eksploracji wyobraźni. Zabawa z fikcja, humor, stylizacja językowa to cechy decydujące o świetnej formie książki.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?