Il caffe letteriario
Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
książka
Wydawnictwo Austeria |
Oprawa miękka |
Liczba stron 100 |
- Wysyłamy w 24h - 48h
-
Opis produktu:
pod redakcja Ewy Gorniak Morgan Katarzyny Otwinowskiej
autorzy tekstów: Roberto Calasso, Francesco M. Cataluccio, Ewa Gorniak Morgan, Ireneusz Kania, Rafał Kołataj, Silvia Lusuardi Siena, Janusz Majewski, Emilia Olechnowicz, Katarzyna Otwinowska, Ugo Rufino, Stefan Szlachtycz, Adam Zagajewski, Marek Zaganczyk
Książka ukazała się dzięki wsparciu Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
Stanisław Kasprzysiak urodził się 12 października 1931 roku w Zamościu w rodzinie nauczycieli. Studiował Architekturę na Politechnice Krakowskiej. W 1970 roku zaczął zajmować się badaniami archeologicznymi architektury rzymskiej na terenie Włoch. Dokonywał pomiarów budowli i dekoracji architektonicznych, a także kreślił rekonstrukcje zabytków.
Stanisław Kasprzysiak dokonał wielu przekładów literatury włoskiej. Tłumaczył głównie klasyków pisarzy, poetów i eseistów takich jak Cesare Pavese, Luigi Pirandello, Salvatore Satta, itd. Za swoją działalność tłumacza otrzymał ważne nagrody: w 1996 roku Nagrodę STP (Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich) za przekład esejów Guida Ceronettiego, w 2000 roku nagrodę ZAiKS`u za całokształt, w 2002 roku nagrodę Rządu Republiki Włoskiej: Premio Nazionale per la Traduzione1, w 2004 roku order Stella della Solidariet Italiana za zasługi dla włoskiej kultury. W 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa w kategorii In memoriam. Stanisław Kasprzysiak publikował eseje i tłumaczenia w wielu czasopismach, między innymi w Przekroju, Literaturze na Świecie, Zeszytach Literackich, Res Publice, Tygodniku Powszechnym czy Przeglądzie Politycznym.
Zadebiutował tomem opowiadań Raz na kilka lat, za który otrzymał wyróżnienie (III nagrodę) na Międzynarodowym Konkursie Literackim w 1962 roku.
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.