Czy wiecie, kim był Poliszynel? Albo czego właściwie życzycie mówiąc "do siego roku"? Kim lub czym jest filip wyskakujący z konopi? I dlaczego po nocach włóczy się właśnie marek?
Używamy ich na co dzień w rozmaitych sytuacjach, najczęściej odruchowo, bez głębszych refleksji. Nie zawsze szczęśliwie i zgodnie z przeznaczeniem, często wypaczając ich sens, tworząc karkołomne konstrukcje na ich bazie, co staje się źródłem wielu zabawnych sytuacji lub, co gorsza, zawstydzających faux pas. Powiedzmy sobie szczerze: niezwykle rzadko zastanawiamy się nad genezą i znaczeniem związków frazeologicznych, które przecież występują w języku polskim w zadziwiającej obfitości i różnorodności.
Każdemu, komu zależy na efektywnym wzbogaceniu słownictwa, rozwinięciu elokwencji oraz lepszym i pełniejszym zrozumieniu używanych na co dzień zwrotów, przychodzi w sukurs "Ilustrowany słownik frazeologiczny". Choć jego zawartość merytoryczna dopasowana jest do potrzeb i poziomu ucznia szkoły podstawowej, z powodzeniem może posłużyć również starszym użytkownikom. Publikacja ta zawiera całe mnóstwo najpopularniejszych i najciekawszych związków frazeologicznych dostarczając nam przy tym wiedzy na temat ich pochodzenia, znaczenia i poprawnego zastosowania. Słownik prezentuje zwroty, z którymi uczeń spotyka się każdego dnia w różnych sytuacjach - w domu, szkole, na podwórku, ale też na lekcjach języka polskiego czy kartach książki; niektóre są mu doskonale znane i nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do sposobu ich zastosowania, inne budzą zupełnie odmienne skojarzenia. Znajdziemy tu zwroty wywodzące się z języka potocznego ( ubaw po pachy), o konotacjach biblijnych (trąba jerychońska), mitologicznych (syzyfowa praca), historycznych (bajońskie sumy) bądź legendarnych (wzrok bazyliszka).
Każde hasło składa się ze zwrotu frazeologicznego, krótkiego objaśnienia, przykładowej scenki obrazującej sposób jego użycia oraz - w niektórych przypadkach - wyjaśnienie pochodzenia (np. miecz Damoklesa, paniczny strach).
Czytelny układ strony, zabawne ilustracje odnoszące się do konkretnych zwrotów utrwalają ich znaczenie i ułatwiają zapamiętanie, głównie dzięki humorystycznemu wydźwiękowi (np. pacjent pod nieczynnym gabinetem dentystycznym cieszy się, że może "odejść z kwitkiem"). Atrakcyjna szata graficzna, żartobliwe ilustracje, rzetelnie, ciekawie i przystępnie opracowana zawartość sprawiają, że publikacja ta to niezastąpiona pomoc edukacyjna służąca wzbogaceniu słownictwa, która pozwoli poczuć się swobodniej w towarzystwie, zaspokoi naszą ciekawość lub też zapewni osobistą satysfakcję wynikającą z poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. "Ilustrowany słownik frazeologiczny" to kolejna niezbędna, wartościowa pozycja, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.