SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kosmiczne rozterki (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Insignis
Oprawa twarda
Liczba stron 175

Opis produktu:

`Kosmiczne rozterki` to już trzecia - po `Astrofizyce dla zabieganych` i `Kosmicznych zachwytach` - popularnonaukowa książka Neila de Grassea Tysona, w której ten ulubiony przez polskich widzów i czytelników astrofizyk zabiera nas w niesamowitą podróż.

Pełne pasji, porównań, obrazowych zestawień i intrygujących anegdot opowieści Neila o wszechświecie, tym bliskim i tym dalekim, a także o historii jego odkrywania naprawdę potrafią rozbudzić wyobraźnię i sprawić, że za każdym razem, gdy spojrzymy w migoczące milionami gwiazd noce niebo, poczujemy dreszcz emocji i zachwyt pięknem kosmosu.

W `Kosmicznych rozterkach` Neil de Grasse Tyson porusza mnóstwo kosmicznych tematów: tych znanych z pierwszych stron gazet i tych mniej popularnych, a nie mniej - a może nawet bardziej - ciekawych.
Czarne dziury, promieniowanie gwiazd, woda w przestrzeni kosmicznej, chaos w Układzie Słonecznym, kwazary jako silniki galaktyk - to tylko niektóre z nich. Jak możemy uniknąć zderzenia z asteroidą?
Jak może wyglądać kosmiczny koniec naszego świata? Dlaczego śmierć w czarnej dziurze jest najbardziej spektakularna? Oto próbka kosmicznych rozterek, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w nowej książce Neila.

`Kosmiczne rozterki` to nie tylko opowieści o kosmosie. To także inspirująca lektura o znaczeniu i sensie życia, o wpływie nauki na naszą kulturę, a także o zderzeniu nauki z religią.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Nauki ścisłe,  Astronomia,  Fizyka,  Popularnonaukowe
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 117x189
Liczba stron: 175
ISBN: 9788366360464
Wprowadzono: 20.11.2019

RECENZJE - książki - Kosmiczne rozterki - Grasse Tyson Neil de

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bartek

ilość recenzji:3

18-11-2020 11:16

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Wciągający zbiór opowiadań ;)

Czy recenzja była pomocna?

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

10-01-2020 00:56

Look up!

Wszechświat, kosmos, gwiazdy, fascynujące ludzkość od wieków nocne niebo oraz jego skryte za horyzontem tajemnice - po raz kolejny mamy okazję zagłębić się w ten (wszech)świat dzięki Neilowi deGrasse Tysonowi. Lubicie patrzeć w górę? Ja tak. Czytać "o patrzeniu w górę" też zresztą lubię ;) Dlatego muszę powiedzieć, że nowa książka tego autora to jak zwykle niezwykle inspirujące doświadczenie :)

"Kosmiczne rozterki" to trzecia po "Astrofizyce dla zabieganych" oraz po "Kosmicznych zachwytach" książka deGrasse Tysona poświęcona wszystkiemu co otacza Ziemię w bezmiarze kosmosu. Lektura jest typowo popularnonaukowa, jednak napisana - jak zwykle :) - tak prostym, fajnym, przystępnym i pełnym anegdot językiem, że czytać może tę pozycję dosłownie każdy. I to z pełnym zrozumieniem poruszanych tematów. To właśnie jest siłą książek deGrasse Tysona: niełatwe tematy opisane w prosty, zrozumiały i ciekawy sposób. Smęcenie, ciężkie do ogarnięcia rozumem naukowe teorie, niezrozumiały popularnonaukowy bełkot pełen niemożliwych do zapamiętania nazw i teorii? To nie ten adres :) Niczego takiego tutaj nie uświadczycie.

Co w takim razie jest w "Kosmicznych rozterkach" do uświadczenia? Tematy znane i nieznane; poruszane już wcześniej przez deGrasse Tysona i całkiem nowe jeśli chodzi o snute przez niego rozważania. A konkretnie? Konkretnie to będzie coś (znów) o czarnych dziurach i o tym, dlaczego śmierć po wpadnięciu do takowej może być najbardziej spektakularna ze wszystkich możliwych. Będzie słów kilka o asteroidach oraz o ich kursach kolizyjnych z Ziemią, tudzież o możliwościach przewidywania takich katastrof oraz o przeciwdziałaniu im. Dowiemy się też co nieco o występowaniu wody w kosmosie, o chaosie w Układzie Słonecznym, a także przeczytamy o rozważaniach autora na temat obcych cywilizacji. To tylko sloganowy wycinek poruszanych w książce tematów - na kolejnych stronach znajdziecie dużo dużo więcej :)

Neil deGrasse Tyson odnosi sukces (nie tylko literacki) chyba przede wszystkim dlatego, że potrafi opowiadać. Jest w stanie zająć uwagę czytelnika, nie przynudza, sypie anegdotami i ma niesamowity talent do łopatologicznego wyjaśniania spraw z pozoru bardzo skomplikowanych z naukowego punktu widzenia. Do tego zwalnia narracyjnie kiedy trzeba, daje chwilę oddechu od naukowych treści jeśli jest ich zbyt wiele, wraca do najbardziej zawiłych kwestii przy wielu okazjach starając się jak najlepiej je wytłumaczyć. Nic dodać, nic ująć - narracyjnie, fabularnie i merytorycznie książka odmierzona została w idealnych proporcjach.

"Kosmiczne rozterki", choć poruszają w zasadzie te same tematy co dwie wcześniejsze książki autora, to są jednak pełne treści nowych, dla których warto po tę pozycję sięgnąć. Pewnych powtórzeń w stosunku do "Astrofizyki..." czy "Kosmicznych zachwytów" nie dało się co prawda uniknąć, ale chciałbym uspokoić: treści nie są w żadnym wypadku powielone na potęgę. Wprawdzie niektóre rozdziały wyglądają dosyć podobnie, ale ja osobiście przyjąłem, że ogrom tematyki związanej ze wszechświatem jest tak ze sobą powiązany, że chcąc nie chcąc autor musiał się w pewnych miejscach powtarzać. Jeśli mimo to macie co do tej książki obawy, to mogę zapewnić, że styl autora jest w stanie wynagrodzić wszystkie powtórzenia treści z poprzednich publikacji.

Cóż dodać... Polecam! :) Myślę, że wielu czytelnikom ta książka ma sporą szansę się spodobać. Spróbujcie :) Zawodu raczej nie będzie.

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:1

22-12-2019 14:21

Kosmiczne rozterki są drugą częścią zbioru esejów Neila deGrassea Tysona, który po angielsku został opublikowany jako Death by Black Hole. And Other Cosmic Quandaries. Zawarto tutaj rozdziały od 4 do 7, natomiast w Kosmicznych zachwytach od 1 do 3. Oba tytuły powinny być rozpatrywane jako jedna książka, a nie dwie, więc do pełnego obrazu tego, co autor chciał nam przekazać zachęcam do lektury obu książek. Kolejność nie ma większego znaczenia, choć czytając najpierw Kosmiczne zachwyty, a potem Kosmiczne rozterki na pewno można więcej wynieść się z lektury.

O Kosmicznych rozterkach mógłbym napisać wszystko to, co o Kosmicznych zachwytach. Tyson posiada niewątpliwie dar do opowiadania i to nawet na skomplikowane tematy. Poszczególne eseje zawierają bardzo wiele różnych informacji, ciekawostek i danych, ale nie przytłaczają czytelnika, ani nie powodują chęci odłożenia książki na bok. Tyson w bardzo przystępny sposób objaśnia wszystkie skomplikowane teorie, opisywane zjawiska i koncepcje. W porównaniu do Kosmicznych zachwytów, jest tutaj więcej pytań bez jednoznacznej odpowiedzi, dywagacji i rozmyślań na tematy związane z początkiem świata, istnieniem Boga, czy o losach naszego wszechświata. Zdecydowanie więcej razy zdarzyło mi się przy Kosmicznych rozterkach zamknąć na chwilę książkę i pomyśleć na temat tego, co przeczytałem i posnuć własne rozważania niż przy Kosmicznych zachwytach.

Tyson objaśnia w swojej książce wiele różnych zagadnień, które z pozoru nie są kojarzone z astrofizyką, jak chociażby właściwości wody - jej pojemność cieplna i zakres temperatur dla różnych stanów skupienia. Jednak przy tej okazji autor snuje bardzo ciekawe rozważania na temat powstania życia na innych planetach. Nie zabrakło też eseju na temat węgla, który jest podstawowym budulcem wszystkich istot żywych, różnic między nim a krzemem i co z tego wszystkiego wynika dla powstania życia. Przy tej okazji dowiadujemy się, jakie są idealne warunki do powstania życia na planecie oraz jakie są możliwe przyczyny wymierania w przeszłości gatunków na Ziemi. Nie zabrakło też tematów bardziej związanych z astrofizyką jak dokładny opis powstania wszechświata, ewolucja kalendarza na przestrzeni wieków, czym są gwiazdy neutronowe, kwazary i czarne dziury. Jednym z bardziej zabawnych rozdziałów jest ten, poświęcony błędom w filmach, w których źle przedstawiono niebo, czy gwiazdy. Znajdziemy tutaj zatem bardzo szeroki przekrój tematów.

Kosmiczne rozterki to druga część zbioru esejów Neila deGrasse?a Tysona, które były opublikowane w książce Death by Black Hole. And Other Cosmic Quandaries. Tym razem znajdziemy tutaj więcej pytań bez jednoznacznej odpowiedzi i rozważań związanych z początkiem wszechświata, jego dalszymi losami oraz istnieniem Boga. Wszystko zostało opowiedziane w bardzo przystępny i prosty sposób. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?