Proza, poezja i publicystyka Jamie Quatro ukazywała się m. in. na łamach The New York Times Book Review. Autorka debiutowała docenionym przez krytyków zbiorem opowiadań I Want To Show You More w 2013 roku. Jej pierwsza powieść ,,Kazanie ognia"(2018) została okrzyknięta jedną z książek roku przez The Economist i Literary Hub, a także Barnes&Noble Discover Great New Writers oraz New York Times Editors Choice.
Współczesne Stany Zjednoczone. Maggie Ellmann po dwudziestu latach małżeństwa i rozgrywanych w wyobraźni romansach spotyka się z mężczyzną, który ją fascynuje, rozumie i docenia. Czuje się z nim szczęśliwa, ale przeżywa katusze, bo została wychowana w duchu chrześcijaństwa i poszanowania świętego węzła małżeńskiego. Modli się do Boga, aby pomógł jej zakończyć znajomość z Jamesem, aby mogła wyrwać go ze swojego serca, ale im bardziej jest zdeterminowana, by przestać się kontaktować z kochankiem, tym trudniej zaakceptować jej codzienne życie u boku męża i dzieci.
Jamie Quatro przedstawiła historię Maggie na wielu płaszczyznach czasowych, które przenikają się nawzajem, aby dać pełny obraz jej małżeństwa i romansu. Dwudziestojednoletnia Margaret jest bardzo dojrzała jak na swój wiek, opanowana, inteligentna, specjalizuje się w teorii postkolonialnej. Wychodzi za mąż za Thomasa, pierwszego chłopaka, z jakim się związała na poważnie. Mąż pracuje w centrum Nowego Jorku, w firmie konsultingowej. Jest układny, modyfikuje swój sposób bycia w zależności od cudzych potrzeb. Wie, jak obchodzić się z Maggie, szanuje jej przekonania, wytrzymuje jej zmienny temperament. Maggie i James poznają się na gruncie zawodowym, przez rok tylko piszą do siebie, a do pierwszego spotkania dochodzi na konferencji w Nashville. Jedno znaczące spojrzenie Jamesa sprawia, że Maggie pragnie cierpieć dla niego. Wszystkie możliwe stany redukują się do jednego-być z nim. James odgaduje jej pragnienia, ale jest dobrym człowiekiem i decyduje się pohamować pożądanie, wycofuje się po pierwszym spotkaniu, aby Maggie nie przekroczyła niewidzialnej granicy. Obydwoje uważają, że ich spotkanie jest zrządzeniem losu, bo urodzili się i wychowali na pustynnym południowym-zachodzie, zafascynowani są chrześcijańską mistyką i teorią kwantową, uwielbiają ,,Moby Dicka", mają uczulenie na orzeszki ziemne, a ich dzieci są w tym samym wieku. Obudowują namiętność symboliką. Czują czystą radość z samego przebywania ze sobą, rozumieją swoje potrzeby, zwierzają się i choć dzieli ich półtora tysiąca kilometrów dzięki e-mailom, esemesom i zdjęciom są zamknięci we własnym mikrokosmosie dygoczącym od emocji. Instynktownie lgną do siebie, ale rozsądek podpowiada nie możemy sobie na to pozwolić. Rozum mówi skończ z tym, a zwiedzione serce odpowiada kłopoty będą tego warte. Bez słów, bez spojrzeń, bez przyśpieszonego oddechu-balansują na krawędzi zrobimy tyle, ile się da, unikając wrażenia zamiaru.
Cała recenzja znajduje się tutaj:
Opinia bierze udział w konkursie