SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kreatywność

Mózg w dobie innowacji

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo PWN
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 328
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Życie w starożytnym Egipcie nie zmieniło się zbytnio od powstania pirami¬dy Cheopsa do czasów panowania Ramzesa Wielkiego, czyli przez jakieś 1300 lat. W naszych czasach zaś spora część wiedzy nabytej na studiach przed dziesięcioma laty dziś jest już przestarzała.
Liczba nowości, z którymi mamy do czynienia nie tylko jako jednostki, lecz także jako społeczeństwo, rośnie w galopującym tempie.
W społeczeństwie, w którym panowała stagnacja informacyjna, a zmiany zachodziły z prędkością lodowca, stosunkowo niewiele jednostek angażowało się w procesy twórcze; egzystencją zdecydowanej większości społeczeństwa rządziła rutyna, która raz opanowana wystarczyła za drogowskaz do końca życia. Ale w społeczeństwie, w którym wiedza i umiejętności odchodzą do lamusa, zanim zdążą stać się rutyną, praktycznie każdy człowiek staje się częścią procesu twórczego: jeśli nawet sam nie tworzy oryginalnych rozwiązań, to przynajmniej wykorzystuje i włącza do swojego życia nowe idee, koncepcje i umiejętności. Czy taka tendencja wymaga od członków społeczeństwa opartego na nowości innego wykorzystywania naszych zasobów neuronalnych, mocy naszego mózgu? Czy to wpłynie na sposób, w jaki zmienia się z wiekiem nasz mózg? Elkhonon Goldberg próbuje dowieść, że odpowiedź na te pytania prawdopodobnie brzmi: "tak".
Istnieje też druga strona medalu: tworzenie nowości. Jak rodzą się nowatorskie idee? W dobie innowacyjności zrozumienie, w jaki sposób mózg człowieka przetwarza nowość, staje się sprawą ogromnej wagi. Jako społeczeństwo mamy dwojaką motywację, żeby odkryć mózgowe mechanizmy mierzenia się z nowością: chcemy bowiem dowiedzieć się zarówno, jak jest konsumowana, jak i jak jest tworzona. Właśnie ta dwojaka motywacja była dla prof. Goldberga impulsem do napisania tej książki.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Psychologia,  książki o mózgu
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 165x235
Liczba stron: 328
ISBN: 9788301201890
Wprowadzono: 23.10.2018

Elkhonon Goldberg - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Kreatywność, Mózg w dobie innowacji - Elkhonon Goldberg

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Logopeda Ukulele

ilość recenzji:352

brak oceny 9-01-2019 00:11

Kiedy wzięłam do ręki Kreatywność - mózg w dobie innowacji, byłam pewna, że to kolejna lekka i trochę zabawna książka o tym, jak w sobie obudzić twórczość. Na pewno znacie te wesołe ćwiczenia w tworzenie nowych nazw przedmiotów, robienie czegoś z niczego, szukanie nowych rozwiązań. Okazało się jednak, że Elkhonon Goldberg podszedł do sprawy całkiem poważnie i spojrzał na nią z zupełnie innej perspektywy, niż się spodziewałam. Na samym początku warto wspomnieć, że autor jest neuropsychologiem i codziennie pracuje z ludźmi z wieloma zaburzeniami zachowania. Patrzy więc na temat nie tylko jako naukowiec o wielkiej wiedzy neurologicznej, ale również jako praktyk. Sam badał na przykład Zespół Turretta czy ADHD. Z jego perspektywy kreatywność jest w dużej mierze uwarunkowana genami, a także wpływami środowiska. Teraz wiem, jaką rolę pełni w kreatywności kora przedczołowa, która część mózgu za co odpowiada, jak działa pamięć i wiele, wiele więcej. Chociaż jest to bardzo naukowa wiedza i lekturę należy sobie dawkować, to autor napisał ją niespodziewanie lekko i ciekawie. Mnóstwo wiedzy jest okraszone humorem i przykładami z życia zawodowego. Właśnie te przykłady bardzo zostają w pamięci i pozwalają ułożyć sobie wszystko w głowie. Dużym plusem jest uporządkowanie - przejrzysty spis treści pozwala nam zorientować się, co jest dla nas najważniejsze i najciekawsze. Ja, jako logopeda, zaczęłam od rozdziałów związanych z lingwistyczną stroną naszego mózgu. Rozdziały możemy czytać niezależnie od siebie i dzięki temu czytamy we własnym tempie i to, co jest dla nas najważniejsze. Jestem zaskoczona, jak wiele wiedzy zyskałam, dzięki tej lekturze. Nie są to informacje jedynie uczące kreatywności, lecz tłumaczące, czym ona jest, skąd się bierze, jak się rozwija i które części mózgu za nią odpowiadają. Brzmi poważnie i takie jest - nie da się tej książki przeczytać w jeden wieczór, bo nas zmęczy dużą ilością informacji, ale jednocześnie jest napisana na tyle przystępnym językiem, że może po nią sięgnąć każdy czytelnik zainteresowany tematem. Nie trzeba się obawiać, że nie zrozumiemy języka, lub książka będzie nudna... Autor wypełnił ją ciekawostkami, takimi jak chociażby to, że mózg Alberta Einsteina był inaczej zbudowany. To, od czego zależy nasza inteligencja i zdolności zawsze mnie ogromnie fascynowało, a autor tej książki to pasjonat i praktyk, który z zaangażowaniem opowiada o swojej pracy, badaniach i dzieli się ogromną i ciekawą wiedzą. Polecam wszystkim tym, którzy są zainteresowani ludzkim mózgiem i jego pracą, a także tym, czym jest kreatywność i jak ją rozwijać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?