?Kiedy Rosy była malutka, dużo płakała. Gadzinami, każdego wieczora. ?Jeśli nie je i nie śpi, to płacze?, powiedział mój spanikowany mąż lekarce pediatrze. (?) No cóż, to niemowlę?, odparła.?
Wydaje się to zdanie znajome? Prawda? ?No, cóż, to niemowlę?. Prawda, ale jak sobie z tym małym krzykacze poradzić? Z pomocą przychodzi wydawnictwo muza. Niedawno swoją premierę miał niezwykle ciekawy poradnik ?Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko?. Autorka książki postanowiła pomóc nam rodzicom, w przerwaniu tego cyklu. Poznamy dzięki temu poradnikowi uniwersalne podejście do wychowania. Autorka przybliży nam jak wychowywano dzieci od dziesiątek tysięcy lat. Dzięki tej książce zrozumiemy, dlaczego dochodzi do złych zachowań i zyskamy ?moc?, aby je zdusić w zarodku?.
I tak wraz z autorką i jej dzieckiem odwiedzimy trzy kultury: Majów z Ameryki, Hadzabe (z Afryki) i Inuitów (z Arktyki). Każda z tych kultur miała swoje pomysły na rodzicielstwo i każda z nich wydaje się, że osiągnęła sukces w tym by dziecko mniej frustrowało się, a było bardziej pewne siebie. W tych miejscach nie jest znana dziecięca złość, ani depresja. Złotym środkiem tych plemion jest fakt, że rodzic i dziecko współpracują ze sobą a nie walczą o to, kto ma racje.
Poradnik ten jest dość specyficzny, ale nie znaczy to, że zły. Wręcz przeciwnie. Jest inny dzięki osadzeniu go w kontekście kulturalnym, historycznym i psychologicznym. Poznajemy te różne plemiona, ich matki i ojców, ich roli w rodzinie i sposobie wychowania. Możemy z nich brać przykład. Skoro im udało się wychować szczęśliwe, zdolne i pewne siebie dzieci, to dlaczego nam ich wiedza i podejście do rodzicielstwa nie mogło by się udać.
Poradnik podpowiada, jak nauczyć dziecko panowania nad gniewem, jak my sami powinniśmy mniej a najlepiej w ogóle, złościć się na nasze pociechy. Jak powinniśmy zachęcać a nie zmuszać do wykonywania różnych mniej lub bardziej ciekawych czynności domowych np. sprzątanie własnego pokoju. Co robić gdy dziecko nas nie słucha? Jak dyscyplinować? Bardzo spodobał mi się sposób ?dyscyplinowania poprzez opowieść? Jeśli chcecie go bliżej poznać musicie przeczytać ten dość ciekawy poradnik.
Samą książkę czyta się bardzo szybko. Może dlatego, że po krótce przybliża nam kulturę różnych plemion. Każdy rozdział zakończony jest podsumowaniem, co ułatwia zapamiętanie cennych wskazówek. Muszę również zwrócić uwagę na ilustrację. Chociaż nie jest to książeczka dla dzieci, bardzo mi się podobały. Sprawiają one, że poradnik jest przejrzysty i ?miły dla oka?.
Opinia bierze udział w konkursie