Czy istnieje szczęście? Czy są ludzie, którym zawsze przytrafiają się dobre rzeczy? Czy naszą postawą przyciągamy problemy? Jaki wpływ ma stan umysłu na rzeczywistość, w której żyjemy? Jak działa zjednoczenie umysłu i ciała?
Dr Marian Rojas Estapé łącząc naukowy, psychologiczny oraz ludzki punkt widzenia, proponuje nam głęboką refleksję, w której nie brakuje pożytecznych rad. "Jak przyciągać dobre rzeczy" jest kapitalnym dydaktycznym poradnikiem, na temat wykorzystania własnych zdolności w dążeniu do pełni szczęścia. Książka pomoże nam poznać i optymalizować określone obszary mózgu, wyznaczyć cele i zadania życiowe, ćwiczenia woli, aktywowanie inteligencji emocjonalnej, rozwijanie asertywności, unikanie nadmiernej samokrytyki i żądań względem siebie. Dzięki książce zrozumiemy co dzieje się w naszym ciele i umyśle w obliczu strachu lub ciągłej czujności. Zobaczymy, jakie zmiany zachodzą w naszym ciele, jeśli ten toksyczny stan utrzymuje się przez dłuższy czas, od łagodnych chorób po cięższe stany zapalne, a nawet raka. Zrozumiemy pochodzenie wielu zaburzeń, które wyniszczają społeczeństwo XXI wieku i które są związane ze sposobem, w jaki nasze społeczeństwo jest zorganizowane. Rozpoznamy siebie na podstawie przykładów opisanych w książce. Będziemy świadomi postaw, które przyprawiają nas o chorobę, a wszystko z dozą optymizmu. Poznamy jak w prosty sposób obniżyć poziom toksycznego kortyzolu, aby poprawić zdrowie ciała i psychikę.
Autorce bardzo zależy byśmy potrafili żyć tym, co tu i teraz. Nie zapominajmy, że szczęście nie jest tym, co nam się przydarza, ale tym, jak interpretujemy to, co się z nami dzieje. Ta interpretacja zależy - zdaniem autorki - od trzech czynników: 1) naszych przekonań (idei, które są utrwalone w naszym umyśle i wpływają na sposób, w jaki przetwarzamy informacje); 2) nastroju (osoba smutna, udręczona lub przygnębiona ? będzie mieć pesymistyczne podejście do wszystkiego) oraz 3) zdolności skupiana uwagi ARAS (ascending reticular arousal system), mechanizm naszego umysłu, który pomaga filtrować to, co nas naprawdę interesuje.
Ostatni rozdział to ? lepsza wersja nas samych. Jak wydobyć z nas to, co najlepsze. Musimy walczyć, aby stworzyć najlepszą wersję siebie. Wady nie muszą nas ranić, jeśli je znamy to ważne, byśmy potrafili je zneutralizować naszymi mocnymi stronami. Ta najlepsza wersja ma kluczowy element, pasję. Należy poświecić więcej czasu temu co nas tak naprawdę absorbuje, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.
Dr Marian Rojas Estapé po wielu latach obserwacji życiorysów stwierdziła, że wielu cierpiącym ludziom nie zdarza im się nic dobrego, bo nie wiedzą, czego chcą, czego pragną. Konieczne jest posiadanie planu, celu i zadań. Należy działać, zwłaszcza w czasach chaosu i niepewności ? nie wolno się poddawać lub stać bezczynnie wobec tego co się dzieje. Ten, kto nie ma planu, staje się niewolnikiem tego, co się w ich życiu zadziało. Jeśli jesteśmy świadomi, czego chcemy, za czym tęsknimy, nasz umysł jaśniej wskaże nam drogę.
Ta książka jest ścieżką przez umysł i emocje. Rozumiejąc swój mózg i zarządzając emocjami, poprawimy swoje życie. Nie ma gotowej instrukcji, by być szczęśliwym. Życie jest znacznie bardziej złożone; jest to podróż po tym, jak nasz mózg reaguje na stres, zagrożenia i wady ery cyfrowej, które zadomowiły się w naszym życiu. Aspiruje do tego jak zrozumieć jak działa nasze wnętrze i jakie mamy możliwości, by osiągnąć zdrową równowagę, pomimo tego co nas w życiu spotka.
Zdecydowanie polecana książka, która skłania czytelnika do szukania nie tylko profesjonalnej pomocy, ale także innego sposobu na życie, aby być szczęśliwym. To książka, która porusza wiele tematów związanych z pozytywnym myśleniem i proaktywną postawą życiową. Wiele informacji podanych przez autorkę jest popartych badaniami naukowymi, do których odwołuje bibliografia. Jest to niewątpliwie lektura niezbędna dla każdego, kto właśnie znajduje się w stanie psychicznej rozsypki. Doskonała pouczająca książka, napisana przez psychiatrę. Lektura wyrażająca wiedzę autorki na różne tematy mające ogromny wpływ na psychologię istoty ludzkiej. W tym celu autorka łączy osobiste anegdoty i przypadki prawdziwych pacjentów z rozdziałami teoretycznymi, aby wyjaśnić hormonalne funkcjonowanie emocji i fizyczny wpływ stabilności emocjonalnej lub niestabilności. Aby zmienić nasze życie na lepsze, należy zrozumieć siebie i umiejętnie wykorzystać nasze emocje. To bardzo budująca książka o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę.