SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Hollywood

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Data wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 256

Opis produktu:

Bukowski w światku Beverly Hills czuł się nienadzwyczajnie. Nie mógł pogodzić się z obowiązującymi tam konwencjami i regułami gry, z których przecież bezlitośnie drwił. Świadectwem tego nieprzystosowania jest doskonała powieść Hollywood, jak cała twórczość czerpiąca z klęsk, rozczarowań i porażek. Krytycy uznali ją zgodnie za najlepszy literacki wizerunek Hollywood od czasu Dnia szarańczy.

Tytuł oryginału: Hollywood
Przekład: Teresa Tyszowiecka-Tarkowska

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Wydawnictwo - adres:
redakcja@noir.pl , http://noirsurblanc.pl , 00-483 , ul. Frascati 18 , Warszawa , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 145x235
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-7392-530-4
Wprowadzono: 21.01.2016

RECENZJE - książki - Hollywood - Charles Bukowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

AgaCM

ilość recenzji:415

brak oceny 21-06-2016 06:37

Henry "Hank" Chinaski po dekadach bycia biednym i ignorowanym, w końcu dostaje swoją szansę, kiedy rozpoczyna się jego przygoda z Hollywood. Ma napisać scenariusz. Nigdy tego nie robił, ale pieniądze kuszą. Trudno jednak naszemu bohaterowi wniknąć w ten "wielki" świat. Przeszkadza mu ego, małostkowość, nielogiczne myślenie, ekstrawaganckie gesty i niepewność. Nic tam nie jest przewidywalne, wszystkiego należy się obawiać. Śmierć i ból czyha na niego na każdym kroku. Dodam, że postać Chinaskiego nie jest tu jedyną wartą uwagi. Spotkałam tu co najmniej dwóch bohaterów, którzy są równie interesujący. Przypomnę, że Henry to alter ego Charlesa Bukowskiego. Pisarz też został poproszony o napisanie scenariusza filmowego. Jako wynik jego pracy można zobaczyć (chwalony przez krytyków) film Ćma barowa z Mickeyem Rourke w roli głównej. Warto dodać, że powyższa książka zawiera mnóstwo odniesień do tegoż filmu.

Trzeba przyznać, że utwór jest dość ironiczny. Ukazuje chęć powrotu do dawnych lat, pomimo ich negatywnego wydźwięku. W "Hollywood" autor pisze również o procesie pisania scenariusza i produkcji wyżej wspomnianego filmu. Jednak pierwsza połowa tego utworu to zbiór opowiadań hollywoodzkich, które nie mają żadnego związku z resztą książki. Można powiedzieć, że pisarz wypełnił ją "małymi opowieściami" o dziwactwach ludzi z branży filmowej. Niektóre historie tu opisane wydają się być nieco nierealne. Autor ukazał tu także brudny realizm, zdegenerowaną stronę Hollywood lat 80. Bohater dużo pije, przeklina, "sprzedaje" nam rubaszne żarty i dzieli się obserwacjami na temat kondycji ludzkiej i szaleństwa artyzmu. Jednak Bukowski nie jest tu tak lekceważący, surowy, "mizoginiczny" jak w innych swoich książkach. Jego wściekłość i rozpacz (tak mocno odczuwana we wcześniej tworzonej prozie) jest tu prawie niezauważalna. Cynizm i mizantropia wydają się być również bardzo rozcieńczone. Nawet jego przyzwyczajenia konsumenckie są tu bardziej ucywilizowane. Może te wszystkie zmiany wynikają z faktu, że napisał "Hollywood" mając 69 lat.

Przyznam, że lubię poznawać kolejne utwory Bukowskiego ze względu na jego styl. Pisze o Los Angeles w taki sposób jak nikt inny. Przybliża czytelnikowi miasto alienacji, pełne możliwości, a jednocześnie pozbawione wszelkiej nadziei na zmiany lub postęp. To bardziej mariaż cieni i świateł. Opisuje rozpacz w taki sposób, że za sprawą jego prozy jawi się ona niemal jako heroiczna. W utworze frustracje, nieuczciwość, kłamstwa pojawiają się tuż obok opowieści o bezinteresowności, poświęceniu i wierności. Pokazuje, że mimo zepsucia człowiek może być jednocześnie piękny wewnątrz. Nawet w ulu korupcji, napompowanego ego i narkotycznej nieczułości. Niestety chwilami można odnieść wrażenie, że Bukowski pisze na autopilocie, raportuje zdarzenia. Czasami jego utwory mają także posmak przesady, przeskakiwania od banału do banał, ale przypominają mi także twórczość cenionego przeze mnie Franza Kafki.

Czy recenzja była pomocna?