Jak być szczęśliwym
Poradnik o szczęściu, o tym jak być szczęśliwym, prawda że brzmi ciekawie. Ale nie tylko, bo jako lektura także jest bardzo ciekawy. Autor nie daje czytelnikom konkretnej recepty na szczęście, ale pokazuje jak każdy z nas może do tego szczęścia się przybliżyć.
"Bycie szczęśliwym to niekoniecznie bycie radosnym - to pełna obecność w chwili bieżącej."
Autor poprzez swoją publikację przypomina nam o rzeczach istotnych, wręcz podstawowych, o których my w codziennym biegu zapominamy. A mianowicie o tym, by żyć w zgodzie ze sobą, z otaczającym światem i cieszyć się każdą chwilą i pozwolić sobie na to szczęście, uwalniając się z tzw. pułapek antyszczęścia, o których autor tu także wspomina.
W publikacji również przeczytamy o porozumieniu bez przemocy (NVC), metodzie komunikacji stworzonej przez Marshalla B. Rosenberga, o podwójnych wiązaniach, czyli o dwóch sprzecznych komunikatach, którymi bombardowani jesteśmy od najmłodszych lat, czyli: "Życie to nie zabawa"(Szczęście jest zakazane) i "Mimo wszystko trzeba się cieszyć tym, co się ma"(Szczęście jest obowiązkowe), a także "Musisz być najlepszy"(Wyniki i sukces są obowiązkowe) i "Nie uważaj się za najlepszego" (Wyniki i sukces są zabronione), autor poświęca również rozdział na negatywne skutki wychowania do grzeczności, w którym omawia pięć pułapek takiego wychowania, kolejny rozdział omawia poczucie winy i poczucie odpowiedzialności, a także obowiązek i miłość i jak wygląda droga by przejść od jednego do drugiego z korzyścią dla nas samych. Publikacje kończą: rozdział traktujący o umiejętności bycia w żałobie, nie tylko tej związanej ze śmiercią, o łzach (umiejętności pozwalania sobie na nie), o wolności i akceptacji jej skutków, o tym jak polubić bieg czasu, jak unikać toksycznego wpływu złych wiadomości, jak pielęgnować pragnienia serca; kilka refleksji na zakończenie, epilog o zbiorowym sumieniu, o pokoju, którego osiągnięcie trzeba zaczynać od siebie i od pokoju wewnętrznego, który przekłada się na pokój zewnętrzny oraz aneks zawierający litanię ofiary.
"Sumienie obywatelskie rozumiem tak: pielęgnując w sobie - najpierw dla własnego dobra - życie wewnętrzne oraz rozwijając indywidualną świadomość, zwłaszcza świadomość własnej wartości, godności, odpowiedzialności, przynależności do świata, bycia w relacji z innymi, pragnienia sensu, wolności oraz życzliwości, człowiek - obywatel - wytwarza i wysyła sygnał mający moc oddziaływania na grupę."
Nie jestem zwolenniczką poradników, ale ten napisany jest świetnie, czyta się go bardzo przyjemnie i sprawnie. Zagadnienia, które autor w nim porusza należą do grupy tych ciekawych, więc czytając go, nie będziecie się nudzić. Trudno mi coś więcej napisać o tej publikacji, najlepiej jak sami sięgnięcie i przeczytacie. Można znaleźć tu wiele świetnych myśli, cytatów, sytuacji, które skłaniają czytelnika do rozmyślań nad swoim życiem, do zastanowienia się, czy może też tkwię zaplątany w pułapki, podwójne wiązania, lęki i obawy, które nie pozwalają mi być szczęśliwym. Bardzo ciekawa, przejrzyście wydana, z ciepłą okładką książka, którą jak najbardziej polecam.
" Szczęście to także zgoda na płacz."
...