Literatura młodzieżowa jest coraz częściej gatunkiem literackim, o którym wiele się mówi. Przejęta z USA na powieść dla młodych ludzi szybko zyskała sobie grono polskich czytelników. Niestety większość powieści z tej kategorii charakteryzuje wtórność historii, które są licznymi przeróbkami dobrze znanych fabuł. Powieści Young Adult są oparte na prostych schematach i powielaniu znanych fabuł, co nie każdemu czytelnikowi może przypaść do gustu. Większość z nich czyta się ze znikomym zainteresowaniem. Taki stan rzeczy zmieni się zapewne już wkrótce, bo zaprezentuję Wam książkę polskiej autorki, która podbiła moje serce, choć nastolatką już dawno nie jestem :-)
Fabuła powieści Jak powietrze Agaty Czykierdy ? Grabowskiej przedstawia się następująco: Oliwia ma wszystko, o czym może marzyć każda dziewczyna- przystojnego chłopaka, grupkę przyjaciół i bogatego ojca. Jednakże psotny los stawia na jej drodze Dominika. Chłopak jest zwyczajnym mechanikiem samochodowym, który samodzielnie opiekuje się rodzeństwem. Niezwykłe okoliczność ich spotkania sprawiają, że przez kilka tygodni muszą przebywać w swoim towarzystwie. Oliwia nie zdaje sobie jednak spraw z tego, jak bardzo jej życie zmieni. Z pozoru niechętni wobec siebie, z czasem zaczynają darzyć się sympatią. Wkrótce nie mogą bez siebie żyć. Łączące ich uczucie jest jak powietrze.
Jeśli myślicie, że autorka zaserwowała Wam odgrzewanego kotleta, to macie troszkę racji. Schemat fabularny oparty na różnicach materialnych i całkowitej niezgodności charakterów znane są od wielu lat. Jednakże Agata Czykierda-Grabowska stworzyła przepiękną historię miłosną na miarę XXI wieku, którą będziecie zafascynowani. Jej bohaterowie wcale nie mają tak doskonałego życia, jak im się wydaje. Oliwia okazuje się dziewczyną silnie przeżywającą traumę po śmierci matki, która nie jest w stanie zrozumieć rozpaczy własnego ojca. Dopiero sama doświadczając prawdziwej miłości jest zdolna pojąć jego rezerwę w okazywaniu uczuć i ucieczkę w pracę. Pod wpływem uczucia do Dominika, chłopaka z bagażem tragicznych wspomnień, który za wszelką cenę stara się zapewnić rodzeństwu bezpieczny i kochający dom, dziewczyna zaczyna rozumieć, że szczęście można zyskać, gdy będzie się podążać za głosem serca. Żadne pieniądze nie są w stanie zapełnić pustki związanej z brakiem bliskości ukochanej osoby oraz z poczuciem bycia kochanym bez względu na wszystko. Swoista przemiana dokonuje się także w Dominiku. Początkowo zamknięty w sobie chłopak, zajęty jedynie rodzeństwem, nie zauważa zmian, jakie wniosło pojawienie się Oliwii. Nie potrafiący rozmawiać o uczuciach chłopak, ucieka przed fascynacją dziewczyną w świat sztuki. Ani się nie obejrzał, a już rysował wyłącznie portrety Oliwii.
,,Nie trzeba znać kogoś całe życie, żeby go poznać. Czasami wystarczą trzy tygodnie. Czasami wystarczy jedno spojrzenie.?
Jak powietrze jest opowieścią o dorastaniu do miłości. Bohaterowie muszą pokonać liczne przeciwności losu, w tym kwestie materialne i zazdrość. Uczą się poznawać wady i zalety oraz je akceptować. Uczucie, które ich połączyło zostało wystawione na próbę, jednakże tylko siła miłości i odwaga podążania w zgodzie z sercem są zdolne pokonać przeciwności. Funkcjonujący dotąd osobno młodzi ludzie z czasem dojrzewają do wspólnego spędzania czasu i z przerażeniem odkrywają, że nie mogą bez siebie żyć. Jednakże, o tym czy będą w stanie wyznać sobie najgłębiej skrywane sekrety, zadecyduje nie tylko miłość, lecz i zaufanie.
Czytając powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej nie mogłam uwierzyć, że taką piękną historię miłosną napisała niemalże debiutantka. Jestem pełna podziwu nad umiejętnością budowania napięcia i ukazania skomplikowanego procesu dorastania do miłości. Byłam wprost urzeczona tym, w jaki sposób autorka ukazała głębię przemian, jakich doświadczyli ci młodzi ludzie. Uznałam niemalże za niemożliwe sam fakt, że tak młode osoby obdarzyły siebie tak silnym, głębokim i dojrzałym uczuciem, które zdolne jest pokonać każde zawirowania. Autorka zaserwowała burzę uczuć zaprezentowanych w sposób bardzo wierny i piękny zarazem.
Jak powietrze jest bardzo piękną historią miłosną połączoną z typowymi dla młodzieży problemami związanymi z wkraczaniem w dorosłość. Ukazała cały wachlarz emocji, które towarzyszą młodym podczas ważnych wyborów, czy planowania przyszłości. Umiejętnie połączyła piękno rozkwitającego uczucia z pierwszymi doświadczeniami seksualnymi (tak, tak, wielbicielki literatury erotycznej powinny być usatysfakcjonowane scenami erotycznymi). Autorka zaprezentowała trudną drogę do odkrywania własnej tożsamości, poszukiwania sensu życia oraz miejsca na świecie, które zgrabnie połączyła z poznawaniem pragnień seksualnych i artykułowaniem ich.
Historia miłosna Oliwii i Dominika dostarcza wielu emocji i wzruszeń. Czytelnik staje się światkiem ich fascynacji, która pod wpływem czasu staje się pięknym motylem miłości. Zakochani poznają się nawzajem, szturmem zdobywają swoje serca i pokazują, że mimo młodego są zdolni do stworzenia świadomego i dojrzałego związku. Oboje zyskują powiernika sekretów oraz partnera, który zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Mimo, że bardzo polubiłam bohaterów, to czasami irytowało mnie zachowanie Oliwii. Jej wybuchy złości były niekontrolowane i pojawiały się w niesprzyjających okolicznościach. Niemniej wychodzę z założenia, że jeśli silnie przeżywałam postępowania bohatera książkowego, to ta postać jest stworzona z dbałością o szczegóły- wydaje się żywa i prawdziwa, a jest to zabieg bardzo wysoko przeze mnie oceniany.
Jeśli miałabym podać swoją ocenę powieści za pomocą jednego słowa, to napisałabym tylko: rewelacja. Uczucie dwojga bardzo młodych ludzi zostało wiernie i bardzo pięknie przedstawione. Podobało mi się ukazania głębi bohaterów poprzez opisy ich stanów psychicznych, przemyśleń i wniosków. Autorka bardzo postarała się o dokładne odwzorowanie szczegółów myślenia i podejmowania decyzji przez młodych bohaterów. Postaci przez nią ukazane bardzo przypadły mi do gustu. Oprócz głównych bohaterów, polubiłam rodzeństwo Dominika i jego kumpli- Łysego i Sokoła. Te postaci wniosły do powieści ożywczy powiew humoru. Polecam powieść Jak powietrze każdemu miłośnikowi literatury obyczajowej. Jeśli lubicie czytać (i przeżywać wraz z bohaterami) o skrajnych uczuciach i potędze miłości, to jest to powieść dla Was.
Opinia bierze udział w konkursie