SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Krew za krew

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarna Owca
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 432
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

`Połączenie Milczenia owiec i Mindhuntera Londyn, godziny szczytu. W wyniku zderzenia zatłoczona kolejka podmiejska zostaje kompletnie zniszczona. Podczas wypadku Ziba MacKenzie - policyjna profilerka dostaje wiadomość od umierającej kobiety: On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć.

Outsiderka, Brytyjka o irańskich korzeniach - nigdy nie była graczem zespołowym. Jednak kiedy znalezione zostaje ciało z makabrycznym podpisem seryjnego mordercy, który powrócił po 25 latach, Ziba zostaje wciągnięta w poszukiwanie sprawcy. Co sprowadza Kastratora z Londynu po tak długiej przerwie? Czy jego powrót ma coś wspólnego z wiadomością z pociągu? Im bliżej kobieta jest odkrycia prawdziwej tożsamości mordercy, tym bliżej on jest tego, żeby ją wyeliminować z gry.


Victoria Selman swoją pierwszą powieść napisała w wieku siedmiu lat, a 25 lat później jej debiutancka powieść sprzedaje się na całym świecie. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz ukończyła kurs kreatywnego pisania w City Literary Institute. Jej pierwsza powieść została nominowana do nagrody The Crime Writer`s Association Debut Dagger Award za rok 2017.`
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Czarna Owca
Kategoria: Kryminał,  Detektywistyczny,  książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller,  Psychologiczne
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 135x210
Liczba stron: 432
ISBN: 9788381430234
Wprowadzono: 18.06.2020

RECENZJE - książki - Krew za krew - Victoria Selman

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 10 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    5
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Monika

ilość recenzji:415

28-12-2020 17:36

?Seryjni mordercy grają w niebezpieczną grę. Im lepiej poznamy sposób, w jaki grają, tym większe będą nasze szanse w walce z nimi?.
?Krew za krew? to debiut literacki pani Viktorii Selman. To świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, w którym akcja goni akcję.

Podczas katastrofy kolejowej umierająca kobieta mówi do Zibie ?On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć?. Później okazuje się, że wyznała to matka zamordowanego 25 lat wcześniej chłopca.
Ziby MacKenzie ma stworzyć profil psychologiczny seryjnego mordercy, Kastratora z Londynu, który po ponad dwudziestu latach znowu zaatakował. Masakrowanie twarzy, wyłupianie oczu, bezczeszczenie zwłok to jedne z cech, które służą zbrodni.
Zibie MacKenzie niedawno straciła męża. Nie jest jej łatwo, wszystko jej o nim przypomina, ale poświęca się pracy i zrobi wszystko, żeby zabójca zapłacił za swoje zbrodnie.
Ta historia trzyma do końca w napięciu, a zakończenie jest bardzo zasakujące.
W książce wplecione są fragmenty myśli zabójcy, przez co cała historia wydaje mi się jeszcze bardziej tajemnicza i pobudza wyobraźnię.

Całość jest dosyć obszerna, ale rozdziały są krótkie i zwięzłe, bez zbędnych opisów, dlatego czyta się szybko i przyjemnie.

Ta książka to pełen zwrotów akcji thriller, z którym na pewno nie będziecie się nudzić.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Dominika Stryszowska

ilość recenzji:368

2-08-2020 22:18

Thrillery psychologiczne od Czarnej Owcy czytam w ciemno. I tak samo było z tą powieścią, tyle że to nie był thriller. Z psychologią łączy go tylko postać profilerki i jej próby wniknięcia w umysł mordercy. Dlatego według mnie jest to całkiem dobry, ale kryminał.

Książkę czyta się bardzo szybko, dzięki krótkim rozdziałom akcja jest konkrrtna i bardziej emocjonująca. Poznajemy dwie perspektywy. Jedną - Ziby, wziętej profilerki, i mordercy, który opowiada o swoich motywacjach. Lubię tego typu zabiegi jednak wydaje mi się, że autorka za dużo głosu oddała sprawcy, przez co siadła trochę aura tajemniczości. I tak rozdział za rozdziałem odkrywamy motywy zbrodni, zbliżamy się do rozwiązania. Mam wrażenie że czasem akcja niepotrzebnie zwalnia. Osobiście wolę gdy tempo jest żywsze, a wydarzenia mocniej się nawarstwiają.

Nie jest to powieść idealna, ma trochę głupotek i można jej zarzucić schematyczność, jednak przyjemnie było rozwiązywać tę zagadkę i polubiłam główną bohaterkę. Jak na debiut autorki jest dobrze, a kolejne książki myślę będą jeszcze lepsze. Jeśli szukacie kryminału z profilowaniem, to powieść dla Was.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

oczytanakryminolog

ilość recenzji:55

28-07-2020 19:46

Rutynowa przejażdżka pociągiem skończyła się dla Ziby MacKenzie i pozostałych pasażerów krwawym koszmarem. Katastrofa podmiejskiej kolejki przyniosła skutek w postaci rannych i zabitych. Ziba, próbując ratować konającą już katoliczkę usłyszała z jej ust słowa, które długo nie dadzą jej spokoju. Niedługo po wypadku dochodzi także do brutalnego morderstwa mężczyzny ? modus operandi sprawcy jest identyczny jak zabójcy sprzed lat. Liczne rany kłute, uszkodzenia twarzy, kastracja i skropienie ciała? oliwą z oliwek. Czy brutalny morderca zwany ?Kastratorem? powrócił?

Jako ogromny plus tej pozycji uznaję napięcie, które wielokrotnie autorce udało się zbudować. Dzięki temu książka była momentami wręcz nieodkładalna. Wiedza odnośnie profilowania kryminalnego była w tej pozycji podawana dość często i obficie, ale moje zastrzeżenia wzbudził sposób jej podania ? bardzo podręcznikowy. Sztuczność i sztywność przekazu wyżej wspomnianych informacji był szczególnie rażący w dialogach. Sypanie jak z rękawa definicjami podczas luźnej wymiany zdań ani trochę nie nadało autentyczności bohaterce, wręcz odwrotnie. Przesadna spostrzegawczość Ziby również z biegiem lektury stawała się uciążliwa. Scena, w której profilerka rozszyfrowała, co jej rozmówca jadł na lunch po ujrzeniu jedynie resztek pokarmu między jego zębami dosłownie rozłożyła mnie na łopatki. Podobnych sytuacji było więcej ? najwidoczniej, aby dostrzec czyjś grymas na twarzy trzeba być ekspertem od mowy ciała. Normalny śmiertelnik jest zbyt głupi, by zrozumieć proste gesty.

Fabuła książki była przewidywalna i nieszczególnie skomplikowana. Mało plastyczne pióro powodowało u mnie trudność z wyobrażeniem sobie bohaterów czy niektórych sytuacji. Iście ?harlequinowskie? zakończenie tej historii było gwoździem do trumny i definitywnie odwiodło mnie od pomysłu podniesienia oceny, choćby z tej racji, że jest to debiut.

Niestety porównanie tej pozycji do ?Milczenia owiec? czy ?Mindhuntera? jest mocno na wyrost i należy być tego świadomym, sięgając po tę książkę. Nie mniej jednak jestem ciekawa postępu, jaki autorka uczyni wraz z kolejnymi napisanymi przez siebie tomami.

Czy recenzja była pomocna?

pasjonatka_ksiazek1

ilość recenzji:54

24-07-2020 20:24

Godziny szczytu,Londyn. W wyniku zderzenia zatłoczona podmiejska kolejka zostaje kompletnie zniszczona. Na miejscu wypadku profilerka Ziba MacKenzie próbuje pomóc ofiarom. Jedna z umierających kobiet przekazuje jej nie zrozumiałą wiadomość: "On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedziec". Niedługo potem zostaje odnalezione ciało z makabrycznym "podpisem" sprawcy. Może to oznaczać tylko jedno-do Londynu, po dwudziestu pięciu latach, powrócił seryjny morderca. Ziba zostaje zaangażowana w śledztwo.
.
Thriller psychologiczny, który otrzymałam od wydawnictwa czarna. Miałam już ich nie brać bo po paru poprzednich pozycjach zawiodłam się na całej linii. Lecz tutaj czekało na mnie miłe zaskoczenie. Poznajemy dwie perspektywy; mordercy czyli "Kastratora" oraz Ziby, profilerki policyjnej. Z jednej strony dowiadujemy się o dzieciństwie zabójcy, w którym przewijały się narkotyki, molestowanie seksualne oraz schizofrenia i staramy się zrozumieć co to pcha do popełniania danych czynów. A z drugiej strony autorka pokazuje nam na czym polega praca profilera. Bez zbędnych opisów sam konkret, który jest tak przemycany w tekście, że czyta się to jak przepis na szarlotkę. Akcja rozwija się tak dynamicznie i wciąga, że nie obejrzałam się a był już koniec. I wiecie co mnie najbardziej ucieszyło? Krótkie rozdziały. No co jak co ale krótkie rozdziały czyta się przede wszystkim szybciej. Jednak muszę zaznaczyć, że czasami gdy rozdział się kończył A zaczynał drugi, to było urwanie dialogu i zaczęcie na nowej kartce, rozdziale. No moim zdaniem nie potrzebnie. Ale tak ogólnie rzecz biorąc, debiut Pani Victorii Selman się udał i liczę że będzie więcej takich książek. Wogóle ostatnio zauważyłam, że debiuty są lepsze od książek autorów, którzy są naprawdę znani. Z miłą chęcią po nie sięgam, bo jednak miło się je czyta. Sama wydaje książkę więc wiem jaki to stres czy się przyjmie wśród czytelników/czytelniczek. Czy to wszystko ma sens. Ale wracając do meritum polecam sięgajcie a nie pożałujecie, bo warto.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Bookendorfina

ilość recenzji:1545

29-06-2020 21:42

"Niektórych sekretów nie można zachować tylko dla siebie. Mogą nas zniszczyć, podobnie jak ludzie, przed którymi je ukrywamy."

Przyjemnie spędziłam czas z książką, miała porywające fragmenty, wciskające w fotel, ale też mniej emocjonujące, chociaż ciekawie wpasowujące się w fabułę. Niewątpliwym atutem powieści jest zgrabnie odmalowany portret kluczowej postaci, kobieta próbująca pogodzić się z utratą męża, odciągająca ponure myśli o stracie poprzez pracę dla Scotland Yardu. Ziba MacKenzie jest psychologiem wyszkolonym w siłach specjalnych, posiada wyjątkowe doświadczenie w inwigilacji, ma na koncie efektowne złapanie przerażających oprawców. Również teraz angażuje się w rozpracowanie wyjątkowo groźnego seryjnego mordercy, wysyłającego sprzeczne sygnały dotyczące swojego profilu.

Rozbudowana warstwa kulis pracy w docieraniu do charakterystyki zabójcy, widać, że autorka przygotowywała się do tematyki, i choć niektóre wskazówki wydają się zbyt oczywiste, to jednak tworzą dość frapujący zbiór metod rozszyfrowania człowieka ogarniętego mrocznymi cieniami. Ziba jest nie tylko świetnym psychologiem, ma również smykałkę detektywistyczną, co w połączeniu ze specjalistycznym wyszkoleniem wojskowym stanowi nietuzinkową mieszankę wiedzy i umiejętności. Victoria Selman, że nie uczyniła z głównej bohaterki superwoman obdarzonej wyjątkowymi mocami, a dopuściła strefę, w której mogła popełniać błędy, zdobywać doświadczenie, uczyć się. To wdzięcznie przekuło się na wyrazistość postaci i realizm sytuacji.

Tak jak gładko weszłam w powieść, w zasadzie natychmiast się w niej odnalazłam, tak później dobrze się w niej zadomowiłam, chętnie mknęłam po stronach książki, porwała mnie zagadka kryminalna, tym bardziej że napięcie narastało, atmosfera niebezpieczeństwa podgrzewała się. Wokół Ziby gęstniała gęsta mgła tajemnic do rozszyfrowania, gdyż sama stała się elementem złożonego równania detektywistycznego. Autorka ciekawie podsuwała tropy, lecz momentami zbyt bezpośrednio, aby można było im się w pełni poddać, uwierzyć w nie, zyskałyby gdyby nadać im więcej niedopowiedzeń. Doceniłam przykuwanie uwagi do konkretnych okoliczności, podczas gdy to w tle rozgrywały się istotne rozgrywki, ale i tu przydałyby się mocniejsze uderzenia.

Są to drobne uwagi, które nie rzutują znacząco na pozytywny odbiór przygody czytelniczej. Książka nie niesie przełomowych rozwiązań, ale potrafi zaskoczyć biegiem zdarzeń. Prowadzona jest dynamicznym piórem, a przy tym ma w sobie to coś, co powoduje, że chętnie wgryzamy się w thriller. Szykuje się zajmująca seria, skwapliwie wyczekiwać będę kolejnej odsłony, wszystko zapowiada, że warto będzie uwzględnić ją w planach. Na razie przekonajcie się, jak tragiczna katastrofa kolejowa, w Londynie, w godzinach szczytu, uruchomiła ciąg różnorodnych wydarzeń. Przyczyniła się do konieczności zajrzenia w przeszłość sprzed dwudziestu pięciu lat, wyzwoliła osobliwe wyznanie prawdy i prośby o pomoc, naraziła sekrety na wydobycie na światło dzienne, nakręciła spiralę przemocy i irracjonalnych działań. I co szalenie zajmujące, jak szybko mogą zmienić się reguły gry, odwrócić role graczy, przemienić tożsamości faworytów wygranej?

....

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

26-06-2020 19:10

Gra w kotka i myszkę.

?Krew za krew? to pełen zwrotów akcji thriller, w którym do ostatnich chwil nie możemy być niczego całkowicie pewni. Jest to jednocześnie bardzo obiecujący? debiut :) Pierwszy raz bowiem mamy do czynienia z książką autorstwa Victorii Selman.

Selman na debiut wybrała sobie powieść, która w założeniu ma być pierwszą częścią większego cyklu. Ambitnie :) ? Ciężko dziś oczywiście wyrokować co i jak wyjdzie z tych planów (i jaka będzie jakość ich realizacji), aczkolwiek po lekturze ?Krew za krew? możemy być chyba umiarkowanymi optymistami w tej kwestii :)

Główną bohaterką książki (i całego planowanego cyklu) jest Ziba MacKenzie ? Brytyjka o irańskich korzeniach, która na co dzień pracuje jako profilerka kryminalna (innymi słowy tworzy ona profile psychologiczne przestępców, w tym seryjnych morderców). Aktualnie Ziba przeżywa coś na kształt kryzysu emocjonalnego, a wszystko przez wzgląd na żałobę po śmierci ukochanego ojca. Z tego swoistego letargu życiowego wyrwie ją podróż podmiejską kolejką, która? skończy się tragicznie. Na skutek zderzenia kolejka ulega wykolejeniu, a niemalże na rękach Ziby umiera współpasażerka jej podróży. Zanim jednak umrze, zdoła przekazać Zibie wiadomość: ?On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć??

W niedużym odstępie czasu od opisanej wyżej tragedii do MacKenzie zgłasza się? Scotland Yard. Śledczy proszą Zibę o pomoc w stworzeniu profilu seryjnego mordercy, który najprawdopodobniej powrócił po 25 latach. Nosi on pseudonim Kastrator z Londynu, a jego ofiarami padają homoseksualiści ? najczęściej mordowani w arcybrutalny sposób?

Czy obydwa wątki ? kolejka podmiejska, seryjny morderca homoseksualistów ? są w jakiś sposób ze sobą powiązane? Nietrudno się domyślić (i chyba nie będzie to wielkim spoilerem), że? tak. Co gorsza, Ziba wpada na ślad schizofrenicznego psychopaty, który czując się jak zwierzyna postanawia samemu zostać myśliwym i zaczyna w związku z tym polować na tropiącą go profilerkę. Czy Ziba ujdzie z tej rozgrywki z życiem? Czy psychopata zostanie unieszkodliwiony?

Thriller pełen akcji, który autentycznie trzyma w napięciu. Nie ma może w tej książce jakichś wielkich zaskoczeń czy fabularnych fajerwerków, ale jest za to ciekawy pomysł na główną bohaterkę, dobrze poprowadzona akcja i kilka fabularnych twistów na przyzwoitym poziomie. Myślę, że to wystarczy do tego, aby uznać ten debiut za udany (a udanie zadebiutować w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w takiej tematyce, to spory sukces).

Polecam.

...

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Wieczorek

ilość recenzji:207

25-06-2020 17:59

Kto ma ochotę na świeżutką propozycję od Wydawnictwa Czarna Owca? Na thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszej strony? Jeśli zamierzacie spędzić z nim parę chwil, to ostrzegam, że przerodzą się one w długie godziny, a koniec nastąpi szybciej niżbyście sobie życzyli. Intrygujące, prawda? :)

"Krew za krew" Victorii Selman jest pierwszą książką otwierającą cykl o Zibie MacKenzie, czyli niesamowicie uzdolnionej profilerce kryminalnej. Główną bohaterkę poznajemy w trakcie kryzysu emocjonalnego spowodowanego tragiczną śmiercią męża. Nie potrafi się pozbierać, ciągle żyjąc przeszłością.

Co więc powoduje, że Ziba nagle powraca do zawodu i dzielnie mierzy z ciężarem rzeczywistości? Co staje się lekarstwem na tragedię? Ano kolejne tragiczne wydarzenia. Ziba uczestniczy w wykolejeniu pociągu, podczas którego śmierć ponosi wiele niewinnych. Jedną z nich staje się zagorzała katoliczka, której ostatnie słowa przewracają świat Ziby o sto osiemdziesiąt stopni i które przynoszą więcej pytań, niż odpowiedzi. On to zrobił. Musisz komuś powiedzieć - może oznaczać tak naprawdę cokolwiek.

W międzyczasie do Ziby zgłasza się główny inspektor Scotland Yardu, Falcon. Prosi o pomoc w stworzeniu profilu seryjnego mordercy, Kastratora z Londynu, który po ponad dwudziestu latach znowu zaatakował. Kastrator na celownik bierze starszych mężczyzn, homoseksualistów. Zadaje im ciosy nożem w szyję, obcina genitalia, masakruje twarz i wylewa na denata oliwę z oliwek. Zawsze. Poza jednym przypadkiem, gdy jego ofiarą został młody chłopak, Aiden Lynch.

Co sprawiło, że morderca powrócił do zabijania? Dlaczego zmienił miejsce zbrodni i czemu stał się brutalniejszy?

MacKenzie, chcąc czy nie, wpada w szereg przeróżnych wydarzeń. Dołącza do brutalnej, morderczej gry, której śledzenie przynosi wiele emocji, szczególnie z punktu widzenia czytelnika. Historia z niesamowicie wciągającą intrygą oraz z rozbudowanymi charakterami bohaterów. Doskonale bawiłam się podczas tworzenia profilu sprawcy, przeprowadzania dedukcji i wysnuwania racjonalnych (bądź nieco mniej racjonalnych) wniosków.

Przyznam, że jestem pod wrażeniem zgrabnego sposobu, w jak autorka poprowadziła narrację. Czytało się szybko, bo w stylu dominowały raczej niezłożone zdania, co z początku nieco irytowało, ale w trakcie dynamicznych zwrotów akcji pasowało idealnie. Efektem było całkowite zatopienie się w sprawie, wciągnięcie i próbowanie na własną rękę rozwiązać zagadkę oraz wykreować profil mordercy.

Co mogę więcej dodać? "Krew za krew" to książka, która czyta się sama. Ziby MacKenzie nie da się nie lubić, a każdego innego bohatera podejrzewa się o najgorsze. Tu nic nie jest pewne... No, może jedno: wkroczymy w świat pełen symbolów, religii i psychopatów. Ukryte znaczenia czy kluczenia między tajemnicami staną się chlebem powszednim.

Polecam i gwarantuję świetną przygodę. Bo książka Victorii Selman jest jak kieliszek wódki: pochłania się ją na raz. A temu towarzyszą przeróżne uczucia: od skrzywienia się, poprzez poczucie gorzkiego smaku, aż dochodzi się do finału, czyli do przyjemnego, ciepłego uczucia rozlewającego się po ciele. To właśnie wtedy wiemy, że nic nie wiemy. :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Blondynkowe_ksiazki

ilość recenzji:335

25-06-2020 08:46

?Krew za krew? to debiutancka powieść Victorii Selman. Autorka stworzyła thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszej strony. Doskonała procedura policyjna ze złożoną fabułą i dobrze przedstawionymi postaciami drugoplanowymi. Detektywi z pomocą profilerki muszą powstrzymać brutalnego seryjnego mordercę, który zbiera swoje żniwa. Zapowiada się ciekawie? I tak właśnie jest. Victoria Selman bardzo umiejętnie wprowadziła nas w myśli schizofrenicznego seryjnego mordercy i Ziby MacKenzie, która próbuje rozpracować jego profil. Czegoś takiego szukam w thrillerach psychologicznych i w tej książce to dostałam.

Ziba MacKenzie jest specjalistką w zakresie profilowania kryminalnego. Pewnego wieczoru pociąg, którym jedzie, zderza się z wykolejoną cysterną, powodując śmierć kilkunastu osób i raniąc jeszcze więcej. Gdy Ziba próbuje pomóc rannym, trafia na umierającą kobietę, która mówi do Ziby tajemnicze słowa: ?On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć?. Kto coś zrobił, co zrobił? I dlaczego? Te pytania zadaje sobie Ziba.

Następnego dnia Ziba zostaje poproszona o pomoc w śledztwie dotyczącym seryjnego zabójcy, ?Kastratora?, który powrócił po 25 latach. Haczyk? Kiedy go profiluje, okazuje się, że on również robi to samo z nią. Teraz pytanie brzmi: kto pierwszy przejrzy tego drugiego?

Krew za krew? była ekscytującą, pokręconą i trzymającą w napięciu książką. Napisana jest lekkim i łatwym w odczycie językiem, ze szczegółami i obrazami, które sprawiły, że była to naprawdę niesamowita lektura. Autorkę wyróżnia sposób, w jaki była w stanie uzyskać szczegółowe informacje o bohaterach i doprowadzić czytelnika do przemyśleń. Ta książka nie należy do najpopularniejszych thrillerów, ale możecie mi uwierzyć, że zainteresuje Was do samego końca. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom z profilerką Zibą MacKenzie.

Jeśli szukasz ekscytującego thrillera do czytania na wakacjach lub na plaży, to zdecydowanie jest to lektura dla Ciebie. Jeśli lubisz thriller z polowaniem na seryjnego zabójcę, to jest to książka, którą musisz przeczytać. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

CherryLadyReads

ilość recenzji:1

23-06-2020 20:36

Historia zaczyna się dynamicznie, katastrofą kolejową, w której ginie wiele osób, i ta dynamika zostanie pociągnięta przez całą powieść. Nie można się z tą książką nudzić, bo wydarzenia intrygują czytelnika, a prowadzone przez policję śledztwo cały czas nabiera tempa.
Główna bohaterka, Ziba MacKenzie, jest profilerką i pomaga policji stworzyć portret psychologiczny seryjnego mordercy zwanego Kastratorem. Cały czas w jej głowie siedzą ostatnie słowa kobiety, której pomagała po wykolejeniu się pociągu. Z pozoru nic nieznaczące zdanie, okaże się bardzo ważne w poszukiwaniu i odkryciu prawdy w toczącym się śledztwie.
Ziba jest postacią, która doskonale potrafi trafnie oceniać ludzi. Została też wyszkolona przez Specjalny Pułk Rozpoznawczy, więc umie śledzić swój cel i obronić się w razie ataku. Podczas konferencji prasowej, zwraca się do mordercy oferując swoją pomoc. I to działanie sprawia, że Kastrator uzna ją za swojego Anioła Stróża. Od teraz to ona będzie śledzona przez mordercę, który wciągnie ją w swoją grę. Z każdą kolejną stroną czuć narastające napięcie, jakie Kastrator wywiera na kobiecie.

W książce mamy różne sposoby prowadzenia narracji. Najczęściej mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową prowadzoną przez Zibę, i to w właśnie z jej pomocą odkrywamy motywy mordercy. A podejrzanych mamy całkiem sporo, więc zadanie wcale nie będzie łatwe.
Mamy tutaj również rozdziały z narracją w trzeciej osobie, które pozwalają nam być świadkami zbrodni dokonywanych przez Kastratora.
Ciekawym elementem, który popycha sprawcę do zbrodni są urojenia i przekonanie, że wypełnia on wolę Boga.

?Krew za krew? to dynamiczna powieść, w która doskonale obrazuje nam pracę profilera kryminalnego. Książka trzyma w napięciu, a zakończenia nie idzie się domyślić. Bardzo podobało mi się tworzenie profilu sprawcy i typowanie podejrzanych. Ziba jest postacią charyzmatyczną, która wie jak o siebie zadbać. Imponowało mi jej racjonalne podejście i ogromna wiedza.
?Krew za krew? to bardzo dobry thriller, który pozwala nam zajrzeć w głąb umysłu człowieka skrzywdzonego w dzieciństwie. To też historia, która utwierdza nas w przekonaniu, że nasze doświadczenia z przeszłości kształtują naszą postawę i mają realny wpływ na nasze zachowanie. A także opowiada o wymierzeniu kary za grzechy, oczyszczaniu świata ze zła i zemście by ukoić swój ból.
Książka warta uwagi.

Czy recenzja była pomocna?

blondeside

ilość recenzji:114

20-06-2020 16:20

Gdy w wyniku zderzenia podmiejskiej kolejki z wykolejonym pociągiem dochodzi do katastrofy, jedną z osób znajdujących się w centrum całego zdarzenia jest Ziba MacKenzie, profilerka. Nie doznała poważnych obrażeń w wypadku, w związku z czym, pomaga innym rannym. Jedną z osób, której Ziba ma nadzieję pomóc jest kobieta. Niestety okazuje się, że umiera a ostanie, czym przed swoją śmiercią obarcza Zibę to słowa: "On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć".
Niedługo po tragicznym wypadku w Londynie odnaleziono bestialsko zmasakrowane zwłoki noszące ślady, jakie zostawiał na swoich ofiarach pewien seryjny morderca przed laty.
Czy rzeczywiście potwór spędzający sen z powiek mieszkańcom Londynu, powrócił po dwudziestu pięciu latach w dawne kąty?
Co wspólnego z kolejnym zabójstwem może mieć tajemnicza wiadomość, jaką Ziba usłyszała z ust umierającej kobiety?

Kto zapoluje na kogo...?

"Krew za krew" to niezwykle udany debiut autorki.
Muszę przyznać, że księżkę przeczytałam jednym tchem i nie potrafiłam jej odłożyć.
Świetnie przedstawione etapy tworzenie profilu seryjnego mordercy oraz całego procesu dochodzenia w śledztwie, opartego na dziedzinie kryminologii - profil sprawcy i profil ofiary.
Postać Ziby MacKenzie bardzo ciekawa, dynamiczna. Chwilami też ukazana, jako kobieta, która nosi w sobie wielki smutek po starcie męża, tocząca walkę ze swoimi słabościami i demonami z przeszłości.
W mojej opinii "Krew za krew" to świetni thriller psychologiczny i szczerze przyznaję, że jedna z lepszych książek, jakie czytałam.
Gorąco polecam!
Swoją premierę powieść miała 17 czerwca.
...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?